מקורות תיקדבקה במוסקבה: נשיא ארה"ב באראק אובמה הציע לנשיא רוסיה דימיטרי מדבדב, כי וושינגטון תוותר על הצבת טילי יירוט בפולין ובצ'כיה, באם מוסקבה תשתף פעולה בעצירת תוכנית הגרעין האיראנית.

מקורות תיקדבקה במוסקבה: נשיא ארה"ב באראק אובמה הציע לנשיא רוסיה דימיטרי מדבדב, כי וושינגטון תוותר על הצבת טילי יירוט בפולין ובצ'כיה, באם מוסקבה תשתף פעולה בעצירת תוכנית הגרעין האיראנית.
המקורות שלנו מדווחים כי מדבדב עדיין לא השיב על אגרתו של אובמה בה נכללה הצעה זו, וכי ספק רב באם תשובת מוסקבה תינתן לפני ששני הנשיאים ייפגשו ב-2 לאפריל בעת וועידת ה-G20 שתיערך בלונדון כדי לדון במשבר הפיננסי העולמי.
בראיון ביום ראשון 1.3 עם כלי תקשורת ספרדים, אמר נשיא רוסיה מדבדב:'קיבלנו כמה איתותים מידידינו האמריקנים'. 'אני מצפה שאיתותים אלה יהפכו להצעות מעשיות'. 'אני מקווה לדון בנושא (טילי היירוט) שהוא חשוב מאוד לאירופה, עם נשיא ארה"ב באראק אובמה. ציטוט המקור:
We have received signals from our American colleagues, Medvedev said. I expect those signals will turn into specific proposals. I hope to discuss the issue, which is extremely important for Europe, with U.S. President Barack Obama.
ביום שני 2.3 בוועידת שארם-א-שייח', אמרה שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטוןן, לשר החוץ של איחוד נסיכויות הנפט הערביות עבדאללה בין זייאד Abdullah bin, כי וושינגטון איננה מצפה שאיראן תענה בחיוב על ההצעות האמריקניות לפתוח במשא ומתן ישיר. זו הייתה הפעם הראשונה שאישיות בכירה בממשל אובמה, מטילה ספק בהצלחת מדיניותו כלפי איראן. קלינטון הוסיפה ואמרה: אין לנו שם אשליות, והעיניים שלנו פתוחות לרווחה, (ורואות מה שאיראן עושה.( ציטוט המקור: We’re under no illusions; our eyes are wide open
המקורות שלנו במוסקבה מציינים, כי ספק רב אם מוסקבה תסכים לפעול ביחד עם ארצות הברית נגד התוכנית הגרעינית האיראנית. מערך היחסים בין מוסקבה לטהרן, עומד במרכז המהלך הרוסי להתקרב למדינות איסלמיות וערביות. קשה להניח כי הנשיא מדבדב וראש הממשלה ולדמיר פוטין, ינטשו מדיניות זו, ויהפכו במקום בעל ברית של איראן, לגורם מרכזי המשתף פעולה עם ארצות הברית נגדה.
אם כי איראן, לא הוזכרה אפילו במילה אחת בוועידת שארם-א-שייח', אין ספק כי היא עמדה במרכז ההתעניינות והשיחות בוועדיה ולא הפלסטינים. המקורות של תיקדבקה מדווחים כי גם בעת שהותה בישראל ביום ג' וד' 4.3-3, הנושא העיקרי של שיחותיה תהייה המדיניות האמריקנית והישראלית מול איראן.

Print Friendly, PDF & Email