מקורות צבאיים רוסיים: מערכות נ"מ פנטסייר-אס Pantsyr-S ו-באק אם Buk-M2, יירטו שבעה מתוך שמונה הטילים שהמטוסים הישראליים שיגרו בהתקפה ליד חאלב

מקורות צבאיים רוסיים הגיבו, ביום ד' 21.7, על תקיפת חיל  האוויר ביום שלישי 20.7 לפנות בוקר באזור חאלב שבסוריה.
התגובה הרוסית והפרטים נמסרו, באופן בלתי שגרתי על ידי  ואדים קוליט Vadim Kulit, סגן ראש המרכז הרוסי לפיוס בין גורמים בסוריה the Russian Center for Reconciliation of the Opposing Parties in Syria .
הגוף הזה הוקם על ידי הרוסים לפני חמש שנים ב-2016, במטרה לקדם שלום  במלחמת האזרחים בסוריה.
הרוסים בדרך כלל אינם מוסרים מידע מפורט על התקפות חיל האוויר הישראלי בסוריה.
זו גם הפעם הראשונה שאישיות בכירה מהמרכז הרוסי מוסר מידע צבאי על פעילות מטוסי חיל האוויר הישראלי בסוריה.
לפי המידע שנמסר ההתקפה בוצעה על ידי 4 מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי מדגם F-16 שחדרו למרחב האווירי של סוריה מאזור אל טאנף al-Tanf  הנמצא בדרום המדינה במשולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק וכאשר התקרבו לאזור חאלב בצפון סוריה שיגרו טילים מדוייקים לעבר המטרות בדרום-מערב חאלב.  במילים אחרות, המטוסים הישראלית הגיעו לסוריה מירדן, ולא מלבנון כפי שהם נהגו לעשות עד עכשיו.
המקורות הרוסיים מדגישים, כי סוללות הנ"מ הסוריות המצוידות במערכות הנ"מ הרוסיות פנטסייר-אס Pantsyr-S ו-באק אם Buk-M2, שהיו במצב של כוננות, יירטו 7 מתוך שמונה טילים ששוגרו. במילים אחרות לפי הגרסה הרוסית ההתקפה האווירית נכשלה.
הבכיר הרוסי ציין שהטיל שלא יורט פגע בבניין במרכז המחקר הצבאי הסורי בא-ספירה As Safira.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי יכולות להיות שלוש נקודות עיקריות מאחורי הפרסום הרוסי הזה:
1. אזהרה רוסית לישראל לפיה מרכזי המכ"ם הרוסיים בסוריה יכולים לזהות מטוסים של חיל האוויר הישראלי המגיעים למרחב האווירי הסורי גם מכיוון ירדן.
2. הרוסים פיתחו שיטות המאפשרות לסוללות הנ"מ הסוריים ושלהם, המורכבות מטילי  פנטסייר-אס Pantsyr-S ו-באק אם Buk-M2, שהן מתקדמות פחות מטילי ה-S-300 וה-S-400, המוצבים בסוריה,  ליירט את הטילים הישראליים.
3. מסר רוסי לראש הממשלה הישראלי נפתלי בנט, שלא יחדש את ההתקפות האוויריות על מטרות של הצבא הסורי ומשמרות המהפכה האיראניים בסוריה.
בתוך המסר הרוסי מקופל מסר נוסף מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לבנט: ההסכם האסטרטגי שהיה קיים בתקופת ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיו מוסקבה התעלמה מהתקיפות הישראליות על הכוחות האיראניים בסוריה אינו קיים יותר. מעתה רוסיה תשתתף בהדיפת התקפות אלה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות