משבר `בקדימה`. משבר בפת"ח. משבר בחמס, תחת צילו של איימן זואהירי.

תחת מעטה שתיקתו המתמשכת של מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט, המקשיב לעצת יועצי התדמית שלו שלא לחשוף את עצמו, אלא להתרפק על מורשתו ודמותו של אריאל שרון, (טעות קשה בפני עצמה. איך אפשר `למכור` מנהיג למפלגה ומדינה, מבלי להראות לציבור כי הוא בעצמו מסוגל להנהיג?) התפתח ביום א` 5.3 ב`קדימה` משבר אשר דומה למשברים שפקדו בעבר את מפלגת `העבודה.` לכל חבר בהנהגה יש דעה משלו איך ובאיזה דרך צריך ללכת עם הפלסטינים?
אבי דיכטר , ראש השב"כ לשעבר, היחיד מבין צמרת `קדימה` המדבר בצורה ברורה, אומר כי מפת הדרכים מתה, וכי ישראל צריכה ללכת לשורה של נסיגות חד צדדיות נוספות, שתקבענה חד צדדית את גבולותיה של ישראל. דיכטר הצמיח גם שריר ביטחוני ל`קדימה` כאשר אמר בראיון טלוויזיוני, כי אם איסמעיל הנייה יוביל את החמס ואת ממשלתו בדרך הטרור, הוא ימצא את עצמו או מאחורי בריח וסוגר, או בחזרה בתפקידו כמזכיר האישי של השייח` אחמד יאסין. מאחר ואחמד יאסין נמצא בשמים, הרמז היה יותר מברור.
מיד נזעק האיש מס` 2 במפלגה שמעון פרס, אתו אולמרט התחייב להתייעץ בכל הכרעה מדינית או מפלגתית חשובה, ואמר לא! מפת הדרכים לא מתה. היא הכלי היחיד שעל בסיסו צריך להמשיך לדבר עם הפלסטינים. עמדה דומה נקט שר החקלאות זאב בוים.
סוף סוף משבר עליית החמס לשלטון, הגיע גם `לקדימה`, שעד עתה נקטה עמדה `שלא יבהילו ויפחידו אותנו.` אבל ברגע שמי שהוא החליט לקבוע דעה בנושא,התברר כי למפלגה הרוצה לכבוש את השלטון אין לא דרך ולא מדיניות ברורה איך לטפל בחמס.
אולם המשבר העמוק הזה, אשר כולם מנסים ללכת מסביבו ולא לגעת בו, איננו רק נחלתם של הישראלים. גם של הפלסטינים.
המקורות הפלסטינים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי ביום שבת 4.3, נערכה פגישה סודית בין ראש הממשלה הפלסטיני המיועד איסמעיל הנייה וקבוצת חברי המועצה המהפכנית של פת"ח היושבת בימים אלה ודנה בשאלה באם להצטרף לממשלת החמס או לא?
הפגישה נערכה במלון גרנד ביץ` Grand Beach, כאשר בראש אנשי הפת"ח עומד עבדאללה חוראני, שאמר להנייה: `גם אם הפת"ח יחליט לא להצטרף לממשלת החמס, אני והקבוצה שמאחורי יצטרפו לממשלה.` `אנחנו נלך אתכם` אמר חוראני `כי אנו נגד המדיניות של אבו מאזן הרוצה לשבת עם הישראלים ולדבר אתם על פתרון קבע. אנחנו גם נגד כל וויתור שהוא בשאלת זכות השיבה.` הנייה אמר כי הוויכוח עם אבו מאזן על הדרישה כי החמס יכיר בהסכמים שהרשות הפלסטינית חתמה עם ישראל ובקווי המדיניות שלו, הוא חסר חשיבות מאחר וממילא הישראלים מתכוננים לעקוף גם אותו ולבצע נסיגות חד צדדיות. מדבריו של הנייה עלה כי החמס איננו מתנגד לנסיגות ישראליות משטחים נוספים, בתנאי שיהיה ברור כי הפלסטינים אינם רואים בקווי הנסיגה גבולות סופיים. הנייה גם הבטיח למשלחת הפת"ח כי הוא ייקח אותם בחשבון בעת הרכבת ממשלתו. המקורות של תיקדבקה מוסרים כי מאחורי חוראני ואנשיו עומד למעשה פארוק קדומי, המתנגד הגדול בפת"ח להסכמי אוסלו, המחפש דרך לנצל את המצב ולהכניס את אנשיו לממשלת החמס.
המשבר בחמס בא מכיוון אחר. מאל קעידה. קלטת הקול שפרסם מס` 2 בארגון הטרור איימן זוהאירי מכוונת בראש ובראשונה לפרוש מטריה אידיאולוגיות-הלכתית שבאמצעותה אנשי אל קעידה יחזקו את אחיזתם ברצועת עזה. זוהאירי קבע כי לא רק שאסור לחמס לשבת בפרלמנט ובממשלה אחת עם `אלה שמכרו את פלסטין,` כלומר עם הפת"ח, אלא כל הרעיון של הצבעה פרלמנטארית והכרעה של נושאים באמצעות הצבעות, אסור ונוגד את ההלכה המוסלמית. בישראל לא שמו לב כל כך לקלטת ולקשר שלה עם החמס, אבל ברחוב בעזה היו לדבריו של מס` 2 באל קעידה משקל רב. זוהאירי גם הדגיש כי אם בכל זאת החמס ירכיב את הממשלה , הדבר הראשון שעליו לעשות הוא להחיל את החוק המוסלמי השריעה קודם ברצועה ואחר כך בגדה. אחרת אמר, זוהאירי, הפלסטינים יישארו עם החוקה החילונית של יאסר ערפאת.
עם הדברים האלה החמס איננו יכול ואיננו מעז להתווכח. זו הסיבה מדוע חלאד משעל נשמע מתנצל במוסקבה כאשר אמר בתגובה לקלטת `כי זה שאנו עוסקים במדיניות איננו מחליש את הג`יהאד`. ככה משבר החמס הגיע ביום א` גם לתל-אביב וגם למוסקבה. וזו רק ההתחלה הוא עוד יעמיק.

Print Friendly, PDF & Email