משמרות המהפכה נכשלו, תוך אבידות כבדות, בקרב מול ISIS ליד חאלב


הקרב שהתחולל השבוע באזור העיר אל-ספירה, כ-20 ק''מ דרומית לחאלב, הוא הקרב הראשון מאז המהפכה השיעית ב-1979- לפני ובמשך 36 השנה האחרונות, שבו ההנהגה הצבאית האיראנית הטילה למלחמה המתנהלת במרחק של  1,600 ק''מ מטהרן, כוח  של 2,000 לוחמים איראניים, הנחשב לכוח הקרבי הטוב, המאומן, והמצויד, ביותר, שצבא איראן ומשמרות המהפכה האיראניים יכולים להעמיד.
הקרב היה צריך להיות נקודת המפנה במלחמה בסוריה, בו הוטל על כוחות עילית איראניים שנתמכים על ידי חיל האוויר  הרוסי, ויחידות של צבא סוריה וחיזבאללה, לפרוץ את קווי הגנה של אל קעידה ISIS, ושל ארגון אל-נוסרה-אל קעידה סוריה, מסביב לאל-ספירה, ולפרוץ לעבר חאלב, ולעבר המוצבים של ארגון הטרור אשר חומסים את הדרכים המוליכות מדמשק וממרכז סוריה לחאלב, ביניהם הכביש הראשי המהיר מס' 5.
אבל התוצאה של הקרב הזה הייתה הפוכה.
לוחמי ISIS  ואל-נוסרה עצרו את התקפות הכוחות האיראניים והסוריים, ואילצו אותם לסגת ממקומות נוספים השולטים על ציירי התנועה המרכזיים באזור. כתוצאה מכך לא רק שהדרך לחאלב לא נפרצה, אלא הדרך מאל-ספירה לחאלב, שאורכה כ-20 ק"מ נחסמה ולוחמי ISIS הצליחו להשתלט עליה, ובכך להדק את המצור גם על אל-ספירה וגם על חאלב.   
בקרבות האלה ספגו אנשי משמרות המהפכה האיראניים שהיו בראש המתקפה הקרקעית, אבידות קשות.  בשעות האחרונות, ביום ה' 29.10, עלה בידי ISIS ואל-נוסרה גם להשתלט על השכונות המזרחיות של אל-ספירה, כאשר התקדמותם לעבר מרכז העיר נמשכת.
רוב האבידות האיראניות היו בקרבות שהתחוללו באזור הכפרי, שמדרום לחאלב.
מספר הקצינים והחיילים האיראניים שנהרגו בקרבות אלה היה כל כך גבוה, עד שסגן המפקד של משמרות המהפכה גנרל חוסיין סאלמי   Gen. Hossein Salami, נאלץ להופיע, ביום ד' 28.10, במסיבת עיתונאים שנערכה בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית האיראנית, כשהוא מסביר מדוע איראן מתערבת במלחמה בסוריה, ומדוע כוחותיה שם סופגים אבידות כבדות.
סאלמי הגדיר את המלחמה בסוריה, כקו הראשון של החזית נגד הכוחות המערביים, בייחוד ארצות הברית, המבקשים ליישם את 'תוכניתם ההרסנית' בעולם הערבי.Syria as a frontline against Western forces, specially U.S.seeking to implement a "destructive plan” in the Arab world.
'אלמלא איראן לא הייתה מתערבת', אמר סאלמ', 'התוהו ובוהו (בסורי), היה מתפשט ללבנון, עיראק, ולכל מקום אחר (במזרח התיכון)'. Had Iran not intervened, said Salami, the . chaos would have spread into Lebanon, Iraq, and elsewhere.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו לא השאלה העיקרית בפניה עומדות ההנהגה האיראנית ומפקדת משמרות המהפכה.
השאלה היא כיצד קורה, שבשעה שהם מכריזים כי כוחה הצבאי של איראן מסוגל להרוס תוך 10 ימים את צבא ארצות הברית, ותוך יום אחד בלבד את צה''ל, כוחות מיוחדים, שריון, יחידות איראניות המתמחות בקרבות רחוב, וחטיבות מוטסות איראניות, הנתמכים על ידי חיל האוויר הרוסי לא רק שאינם מצליחים להלחם נגד כוחות ISIS, אלא נסוגים מפניהם כשהם מוותרים על עמדות אסטרטגיות, תוך כדי ספיגת אבידות כבדות.
להן רשימת היחידות האיראניות שאלמנטים שלהן לוקחות חלק בקרב ליד אל-ספירה וחאלב:

  • חטיבת סאברין Saberin. זו יחידת קומנדו של חיל רגלים שהוקמה ב-1992 כדי להילחם נגד אנשי גרילה כורדים וערביים בעלי שאיפות בדלנות-ספרטיסטיות.  רוב לוחמי  החטיבה גויסו בטהרן והיא נחשבת אחת מיחידות העלית של משמרות המהפכה האיראניים.
  • חטיבת פאטמיון Fatemyoun. אנשי היחידה כולם הם שיעים המגוייסים באפגניסטן. משימתם לכאורה הייתה להגן על מקום קבורתה הקדוש של זיינב Zeynab בפרברי דמשק. לפני חודש, בספטמבר העלו משמרות המהפכה את החטיבה לדרגת אוגדה, בה משרתים כ-15 אלף לוחמים הנלחמים בסוריה ובעיראק.
  • חטיבה 15 ע"ש אמאם חסן מוג'תבא Emam Hassan Mojtaba. חטיבה זו מורכבת בעיקר מלוחמים שגויסו באזורי המרכז של איראן. לוחמיה אומנו ונחשבים ככוח עילית לניהול מלחמת גרילה וקרבות רחוב.
  • החטיבה העצמאית מס' 83 ע"ש אמאם ג'עפר-צאדק Emam Jaafar Sadeq. לוחמי חטיבה זו נחשבים בין הקשוחים ביותר בין לוחמי ממשמרות המהפכה. מדובר בלוחמים חסרי רחמים בעלי מוטיבציה דתית גבוהה שגויסו רובם במחוז קום QOM שמרכזה (העיר קום) הוא המרכז הדתי הכי חשוב אצל השיעים לאחר נג'ף וכרבלא.
  • חטיבה מס' 33 אל-מהדי מעיר ג'הרום Al-Mahdi Brigade from the city of Jahrom.  זו חטיבת צנחנים מוטסת הידועה באמיצות לוחמיה וכן בניסיון הקרבי הרב שיש להם בלוחמת גרילה.
  • החטיבה המשוריינת של אהוואז ע"ש הזרת-הוג'ת Hazrat-Hojjat. לוחמי חטיבה זו גויסו במחוז ח'וזסטאן (דרום מזרח איראן- בעל אוכלוסיה גדולה של דוברי ערבית.) החטיבה עברה לאחרונה שדרוג מצבעי והצטיידה במערכות נשק חדישות שיאפשרו  להלחם בתוך סוריה, עיראק, או כל מדינה שכנה אחרת של איראן לשם היא תשלח.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות