מרדף השווא של צה"ל אחר תמונת ניצחון. צה"ל צריך להפסיק את האש חד צדדית, ולדרוש מהקהילה הבינלאומית וממדינות ערב לפרז את רצועת עזה מטילים ומנשק כבד

בהעדר תמונת ניצחון, צה"ל נכנס, ביום ד'  19.5, ליום העשירי של מבצע 'שומר החומות'.
בפתח היום, פרסם הצבא שהוא ניסה פעמיים במשך המבצע לחסל את המפקד העליון של גדודי עיז אל-דין אל קאסם-מוחמד דף אבל נכשל. דף לא נפגע והצליח להתחמק.
בשביל מה צה"ל פרסם ידיעה כזו שרק מאדירה את דמותו האגדתית של דף בעיני הפלסטינים, כמנהיג צבאי שתשע פעמים נמלט עד כה מניסיונות חיסול?
הדבר מעיד על רצונו העז של צה"ל להשיג תמונה, או אקורד ניצחון.
ספק רב באם אפשר להשיג הישג כזה במצב הנוכחי.

תמונות ניצחון אפשר להשיג רק באם כוחות קרקעיים של צה"ל ייכנסו ויפעלו בתוך הרצועה, ישתלטו על אזור מסוים ברצועה ייקחו כמה מראשי החמאס בשבי, ויחלצו את גופות חיילי צה"ל ואת השבויים הנמצאים בידו. אבל צה"ל, שבשלב זה וויתר כנראה  גם על פשיטות קרקעיות לעומק הרצועה, תוך כדי חזרה מיידית לישראל, וויתר מראש על תמונת ניצחון.
כמו כל צבא אחר בעולם נתקל צה"ל בבעיה שהייתה ידועה מראש, כי אי אפשר לנצח מלחמה אך ורק באמצעות תקיפות של חיל אוויר.  עד כמה שהפגיעות של המטוסים הישראליים תהיינה מדויקת ותוצאותיהן תכאבנה לחמאס, הן לא תגרומנה להתפרקותו ולהתמוטט שלו.
לכן בכלל לא ברור מדוע צה"ל ממשיך להמשיך להשתמש במנטרה השחוקה, כי כאשר החמאס יצא ממנהרותיו וחפירותיו ויראה את ההרס שהוא הביא על רצועת עזה, הוא יבין את גודל מפלתו.
מנטרה זו מבוססת על אמרתו המפורסמת של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה משנת 2006. נסראללה אמר אז, כי אם הוא היה יודע רק חמישה אחוז מההרס שצה"ל זרע בביירות, הוא לא היה חוטף את חיילי צה"ל ופותח במלחמה.
אבל מנהיגי החמאס היום הם לא חסן נסראללה, ולא אנשי חיזבאללה-אז. 
כל זמן שחמאס יודע כי הוא מחזיק בשלטון בעזה, ושום גורם צבאי או מדיני אינו מאיים על עמדה זו, היקף ההרס ברצועה אינו משחק תפקיד אסטרטגי אצלו.
ובכן מה צה"ל צריך לעשות ול'איזה תמונה' עליו לשאוף, כאשר כבר ברור כי הוא לא ישיג תמונת ניצחון?
על צה"ל וגם על הדרג המדיני להודיע על הפסקת אש חד-צדדית ולדרוש מכל הגורמים הבינלאומיים
והערביים לפעול לפירוז הרצועה מנשק כבד, ובייחוד ממרגמות וטילים.

מאחר וגם דרישה זו איננה מעשית וברור כי החמאס והג'יהאד לא יתפרקו מנשקם הכבד, ישראל צריכה להבהיר, כי היא בשלב זה נוצרת את האש, אבל בכל פעם שיהיה בידיה מידע מודיעיני על מאגר טילים חדש, או על אתר בו הותקנו קני שיגור חדשים, או מפעל לייצור טילים, היא תתקוף ותהרוס אותם.
אם החמאס והג'יהאד יגיבו על פעולות כאלה בירי טילים על מטרות בישראל, צה"ל יחזור ויתקוף את כוחותיהם.
הפתרון הזה איננו אידיאלי, אבל הוא לפחות לא ווירטואלי כמו מרדף השווא אחר תמונת ניצחון.    

Print Friendly, PDF & Email