משלחת מודיעינית איראנית בביירות בניסיון לעצור את פיגועי ההתאבדות ולשדרג את מודיעין חיזבאללה

מיוחד ובלעדי למקורות המודיעיניים של תיקדבקה: תחת המסווה של משלחת חקירה איראנית, בראשותו של סגן שר המשפטים האיראני עבדול עלי מירקוהי Abdol-Ali Mirkoohi, שבאה בשבוע שעבר לביירות כדי לנסות ולקבל פרטים על חקירתו של ראש גדודי עבדאללה עזאם. הסעודי מאג'יד אל מאג'יד, אשר מת בכלא לבנוני ב-4 לינואר, הגיעה גם לביירות מטהרן משלחת מודיעין גדולה.
המקורות שלנו מוסרים, כי משלחת המודיעין האיראנית, אשר בשבועות, אם לא בחודשים הקרובים, תישאר בביירות, מורכבת, מקציני מודיעין בכירים ביותר של גדודי אל-קודס האיראניים- שהם זרוע המודיעין ומבצעי החוץ-הטרור של משמרות המהפכה, ומאנשי מודיעין בכירים של מיניסטריון המודיעין והביטחון האיראני ה-MOIS-Ministry of Intelligence and Security.
משלחת זו תנסה לשדרג ולעלות את יכולות המודיעין של חיזבאללה,  שנפגעו בצורה קשה בשורה של התקפות ופיגועי התאבדות שאירעו לאחרונה בחלקים שונים של לבנון, כולל ביירות.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי על הגעת המשלחת האיראנית לביירות, הוחלט בהתייעצויות קדחתניות שנערכו לאחרונה  בין מפקד גדודי אל-קודס הגנרל קאסם סולימייני, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, ושני אנשי הביטחון הבכירים של הארגון, מוסטפה באדר אל דין Mustafa Badr al-Din, המפקד הצבאי של כוחות חיזבאללה, וופיק שאפע   Wafiq Safa, ראש מנגנון הביטחון של חיזבאללה. תוך כדי ההתייעצויות הוחלט, כי המשלחת תשהה בביירות בדרך קבע ותקבל על עצמה, לבנות מערך מודיעיני חדש עבור חיזבאללה, אשר המבנה הכללי שלו יהיה דומה למערך שירותי המודיעין האיראניים.
הסיבה העיקרית לכך היא שגם האיראנים וגם אנשי חיזבאללה, הגיעו למסקנה, כי אם הפעולות הצבאיות ופיגועי התאבדות נגד חיזבאללה בלבנון יימשכו, המסגרות המודיעיניות והביטחוניות של חיזבאללה בלבנון יתמוטטו, והמצב בתחום פיגועי ההתאבדות רק יחמיר.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בדיוניים שהתנהלו בין האיראניים וחיזבאללה על הנושא סומנו שלוש זירות פעולה עיקריות בהם גדודי אל-קודס ינסו לבנות לחיזבאללה מערכות מודיעיניות חדשות:
1. אזור בקעת הלבנון. חיזבאללה מסתיר מדעת הקהל בלבנון את העובדה, כי הוא איבד את השליטה על מצב הביטחון בבקעה.  מפקדות, מחנות, מצבורי נשק, ויחידות של חיזבאללה המנסות לנוע באזור מנקודה אחת לשנייה, נמצאים ברוב שעות היום והלילה, תחת הפגזות טילים, או ארטילריה הבאות מהשטח הסורי. ברור כי לגורמים בסוריה ובלבנון הנלחמים בחיזבאללה, החל מהמורדים הסוריים, אל קעידה, סונים סלפים סורים ולבנונים, ולגורמי המודיעין הסעודי העוזרים להם, יש בשטח מודיעין טוב וזריז יותר  מאשר לחיזבאללה.
בייחוד זעזע את מנגנוני הביטחון והמודיעין של חיזבאללה, פיגוע ההתאבדות שבוצע ליד מערך מפקדות חיזבאללה באזור בעל בק ב-12 לדצמבר. מיקומן של מפקדות אלה הוא סודי ביותר, והגורם שתכנן וביצע את הפיגוע רצה להראות לחיזבאללה, כי הוא מסוגל להגיע לכל אתר צבאי סודי של חיזבאללה בלבנון.   
2. פיגועי ההתאבדות התכופים ברובע דאחייה בביירות, שלושה בחודשיים האחרונים, מצביעים על כך, כי התמוטטה מערכת ההתראות של מודיעין חיזבאללה באזור ביירות, ואין לארגון  לא מידע מודיעיני ולא יכולת ביטחונית לעצור את המתאבדים ואת מכוניות התופת שלהם. במילים אחרות, רובע דאחייה, המעוז הצבאי והפוליטי של חיזבאללה בביירות פרוץ מבחינה ביטחונית, וכל אחד יכול לחדור אליו.
3. תחום אחר בו נכשלו יכולות המודיעין של חיזבאללה, הוא מודיעין השדה של כוחותיו הנלחמים בסוריה. בזירות השונות בהן כוחות חיזבאללה נלחמו עד עכשיו בסוריה, התגלה כי מודיעין השדה של חיזבאללה כמעט ואיננו פועל, ובשטח נוצר מצב כי הכוחות של חיזבאללה נאלצו להיות תלויות במודיעין השדה של הצבא הסורי, שגם הוא איננו יעיל ביותר.
המקורות שלנו מוסרים, כי האיראנים לקחו על עצמם לבנות ולהפעיל לחיזבאללה מערך מודיעין שדה חדש.       
  

 

Print Friendly, PDF & Email