מרינס סעודיים ומצריים כבשו את האי חניש בכניסה לים האדום


לאחר שבועות של הפגזה כבדה מהים של שלושה כוחות צי של ערב הסעודית, מצריים ואיחוד הנפט הערביות ה-UAE, הסתערו, ביום ה' 11.12, כוחות מרינס סעודיים ומצריים על האי חניש הגדול Greater Hanish, שהוא הגדול בקבוצת הארכיפלג של חמישה איים החולשת על מצרי באב מאנדב, שהם הנקודה המחברת את האוקיינוס ההודי ומפרץ עדן עם הים האדום והים התיכון-וכבשו אותו.
בחניש הגדול היו מוצבים כוח של המורדים ההוטים, וקבוצה גדולה של קצינים איראניים, שהפכו אותו למאגר הנשק והתחמושת-אחד הגדולים שהיו לאיראניים באזור.
ממאגר זה הייתה איראן מספקת באמצעות צי סירות וספינות דייג את הנשק למורדים ההוטים הנלחמים בתימן נגד קואליציה של צבאות ערביים בראשות ערב הסעודית. הבסיס האיראני בחניש אפשר לטהרן גם להשפיע על המתרחש באתיופיה ובאריתריאה.  המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי זהו ההישג הצבאי הראשון הגדול בחודשים האחרונים עבור הצבא הסעודי והצבאות הערביים הנלחמים אתו בתימן.
בשלושת החודשים האחרונים במלחמה  נבלמה התקדמות כוחות אלה שפלשו לתימן באוגוסט 2015 וכבשו את עיר הנמל עדן, כאשר ניסו להתקדם לעיר הבירה צנעא.
עם כיבוש האי בידי מרינס סעודיים ומצריים לא רק שנותקה הדרך הימית באמצעותה האיראנים סיפקו נשק למורדים ההוטיים, אלא שאיראן איבדה את השליטה שהייתה לה ולצי שלה על הנקודה האסטרטגית המחברת את המפרץ עם הים התיכון.
מלבד משלחת צבאית הציבה איראן על האי תחנת מכ''ם ומכשירי עיקוב אלקטרונים מתקדמים שאפשרו לה לעקוב אחר התנועות הצבאיות באזורי דרום סעודיה הגובלים עם תימן, ואחר תנועת אוניות ומכליות נפט, כולל ישראליות, בים האדום.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי לא רק המלחמה בתימן ואספקת הנשק האיראני להוטים הביאה להחלטה בריאד לכבוש את האי, אלא גם העובדה שבחודש שעבר קיבלה טהרן את הסכמתה של ג'יבוטי Djibouti, הנמצאת בקרן אפריקה מול הכניסה ממפרץ עדן לים האדום, להקים בה בסיס אווירי וימי לחיילות האוויר והים האיראניים.
ג'יבוטי שעיקר  הכנסתה היא מהחכרת שטחים לצבאות זרים המחפשים בסיסים לפעול בקרן אפריקה ובים האדום, ויש בה כבר בסיסים אמריקנים וצרפתיים, נמצאת בסה''כ במרחק של  214 ק''מ מהאי חניש הגדול.
לא סעודיה ולא מדינות הנפט במפרץ, וגם לא מצרים, יכלו להרשות לעצמם שלאיראן ולכוחותיה הימיים והאוויריים תהייה תהיה שליטה מוחלטת על מצרי באב אל-מאנדב  באמצעות הבסיסים בג'יבוטי ובאי חניש הגדול. אפשר וצריך להניח, כי הכוחות הערביים שכבשו את חניש קבלו עזרה מודיעינית מגורמים מערביים וממזרח תיכוניים אחרים אשר הסתכלו בדאגה הולכת וגוברת כיצד האיראנים משתלטים על הכניסות מהמפרץ ומהאוקיינוס ההודי לים האדום ולים התיכון. 
       
 

 

Print Friendly, PDF & Email