משחק הפסגות של בוש ושרון עם אבו מאזן, משחק לידיהם של ארגוני הטרור הפלסטינים.

כבר עתה ברור כי הפגישה בין ראש ממשלת ישראל אריאל שרון, וליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שתיערך ביום שלישי 11.10, תהייה דו-שיח בין חרשים. שרון יגיד לאבו מאזן שהוא צריך להתחיל לפרק את ארגוני הטרור הפלסטינים מנשקם, דבר שאבו מאזן איננו רוצה לשמוע, לא רק משרון אלא גם מהאמריקנים, ואבו מאזן ידרוש משרון נסיגות נוספות, ושחרור אסירים, עצות/דרישות ששרון איננו זקוק להן ברגעים אלה. הסיכויים כי הפגישה תסתיים בהסכמה כל שהיא, הם קלושים ביותר.
אם כך, בשביל מה הפגישה הזו נחוצה? ומדוע היא אורגנה בחיפזון כל כך רב בעיצומו של חג ראש השנה, ועוד על ידי מלך ירדן עבדאללה?
התשובה לכך היא פשוטה. הנשיא ג`ורג בוש והבית הלבן אינם יכולים להרשות לעצמם, כי יו"ר הרשות אבו מאזן יגיע לוושינגטון ב- 20.10 לביקור רשמי, כאשר אריאל שרון ואבו מאזן, לא רק שאינם נפגשים, אלא אינם מדברים ביניהם. אם שרון איננו מדבר עם אבו מאזן, על מה יש לנשיא בוש לדבר אתו?
זו הסיבה בגללה פנה הבית הלבן אל מלך ירדן עבדאללה, וביקש ממנו שידבר עם אריאל שרון, ועם אבו מאזן שיפגשו, בהציגו את המהלך כיוזמה ירדנית. ברור, כי שרון ואבו מאזן אינם יכולים לסרב לפנייה ירדנית כזו.
עד כמה מדיניות זו של הנחת טלאי על טלאי, שמסתירה את המציאות בשטח, היא מלאכת תפירה מדינית גסה שמובילה לאבסורדיות, תעיד העובדה כי המלך הירדני עצמו ייעדר ממפגש זה.
כאשר המלך עבדאללה, וראש הממשלה שרון דיברו על ביקורו הקרוב של עבדאללה בישראל, הנדחה כל שבוע מחדש, השניים הסכימו, `כי הביקור יתקיים בתאריך בלתי ידוע.` חוגים המקורבים לבית המלוכה הירדני דאגו להדליף, כי המלך יגיע לישראל כאשר מצב הביטחון ישתפר. במילים אחרות מלך ירדן שמקדם את יוזמת הפגישה בין שרון לאבו מאזן, חושב כי המצב הביטחוני בישראל כל כך רעוע עד שהוא אינו יכול להגיע אליה! כמובן שאיש אינו שואל בקול רם מדוע ובגלל מה המצב הביטחוני בישראל כל כך רעוע? מאחר ואם השאלה הזו תתעורר, לא רק שפגישת שרון אבו מאזן לא תתקיים, אלא גם פגישת בוש אבו מאזן תדחה.
יצירת מצבים כאלה משחקת לידיהם של ארגוני הטרור הפלסטינים. אין כל ספק כי עד יום שלישי 11.10 מועד הפגישה עם שרון, ועד יום חמישי 20.10 מועד הפגישה בין בוש ואבו מאזן, ינסו ארגוני הטרור הפלסטיני להוציא לפעול פיגוע אחד גדול, כדי להוכיח כי לא הפגישות בין הנשיא בוש, ראש הממשלה שרון, ויו"ר הרשות אבו מאזן, הן שתקבענה את כללי המשחק בשטח.

Print Friendly, PDF & Email