משמרות המהפכה האיראניים השתלטו על מכלית נפט בריטית. אילצו אותה לשוט לעבר בסיס צי איראני. עצרו מכלית בריטית נוספת ושחררו אותה

משמרות המהפכה האיראניים הודיעו, ביום שישי 19.7 בלילה, כי הם השתלטו במצרי הורמוז על מכלית בריטית. מדובר במכלית Stena Impero הנושאת דגל בריטי ואשר הייתה בדרכה לסעודיה.

מקורות בריטיים המקורבים למיניסטריון ההגנה הבריטי אמרו, כי יש ידיעות לא ברורות על כך שהאיראניים עצרו לא רק את המכלית אלא גם אונייה בריטית נוספת. אין עדיין פרטים על כך.
אם הידיעה הזו תאושר פירוש הדבר שהאיראנים עצרו שתי אוניות בריטיות במצרי הורמוז.
מאוחר יותר מכלית הנפט הבריטית השנייה שוחררה והיא המשיכה בדרכה.
וועדת 'קוברה' שהיא הגוף העליון בבריטניה מהטפל במצבי חירום התכנסה ביום שישי בלילה בדאוניג סטרייט 10, בראשות ראש הממשלה תרזה מאי, לדון בהתפתחויות ובשאלה כיצד בריטניה תגיב.  

מקורות במיניסטריון ההגנה הבריטי ובחברה המפעילה את המכלית מדווחים, כי הם מנסים לעקוב אחר המתרחש במכלית ומדוע לפתע היא שינתה את כיוון נסיעתה ועתה היא נעה לעבר האי קאשם Qeshm, שם ישנו בסיס גדול של צי משמרות המהפכה.  לפני שנותק הקשר עם המכלית התקבלו ממנה דיווחים על מטוס ומסוק איראניים העוקבים אחריה.
המקורות של משמרות המהפכה אמרו, כי המכלית נעצרה משום 'שהיא הפרה את חוקי השיט הבינלאומיים'.

מאז שמרינס בריטיים השתלטו  בגיברלטר בתחילת החודש על מכלית נפט איראנית שהובילה נפט בסוריה Grace-1, מאיימים אישים שונים בצמרת האיראנית, כולל המנהיג העליון האייטוללה עלי חמנאי, כי פעולת ההשתלטות הבריטית לא תישאר ללא תגובה.

לכידת המכלית הבריטית והבאתה לבסיס צי איראני, תעלה את המתיחות השוררת במפרץ  בין ארצות הברית ואיראן לשיאים חדשים.
רק ביום ה' 18.7 הודיע הנשיא טראמפ כי אוניית הנחיתה האמריקנית 'בוקסר' USS Boxer יירטה והשמידה מל"ט איראני.
איראן הכחישה ביום ו' כי איבדה אחד מהמל"טים שלה הפועלים במפרץ.   


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות