משטר אסד נערך להכריז ניצחון על המורדים. מרכז ההתקוממות נסוג לטריפולי בלבנון

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בדמשק החלו ביום ג'' 31.5, ההכנות של ראשי משטר באשר אסד להכריז בשעות הקרובות על ניצחון מול המתקוממים, ועל דיכוי סופי של המרידה. בכך היה הנשיא אסד לשליט הערבי מס' 2 המצליח להחזיק מעמד ולשרוד בשלטון, ביחד עם שליט לוב מועמר קדאפי.
הנשיא בשאר אסד עצמו מתכונן לשאת נאום ניצחון לאומה ב-48 השעות הקרובות. כחלק מההכנות על הכרזת הניצחון, הכריז בשאר אסד ביום ג על חנינה כללית לכל חברי המפלגות בסוריה, כולל מפלגות האופוזיציה והאחים המוסלמיים. all members of political movements, including the Muslim Brotherhood. בשלב זה לא ברור כמה מתוך למעלה מ-10,000 איש שנעצרו ב-10 השבועות האחרונים, מאז ההתקוממות פרצה באמצע מרס, ישוחררו, ועד כמה החנינה הזו היא אמיתית. הדרישה המרכזית של המפגינים בסוריה הייתה שחרור האסירים הפוליטיים בלבנון, והחנינה עליה הכריז אסד, היא כביכול העמדת פנים שלו  כי הוא נענה לדרישות המפגינים.
הרמטכ''ל הישראלי רב אלוף בני גנץ אמר ביום ג' בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי מספר ההרוגים מאש הצבא הסורי בהתקוממות עבר כבר את ה-1,200.
במקביל הודיעו ביום ג' חוגים בכירים במפלגת הבעת' הסורית כי זמן קצר לפני נאום הניצחון של אסד, כלומר ב-48 השעות הבאות, תוקם בדמשק ועדה לדיאלוג לאומי בה השתתפו כל נציגי הגורמים הפוליטיים והכלכליים בסוריה. הדוברים נזהרו מלומר כי בוועדת הפיוס הלאומי תשתפנה כל המפלגות בסוריה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי אין לאסד כל כוונה לשתף במהלכים הפוליטיים הבאים בסוריה את מפלגות האופוזיציה, אולם תעמלני השלטון מנסים ליצור רושם כזה בדעת הקהל הסורית והבינלאומית.
בתוך סוריה עצמה, כפי שכבר דיווחנו ביום א' , נשארו רק שני כיסי התקוממות של המורדים בשני פרברים ליד חומס, ראסטן Rastan, וטאבלישה Talbiseh, בהם בפעם הראשונה המרידה מתחוללים קרבות של ממש כאשר המתקוממים משתמשים ברקטות נ''ט מדגם RPG, ובמקלעים כבדים. אולם המקורות הצבאיים שלנו מעריכים כי מדובר בפרפורים אחרונים של המרד שידוכאו תוך זמן קצר על ידי הצבא.
הסיבה העיקרית להערכה זו היא העובדה כי ראשי המתקוממים הסורים נמלטו כבר לצפון לבנון והם מתרכזים בעיר הנמל הצפונית טריפולי, שהפכה עתה לבירת המרד נגד אסד. מטריפולי שבלבנון מצליחים ראשי המרד הנמלטים להבריח נשק לרסטאן, וטאלבישה, אולם גם ההערכה שלהם היא כי בקרוב מאוד לא יהיה למי להבריח יותר את הנשק.
עוד מוסרים המקורות שלנו,  כי ראשי המורדים הסוריים החלו ביום ג' בהכנות להימלט מטריפולי, בעיקר דרך הים, למערב אירופה, מחשש כי צבא סוריה מסוגל עתה עם דיכוי המרידה בתוך סוריה, להנחית בטריפולי שבלבנון יחידות קומנדו סוריות שיגיעו לעיר במסוקים, לתקופה קצרה של כמה שעות, במטרה לתפוס, או להרוג אותם.
סימן אחר של התמוטטות המרד נגד אסד והאופוזיציה נגדו, היא הצלחתם של שירותי המודיעין הסוריים לחדור אל שורות נציגי האופוזיציה הסורית אשר פתחו ביום ג' בשלושה ימי דיונים באנטליה Antalya בטורקיה. עם פתיחת הדיונים שהיו צריכים לקבוע את הדרכים להמשכת המאבק נגד אסד, התברר למשתתפים כי בכינוס נמצאים נציגים רבים המזדהים עם אסד. אמנם ביום ג' פרסמו ראשי האופוזיציה הודעה כי צעדי החנינה והדיאלוג הלאומי שאסד מציע הם 'מאוחרים ומעטים מידי' too little too late, אולם זה היה רק כיסוי למצב הרוח הכללי ששרר במפגש, בו היה ברור למשתתפים כי המושג הזה נכון יותר לגביהם, מאשר לגבי אסד.
ביום ג' שיתף הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ את חברי וועדת החוץ והביטחון של הכנסת בהערכות המודיעין שיש בידי צה''ל לגבי המצב בסוריה, כשהוא אומר את הדברים הבאים: 'אסד לא יודע בעצמו כיום כיצד תראה סוריה בסוף השבוע הזה או בשבוע הבא. חוסר הוודאות הזה מטריד אותו כפי שמטריד גם אותנו'. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כמה שעות לאחר דברי הרמטכ''ל התברר כי הערכת המודיעין הישראלי לגבי סוריה ובשאר אסד, שוב לא הייתה נכונה.

Print Friendly, PDF & Email