משמרות המהפכה: עצרנו עיתונאית רוסייה שהגיעה לטהרן באשמת ריגול לטובת ישראל. הועלתה הכוננות בצה"ל מפני התקפת פתע איראנית

עיתונאית רוסית, יוליה יוז'יק Yulia Yuzik, העובדת עבור כלי תקשורת אמריקנים ואירופאיים, והמתמחה בנושא נשים מתאבדות בשירות ארגונים מוסלמיים קיצוניים נעצרה השבוע עם הגיעה לטהרן, והואשמה בריגול למען ישראל.
נסיבות המעצר של יוליה יוז'יק לוטים עדיין בערפל. מספר מקורות איראניים מדווחים, כי היא נעצרה על ידי משמרות המהפכה האיראנים בנמל התעופה של טהרן מיד עם הגיעה לאיראן.  מקורות אחרים מדווחים, כי משמרות המהפכה התפרצו לחדר בבית המלון בו שהתה ועצרו אותה.
משרד החוץ הרוסי פרסם, ביום שישי 4.10, הודעה האומרת, כי הם מודעים לידיעות אלה והם מנסים לברר בטהרן מדוע העיתונאית הרוסית נעצרה.


תיקדבקה: יוליה יוז'יק היא דמות מוכרת בשנים האחרונות לכל מי שמתעניין בתנועות האיסלם הקיצוניות הפועלות במחוזות ומדינות דרום הקווקז-ביניהן צ'צ'ניה. חלק מהלוחמים הזרים לצד המורדים בסוריה, נגד משטרו של באשר אסד, באים ממדינות אלה.
יוז'יק כתבה ספר על הנושא של נשים מוסלמיות מתאבדות תחת השם 'הכלות של אללה'  Brides of Allah. הספר תורגם והופיע ב-10 מדינות. באחרונה החלה לכתוב ספר חדש בו היא מסכמת את רשמי המסעות שלה במדינות דרום הקווקז כאשר היא בודקת את המכניזם ודרכי הפעולה של מחבלים מתאבדים.


המקורות של תיקדבקה: מעצרה של עיתונאית רוסית ואשמתה בריגול למען ישראל, באים 24 שעות בלבד לאחר שראשי מערכת המודיעין האיראנית הודיעו, ביום חמישי, כי הם חשפו קשר ישראל להתנקש בחייו של מפקד 'גדודי אל קודס' הגנרל קאסם סוליימני. לדברי האיראנים נעצרו שלושה אנשים שעמדו לבצע את ההתנקשות.


עצם העובדה כי האיראניים פתחו במערכה מודיעינית מרוכזת נגד ישראל לקראת סוף השבוע וצום יום הכיפורים ( יום ד' 9.10) כאשר ישראל משותקת לגמרי, מעלה את החשש כי משמרות המהפכה האיראנים מכינים להם אליבי כדי להצדיק התקפת פתע על מרכזים אסטרטגיים בישראל, דומה לזו שהם הנחיתו ב-14 בספטמבר על שדות הנפט הסעודים.
חשש/אפשרות זו כבר הביאה להכרזת מצב כוננות בצה"ל מפני התקפה כזו.

שתי האפשרויות הנוספות לצעדים אלה, הן התלהטות הוויכוח בין משמרות המהפכה האיראנים ובין אנשיו של נשיא איראן חסן חתאמי, באם עליו להיפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, או לא?
ככל שהמאמצים האמריקנים והאיראנים להסדיר פגישה כזו נמשכים, כך הנכונות של משמרות המהפכה האיראניים לטרפד אותם גדלה.
אפשרות נוספת היא ניסיונם של האיראנים לתקוע טריז ולהרחיב את הסדקים שבשיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין רוסיה לישראל.    Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות