צה"ל יירט כטב"ם מס' 4 שהיה בדרך לכריש. חיזבאללה קיבל החלטה אסטרטגית לצאת למלחמה מול ישראל בגלל אסדת הגז כריש

צה"ל הודיע, ביום ד' בערב 6.7, כי עוד לפני שיגור שלושת הכטב"מים של חיזבאללה ב-2 ביולי, הוא יירט כטמב"ם של חיזבאללה. בכך הגיע מספר הכטב"מים של חיזבאללה שיורטו על ידי צה"ל  לארבעה. לא נמסר שום הסבר מדוע לא דווח על יירוט הכטמ"בם הראשון, ומדוע הוחלט דווקא עכשיו לפרסם זאת.
בהודעת צה"ל נאמר כי צה"ל יירט כטב"ם נוסף של חיזבאללה שהיה בדרכו לאסדת הגז כריש ביום רביעי שעבר, שלושה ימים לפני יירוט שלושת הכטבמ"ים שהיו גם כן בדרך לאסדה. בהודעת צה"ל נאמר כי מערכות הגילוי של צה״ל זיהו כלי טיס לא מאויש בדרכו מלבנון אל עבר המים הכלכליים של ישראל. כוחות צה״ל הפילו את הכלי באמצעות לוחמה אלקטרונית מתקדמת במרחב הימי של לבנון, במרחק רב מהגבול הימי, ולא נשקף ממנו איום או סכנה.
זמן קצר לפני  פרסום צה"ל פרסמנו את הדברים הבאים תחת הכותרת:
מקור מזה"ת: חיזבאללה קיבל החלטה אסטרטגית לצאת למלחמה מול ישראל בגלל אסדת הגז כריש. משלוח הכטב"מים צעד ראשון בהתמודדות:

מקורות מזרח תיכוניים מהימנים מדווחים, ביום ג' 5.7, כי מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה החליט לצאת למלחמה נגד ישראל 'כדי לשחרר את הנפט והגז הלבנוניים משליטה ישראלית בדיוק כפי שבשעתו פירק ( לפני 22 שנה בשנת 2000 ), את אזור הביטחון הישראלי באמצעות כוח הזרוע', to free Lebanon’s oil and gas resources from Israeli control just as it freed the south and dismantled Israel’s ‘security zone’ by force of arms.
המקור הוסיף ואמר, כי כשם שחיזבאללה לא שאל את הממשלה בלבנון באם לפרק את השליטה הישראלית בדרום, כך הארגון לא ישאל את הממשלה באם להוציא את שדות הנפט והגז מידי ישראל.
המקור ציין שלוש סיבות למשלוח הכטב"מים לעבר אסדת הקידוח כריש ב-2 ביולי:
1. לזרוע חוסר ביטחון אצל המהנדסים והעובדים על אסדות הנפט והגז עד אשר רבים מהם יחליטו להתפנות בגלל הסכנה לחייהם.
2. בנאומו האחרון מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה איים לא רק לפעול נגד אסדות הנפט והגז הישראליות במזרח הים התיכון אלא גם מול אסדות הגז והנפט היווניות באזור.
3. להבהיר לכל כי מעתה הטיפול באסדות הגז במזרח הים התיכון עבר מידי ממשלת לבנון  לידי חיזבאללה. לכן אין ערך להודעה שפרסמו ראש ממשלת לבנון נג'יב מיקאתי ושר החוץ של לבנון עבדאללה בוחביב  ביום ב' 4.7, הודעה נגד שיגור הכטב"מים של חיזבאללה.  מבלי להזכיר את שם חיזבאללה אמר בוחביב כי 'הפעולה בלתי מקובלת, וכל צעד מחוץ למסגרת הדיפלומטית ולמשא ומתן חושף אותו לסיכונים מיותרים'.
המקור ממשיך וטוען, כי הפלת שלושת הכטב"מים הוצגה על ידי ישראל כניצחון גדול, אולם למעשה מדובר בהפלת שלושה כטמב"מים שכל אחד מהם עולה כמה מאות דולר בלבד בטילים שעולים מאות אלפי דולר כל אחד. עובדה זו, לפי המקור, הביאה לחיזבאללה ניצחון במלחמה הפסיכולוגית שהוא מנהל נגד ישראל.  
המטרה של חיזבאללה לא היה להביא את הכטב"מים בחזרה אלא לפתוח דף חדש במלחמה הימית בין חיזבאללה וישראל בשדות הנפט והגז של הים התיכון.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות