משלחת צבאית גדולה של חיזבאללה ערכה בשבוע שעבר ביקור חשאי במוסקבה, במטרה לקנות 3000 טילי נ"ט מתקדמים.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי המשלחת הגיעה למוסקבה ביום שלישי 28.10, וחזרה לביירות בשבת 1.11. הרוסים אפשרו למשלחת לבקר במפעלים צבאיים המייצרים טילי נ"ט מתקדמים, ביניהם מפעל KBP הנמצא בעיר טולה , Tula דרומית-מערבית ממוסקבה. כן נערכה לקציני תצוגה באש חיה של סוגי הטילים למיניהם.
עוד מוסרים המקורות של תיקדבקה במוסקבה, כי לאחר הביקור במפעלים, הגישו קציני חיזבאללה לרוסים בקשה לקניית 3000 טילי נ"ט מתקדמים מסוגים שונים.
בין הטילים שקציני חיזבאללה בדקו, היו 9M133, המוכר יותר במערב כ-AT-14 Spriggan, המסוגל להיות מורכב ומשוגר מתוך מסוקים. דגמים חדשים נוספים של טיל ה-Kornet E, שאפשר להרכיב ולשגר מכלי רכב. המדובר בדגם Kliver. כמו כן ביקשו קציני חיזבאללה מהרוסים למכור להם, כמויות גדולות של טילי RPG מתקדמים מדגם RPG-32, המיוצרים במפעל Bazalt. במלחמה בלבנון ב-2006, השתמשו לוחמי חיזבאללה בדגם הישן יותר RPG-29 . עיקר הפגיעות של הטנקים הישראלים באו מטיל זה.
עסקת טילי הנ"ט הרוסיים, תמומן על ידי איראן.
ביקור המשלחת הצבאית של חיזבאללה במוסקבה, מעידה לא רק על כשלון שיחותיו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בחודש שעבר במוסקבה, אלא גםעל מידת האמינות של הדוברים הרוסיים. הללו אמרו לאחר ביקור אולמרט, כי רוסיה תשקול את אספקת הנשק שלה 'לאזורים רגישים' בהתאם למאזן הכוחות הקיים באזורים אלה. הגדרה כזו השאירה בידי הרוסים, את כל האופציות פתוחות לספק נשק לאיראן, סוריה וחיזבאללה.
ביום א' 2.11, אמר שר הביטחון אהוד ברק, כי הסורים עומדים לספק לחיזבאללה מערכת נשק אשר תפר את האיזון הקיים במרחב האווירי של לבנון. ברק התכוון בדבריו, למה שהמקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בשבועות האחרונים, כי סוריה החלה כבר לספק לחיזבאללה טילי נ"מ, ומרכזי מכ"ם להפעלתם. מכ"ם סורי כזה, כבר הוצב על פסגות הר סאנין, וג'בל ברוך בלבנון, הנמצאים בשליטה הצבאית המוחלטת של חיזבאללה.
שר הביטחון אמר, כי אם מערכות כאלה יסופקו על ידי הסורים, ישראל תצטרך לשקול את צעדיה. המקורות של תיקדבקה מציינים כי עבור, מוסקבה, דמשק וחיזבאללה, המילים 'ישראל תצטרך לשקול את צעדיה', פירושם, כי ישראל איננה מתכוננת בשלב זה לנקוט שום פעולה. במילים אחרות, מבחינתם אפשר להמשיך באספקת מערכות הנ"מ, והנ"ט החדשות לחיזבאללה. אותה שיטה של מתן אזהרות עמומות, נקט ברק כלפי החמס ברצועת עזה. גם שם המשיכו, איראן וחיזבאללה לספק לחמס טילי קרקע-קרקע, וטילי נ"מ ונ"ט, ללא כל הפרעה או התערבות ישראלית.

Print Friendly, PDF & Email