מקורות תיקדבקה בוושינגטון: מול שאלות עוינות של כתבי הבית הלבן שהמטירו על נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש שאלות, איך הנשיא מצפה שהעולם יאמין עוד לארצות הברית ולשירותי המודיעין שלה, לאחר שלפתע פתאום מתברר מהערכת המודיעין האמריקני כי איראן איננה מפתחת נשק גרעיני, אמר בוש, כי איראן הייתה, היא עכשיו, ותהייה בעתיד מדינה מסוכנת, וכי האופציה הצבאית האמריקנית לא הורדה מהשולחן. בוש הדגיש כי לאיראן יש תוכנית גרעינית סודית, והסכנה היא כי היא תעביר את הידע שלה מהתוכנית האזרחית לתוכנית הצבאית. זה השלב אותו העולם צריך למנוע. הנשיא התחמק מלענות על שאלה אם לאור דו"ח המודיעין האמריקני, וושינגטון תשנה את מדיניותה כלפי איראן. המקורות הצבאיים של תיקדבקה: קשה להאמין כי נשיא ארצות הברית ויועציו, הם עד כדי כך נאיביים, להאמין כי שתי התוכניות הגרעיניות האיראניות, האזרחית והצבאית אינן קשורות ביניהן, אינן מעבירות ביניהם את המידע והחומרים שברשותן, ואינן שואפות להשיג את אותה מטרה, והיא פיתוח נשק גרעיני. ונקודה ישראלית בדבריו של הנשיא. בוש טען בפני העיתונאים כי הוא קבל דיווח על דו"ח המודיעין רק בשבוע שעבר, לאחר שהסתיימה וועידת אנאפוליס. ראש הממשלה אהוד אולמרט חזר ביום ג' 4.12, כמה פעמים על כך כי ראשי הממשל האמריקני עדכנו אותו בנאמר בדו"ח בזמן שהיה בארצות הברית.

קודם לכן דיווחנו: בלעדי ומיוחד למקורות של תיקדבקה בוושינגטון: איראן מנצלת את פריצת הדרך בינה ובין ארצות הברית בנושא הגרעיני. ראש צוות המו"מ ומתן הגרעיני האיראני סעיד גא'לילי Saeed Jalili , הגיע ביום ג' 4.12 למוסקבה, לפגישה עם נשיא רוסיה ודלמיר פוטין. הדבר מעיד כי המדובר לא רק ברעידת אדמה פוליטית-מדינית אמריקנית, אלא בזעזוע בינלאומי, שייעצב מחדש את מדיניותן של מדיניות רבות, בנושא הגרעין האיראני.
טהרן קבלה ביום ג' 4.12 בברכה את השינוי בעמדת ארצות הברית לגבי תוכניתה הגרעינית, ושר החוץ האיראני מנוצ'ר מוטאקי, אמר, 'כי זה רק טבעי כי ארצות שהיו להן שאלות ופקפוקים לגבי הנושא, ( התוכנית הגרעינית האיראנית,) מתקנות עכשיו את עמדתן ומתאימות אותה למציאות'. ביום שישי 30.11 אמר מוטקאי בנאום בפני כוחות הבסיג',(כוחות המילואים המקומיים של משמרות המהפכה האיראנים), 'כי ארצות הברית הפסידה לאיראן בקרב על הגרעין'. בהתבטאות איראנית נוספת בתפילה המרכזית ביום ו' בטהרן, אמר עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, האיש המקורב ביותר למנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, כי 'בעוד מספר צעדים תגיע איראן לסוף'. רפסאנג'אני לא פירט באיזה 'סוף' מדובר, וקהל המאזינים פירש את דבריו, כי בקרוב מאוד יהיה בידי איראן נשק גרעיני, אולם המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים כי מהרכב המשפטים ובחירת המלים בהן ראפסאנג'ני השתמש, אפשר גם להבין כי הוא דיבר על סוף העימות בין ארצות הברית ואיראן בנושא הגרעין. במילים אחרות, בידי ההנהגה האיראנית היה כבר בסוף שבוע שעבר מידע על השינוי העומד להתחולל במדיניות האמריקנית כלפי התוכנית הגרעינית האיראנית.
המקורות שלנו בוושינגטון מדגישים, כי מידע על שינוי דרמטי כזה, לא היה בידי שום גורם פוליטי בוושינגטון, ובוודאי שלא בידי ישראל. הניסיון של ראש הממשלה אהוד אולמרט, לומר כי הנשיא גו'רג בוש דיווח לו על השינוי במדיניות האמריקנית, בעת שנפגשו בשבוע שעבר בועידת אנאפוליס, הוא ניסיון כושל לכסות על כך כי ארצות הברית ביצעה את המהלך בסודיות מוחלטת, מבלי שאפילו דיווחה על כך לישראל.
עוד מדווחים המקורות שלנו, כי בניגוד למה שלשכת ראש הממשלה אולמרט מציגה, כאילו יימשך תהליך החרפת הסנקציות האמריקניות על איראן, הרי שגם התהליך הזה קבל מכה קשה. כל תהליך החרפת הסנקציות על איראן היה מבוסס על המידע המודיעיני האמריקני, שטען כי לאיראנים תוכנית צבאית גרעינית סודית, שבמסגרתה איראן ממשיכה לפתח כלי נשק גרעיניים.
עכשיו כאשר ארצות הברית עצמה אומרת, כי מידע זה היה לא נכון, וכי למעשה איראן איננה מפתחת נשק גרעיני ב- 4 השנים האחרונות, החל מאמצע 2003, נשמט גם הבסיס להחרפת הסנקציות.
יתרה מזאת, חוגים רחבים בוושינגטון, העריכו ביום ג' בבוקר, כי גם הסנקציות שכבר הוטלו על איראן, הן על ידי מועצת הביטחון, והן על ידי ארצות הברית עצמה, עומדות בפני נסיגה אם לא התמוטטות. חברות כלכליות, ובייחוד רשתות בנקים בינלאומיות, שעד עתה שוכנעו על ידי ושינגטון לשתף אתה פעולה בהחרמת איראן, ימהרו עתה לנטוש את ערוץ הסנקציות ולחזור לעשות עסקים עם איראן, אשר החל מיום ב' יש לה אישור אמריקני, כי היא איננה מפתחת נשק גרעיני.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי נושא העשרת האורניום, אשר ארצות הברית עדיין עומדת על כך, כי איראן ממשיכה בו בניגוד להחלטות מועצת הביטחון, אינו מהווה סיבה מספקת לשווקים, לחברות, ולבנקים הבינלאומיים, להמשיך ולנתק את קשריהם הכלכליים והפיננסים עם איראן.

Print Friendly, PDF & Email