מתגברת המתיחות הצבאית בין ארצות הברית ואיראן במפרץ הפרסי.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: נושאת המטוסים הגרעינית, 'אנטפרייז' USS Enterprise וכוח המשימה שלה Striking Force, ועוד 2 נושאות מטוסים-מסוקים קטנות יותר, שהן גם משמשות אוניות התקיפה האמפיביות של המרינס האמריקני, 'ווספ' USS Wasp, ו'קארסרג" USS Kearsarge, ואוניות המלחמה, כוחות המרינס, והכוחות האוויריים הנלווים אליהן, פתחו ביום ו' 2.11, בסדרה של תרגילים שיימשכו 5 ימים, <אשר נועדו לבחון את יכולתם של הכוחות האמריקנים במפרץ הפרסי למנוע מהאיראנים לחסום את מיצרי הורמוז. 'התרחיש של התרגיל מציב משימות תובעניות, אבל מכין אותנו לתרחישים אמיתיים', אמר מפקד התמרונים ג'יי צ'מברסCommander Jay Chambers , שהוא מפקד כוח המשימה המשולב מס' 59 האמריקני.
תמרונים אמריקנים אלה נפתחו, זמן קצר לאחר שסגן מפקד הצי של משמרות המהפכה האיראנים, גנרל עלי פאהדהווי Brigadier General Ali Fahdavi , אמר ביום ב' 29.10, כי כוחותיו ערוכים ומסוגלים לפגוע בייצוא הנפט במפרץ, כלומר לחסום או לשבש את תנועת מכליות הנפט במצרי הורמוז, וכי קבוצות מתאבדים איראנים יכולות לפגוע בכל מטרה במפרץ.
ביום שישי 2.11 אמר יורש העצר של בחריין, עיסה בן חליפה Crown Prince Salman bin Hamad bin Isa al-Khalifa, 'כי בעוד שאין להם (לאיראנים), פצצה גרעינית, הם מפתחים אותה, או את היכולת לבנות אותה'. ציטוט המקור: While they don't have the bomb yet, they are developing it, or the capability for it,.
בכך היה יורש העצר הבחרייני לשליט הראשון במפרץ ובעולם הערבי, שאמר בגלוי ובפומבי, כי איראן בונה פצצה גרעינית.
על רקע זה התכנסו ביום שישי 3.11 בלונדון הנציגים של ארצות הברית, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה, וגרמניה, בסיבוב שיחות נוסף, שנועדו לדון על החמרת הסנקציות על איראן. הנציגים החליטו לחזור ולהתכנס שוב ב-19.11, לאחר שראש הוועדה לאנרגיה גרעינית IAEA, ד"ר מוחמד אל ברדעיי, יציג את הדו"ח החדש שלו למועצת הביטחון על איראן, לבחון אותו, ובאם לא תצוין בו התקדמות ביישום החלטות האו"ם על הפסקת העשרת האורניום באיראן, להתחיל לנסח טיוטת החלטה להחרפת הסנקציות.
המקורות האיראנים ובמוסקבה של תיקדבקה מציינים, כי ביום ג' 30.10, הגיע שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, לביקור פתע קצר בטהרן, נפגש עם נשיא איראן אחמדי-נז'אד, כאשר הוא מוסר לו שדר מנשיא רוסיה ולדמיר פוטין, כי מוסקבה לא תוכל להמשיך ולהגן על העמדה האיראנית לגבי תוכניתה הגרעינית, והיא תאלץ להצטרף למהלך במועצת הביטחון להחרפת הסנקציות עליה.
מסר דומה השמיע הנשיא ולדמיר פוטין עצמו בביקורו בטהרן ב-16.10. פוטין חזר והעלה אז באוזני המנהיגים האיראנים, את ההצעה להעביר את מפעלי העשרת האורניום האיראני לרוסיה, שם הם יפעלו תחת פיקוח ה-IAEA, אולם עד עכשיו הוא קבל תשובה על כך מטהרן. המקורות שלנו מוסרים כי לברוב הזהיר את אחמדי-נאג'ד, כי אם הסנקציות נגד איראן יוחרפו, רוסיה לא תוכל להשלים את הכור הגרעיני בבושייר, ולא לספק לו את מוטות הדלק הגרעיני הדרושים להפעלתו.
המומחים של תיקדבקה חוזרים ומדגישים כי להפעלת או אי הפעלת הכור הגרעיני בבושייר, אין שום השפעה על קצב התפתחותה של התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית.
הצעה דומה לזו של הרוסים, העלה בשם מדיניות המפרץ הפרסי, ביום ו' 2.11, שר החוץ הסעודי סעוד בין פייסל. לפי ההצעה הסעודית, כל 6 מדינות המפרץ הפרסי תקמנה קונסורציום להעשרת אורניום, אליו תצטרף גם איראן.
הקונסורציום הזה יחלק, תחת פיקוח של ה-IAEA, את כמות האורניום המעושר בהתאם לצריכה של כל מדינה חברה, בצורה שתבטיח כי לאף אחת מהן, כולל איראן, לא תהיינה כמויות אורניום מעושרות בדרגה כזו שממנה אפשר יהיה לבנות נשק גרעיני.
איראן הודיעה מיד שהיא מוכנה להצטרף לקונסורציום כזה, אולם לא אמרה באם היא תפרק כתוצאה מכך את מפעלי העשרת האורניום שלה באיספאהן, ונטנאנז, ואת כור המים הכבדים שלה לייצור פלוטוניום באראק, המהווים חוליות חשובות בתוכנית הגרעינית הצבאית שלה.
המקורות האיראנים והצבאיים של תיקדבקה מציינים כי כל המהלכים הדיפלומטים והצבאיים האלה משאירים את התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית ב-2 הנקודות הבאות:
1. אין הכרעה בצמרת האיראנית, בין הסיעות היריבות העיקריות החלוקות ביניהן בשאלת הנשק הגרעיני.
הקבוצה הראשונה בראשותו של הנשיא אחמדי-נז'אד, וצמרת הפיקוד של משמרות המהפכה, דורשים לא להירתע מאפשרות של תקיפה צבאית אמריקנית וישראלית, ולהמשיך בכל הקצב לפתח את התוכנית הגרעינית ולהגיע עד לסף בניית נשק גרעיני.
הקבוצה 'המתונה' בהנהגה האיראנית, בראשותם, של מנהיג איראן, האייטוללה עלי חמנאי, האשם רפאנסג'אני, ועלי לאריג'ני, סבורים כי אין צורך שאיראן תגיע לעימות צבאי עם ארה"ב, והיא יכולה להסתפק בכך שיהיה לה ידע ויכולת שיאפשרו לה בעת הצורך לפתח ולבנות את הנשק הגרעיני.
במצב זה של חוסר הכרעה בין שתי הקבוצות, נראה כי הנשיא אחמדי-נז'אד ותומכיו, מתחזקים.
2. נמשכות ההכנות הצבאיות, בארצות הברית, באיראן, ובכל מדינות המפרץ והמזרח התיכון, לקראת עימות מזוין בין ארצות הברית, ישראל, ואיראן.

Print Friendly, PDF & Email