משבר ביחסי ארה"ב טורקיה. הנשיא ארדואן מסרב להיפגש עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב בולטון. מאיים בפעולה צבאית נגד הכורדים

משבר עמוק נוצר, ביום ג' 8.1, ביחסי ארצות הברית טורקיה, כאשר נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן סירב להיפגש עם המשלחת האמריקנית לטורקיה שבראשה עומד היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון.  בולטון הגיע ביום ב' לטורקיה לאחר שיחותיו בישראל,  כאשר מצטרפים אליו ראש המטות המזוינים של ארצות הברית הגנרל ג'וזף דנפורד, והשליח המיוחד של הנשיא טראמפ לנושאי סוריה, והמלחמה ב-ISIS, השגריר ג'יימס ג'פרי.

בהופעה בפני חברי מפלגתו בפרלמנט הטורקי AK באנקרה, דחה ארדואן את כל ההצעות האחרונות שנציגי ממשל טראמפ העלו בקשר למעורבות הצבאית הטורקית בסוריה,  
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי ג'ון בולטון עמד לומר לנשיא ארדואן  בפגישתם שהתבטלה, כי ארצות הברית מוכנה להסכים לכך שהצבא הטורקי יפעל בסוריה רק באזורים בהם אוכלוסייה וכוחות כורדים אינם נמצאים. במילים אחרות, העמדה האמריקנית היא שצבא טורקיה איננו יכול להיכנס לאזורים שהצבא האמריקני יפנה בעת נסיגתו מסוריה.

דיווח מיוחד על העמדות שהעלו ג'ון בולטון ושר החוץ האמריקני מייק פומפיו בביקוריהם השבוע במזרח התיכון יתפרסם בגיליון מס' 831 של השבועון דבקה נט-וויקלי DNW שיצא לאור ביום שישי 11.1. הקישו כאן לחתימה  על השבועון (היוצא בשפה האנגלית).

נשיא טורקיה ארדואן אמר לחברי מפלגתו, כי הכול מוכן כבר אצל צבא טורקיה להילחם נגד מה שהוא כינה 'שרידי הטרוריסטים שנותרו בסוריה', כולל הכורדים.
'אם יהיו טרוריסטים אחרים, שינסו להתערב במהלכים שלנו, הרי זו חובתנו להשמיד אותם גם', איים ארדואן ברמז ברור לעבר הכורדים. If there are other terrorists who would attempt to intervene in our intervention then it is our duty to eliminate them as well.
ארדואן הגדיר את עמדותיו של בולטון לגבי הכורדים כ'טעות גדולה' a serious mistake.
בולטון וחברי המשלחת האמריקנית נאלצו להיפגש במקום עם ארדואן, עם דוברו איברהים חאלים Ibrahim Kalin.  המקורות שלנו מציינים, כי איבריהם חאלים אינו קובע דבר במדיניות הטורקית.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי הכרזתו האחרונה של ארדואן יצרה מצב בצפון-מזרח סוריה בו האמריקנים יתקשו לבצע את הנסיגה הצבאית שלהם מסוריה.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות