משחק השח הגרעיני רק מתחיל. עכשיו שלב המלחמה על הסנקציות

התיאורים כאילו הנשיא אובמה ניצח בקרב על הסכם הגרעין ועתה הוא עמל למחוק את עמדות התנגדותם האחרונות של מתנגדי ההסכם בסנט ובבית הנבחרים האמריקנים, ואילו ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הפסיד בקרב, הם תיאורים מוטעים-בכוונה שמטרתם לתת לנשיא אובמה ולשר החוץ ג'ון קארי תמונת ניצחון.
יש רק בעיה אחת עם תמונה זו. היא איננה עושה שום רושם על מנהיג איראן האיטוללה חמנאי, שעד רגע זה ללא הוציא מילה אחת באם הוא תומך או מתנגד להסכם, ובאם הוא  יחתום עליו-כן או לא!
שום דבר עדיין לא הוכרע בוושינגטון ובטהרן.
אובמה לא ניצח ועדיין רחוק מלהשיג-אם בכלל אי פעם-את 'ההסכם ההיסטורי'. נתניהו עדיין לא הפסיד בקרב, ומנהיגי ארצות הברית ואיראן עדיין לא חותמים על ההסכם הגרעיני.
ביום ה' 3.9 הבהיר זאת היטב מנהיגה העליון של איראן עלי חמנאי, שמול תמונות הסנטורים הזורמים בגבעת הקפיטול לתמוך באובמה ובהסכם, הוא אמר שלושה דברים:
1. לא יהיה הסכם באם הסנקציות על איראן תמשכנה. הוא קרא להסרתן המלאה של הסנקציות ולא רק 'להשעייתן' sanctions against Tehran to be lifted completely rather than suspended.
'אם המסגרת של הסנקציות תישמר-תימשך אז מדוע בכלל ניהלנו מו''מ? שאל חמנאי.If the framework of sanctions are to be maintained, then why did we negotiate.
דברים אלה של חמנאי נענו מיד באותו יום, על ידי דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט Josh Earnest, שאמר כי 'איראן תראה הקלה (לא הסרה) בסנקציות רק אם היא תבצע הסכם הגרעין'. .Iran will only see sanctions relief if it complies with the nuclear .deal
וזו היא בדיוק הנקודה.
מזווית הראייה של ממשל אובמה איראן צריכה לקיים את הסכם הגרעין, כדי שהסנקציות יסורו.  אבל מזוויות הראייה האיראנית אין שום הסכם לפני שהסנקציות תוסרנה, גם אם הוא  יאושר בבתי הנבחרים האמריקנים.  
וזה הוא רק הצעד הראשון במשק השח הגרעיני שבין ממשל אובמה לממשל חמנאי, שהמומחים והמקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים, יהיה הרבה יותר ארוך ומתיש מהדיונים שבין שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ושר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף בווינה.
כבר עתה מתברר, כי לחתימתם של השניים על ההסכם הגרעיני אין  ערך מעשי.
2. את זה הבהיר היטב האייטוללה עלי חמנאי, כאשר הודיע ביום ה', כי הוא מעביר את ההצבעה על אישור ההסכם למג'ליס (הפרלמנט) האיראני.
בסרקאזם פוליטי ששום מנהיג פוליטי המכהן כיום יכול להשתוות אליו, קבע חמנאי: 'אני  מאמין כי אין זה באינטרס של המג'ליס שידלגו (או ידחקו אותו החוצה) עליו, בתהליך לאישור ההסכם בטהרן).  I believe… that it is not in the interest of the majlis to be sidelined
במילים אחרות: ההחלטה על אישור או דחיית ההסכם הגרעיני עוברת עתה לידי המג'ליס.
המשמעות המעשית של צעד זה היא, כי חמנאי הוציא מידיו של נשיא איראן חסן רוחאני, שעליו הנשיא אובמה וג'ון קארי, ביססו את כל מדיניותם הגרעינית, את יכולת החתימה על ההסכם הגרעיני. יתרה מזאת חמנאי שלל מרוחאני את זכות ההחלטה לקבוע לאיזה מוסד איראני ההסכם יועבר לאישור.
רוחאני וזריף (שבטהרן אין לו שום מעמד פוליטי ואישי דומה או מתקרב לזה שהיה לו בווינה), רצו מאוד כי ההסכם הגרעיני יובא לאישור 12 חברי מועצת שומרי החוקה Council of Guardians, שהוא המוסד והסמכות העליונה בטהרן, אבל האייטוללה חמנאי משך את השטיח הזה מתחת לרגליהם, ובזאת מנע את החתימה על ההסכם על ידם ותומכיהם.
3. לאחר שביצע צעד זה ניגש האייטוללה חמנאי לצעד השני שלו על לוח השח: 'אין לי שום המלצה למג'ליס איך הוא צריך לבדוק' (את ההסכם הגרעיני). ציטוט: I have no recommendation for the majlis on how it should examine it.
'זה על נבחרי האומה לקבוע באם הם מחליטים לדחות (את ההסכם) או לאשר אותו'. It is up to the representatives of the nation to decide whether to reject or ratify it.
במילים אחרות, אני חמנאי אינני כמו הנשיא אובמה העמל כל כך קשה על גבעת הקפיטול לאשר את ההסכם. אני בכלל אינני מתערב, כלומר, אינני מחווה דעה באם צריך לחתום על ההסכם או לדחות אותו. אני בניגוד לאובמה משאיר את החלטה זו בידי המג'ליס.  ירצו יאשרו אותו! ירצו יידחו אותו!
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים, כי מאחר והאייטוללה חמנאי שולט בצורה מוחלטת במג'ליס, בעיקר באמצעות נאמנו יו''ר הפרלמנט עלי לאריג'אני, המג'ליס אף פעם לא יחליט לאשר את ההסכם, אלא אם האיטוולה חמנאי ייתן לו הוראה  כזו.
זו היא בדיוק הנקודה והסיבה, מדוע אם גם הסנטורים וחברי הקונגרס האמריקנים יאשרו את ההסכם זו תהייה ג'סטה נאה כלפי הנשיא אובמה. אבל ג'סטה ריקה שלא תהייה לה שום השפעה בטהרן, ובודאי שלא תביא את טהרן לחתום על ההסכם הגרעיני.
הסיבה: מנקודה זו יתחילו חברי בתי הנבחרים האמריקנים לקבוע רשימה ארוכה של סעיפים לפיהם אם איראן לא תציית להם, הסנקציות האמריקניות לא יוסרו מעליה, או יוטלו עליה סנקציות חדשות.
ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, והשדולה הישראלית בוושינגטון איפא"ק, כבר נערכים לקראת השלב הבא במלחמה על הסכם הגרעין-מלחמת הסנקציות. 
גם הנשיא אובמה.

 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות