מתהדק הציר סעודיה-איראן. המלך עבדאללה, הזמין את אחמדינז'אד, לבצע ביחד אתו את טכסי העלייה לרגל-החאג' במכה.

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: ההתקרבות בין ערב הסעודית ואיראן, בברכתה ותמיכתה של ארצות-הברית, עליה תיקדבקה, ודבקה נט וויקלי, דיווחו בלעדית כבר ב-7.12, קבלה ביום ה' 13.12, תאוצה נוספת, כאשר עבדאללה מלך ערב הסעודית הזמין רשמית את נשיא איראן אחמדינאז'ד לבצע ביחד אתו את טכסי עליית הרגל במכה החאג'– Hajj, אשר מתחילים השנה ביום ג' 18.12. זו הפעם הראשונה שמלך סעודיה מזמין את נשיא איראן להשתתף ביחד אתו בטכסים מול אבן הכעבה במכה. הופעתם המשותפת של שני המנהיגים, תהייה ההופעה המשותפת שלהם השנייה תוך שבועיים. בהופעה הראשונה בוועידת ה-GCC בדוחה בירת קטאר , אחז עבדאללה בידיו של אחמדינאז'ד והוביל אותו אל אולם הוועידה, כאשר כל ראשי המדינות המפרץ קמים לכבודם ומוחאים להם כפיים. המקורות שלנו מציינים, כי הופעה משותפת של שני המנהיגים בטכסים במכה, תשדר שוב לעולם המוסלמי והערבי את המסר, כי ערב הסעודית מכירה בעוצמתם וחשיבותם של איראן ונשיאה אחמדינז'אד, וכי היא מוכנה לחלוק אתם את מנהיגות העולם המוסלמי-ערבי. במצב כזה, בו סעודיה הולכת ומהדרת את קשריה עם איראן, אין כל סיכוי יותר להחרפת הסנקציות נגד איראן.
במילים אחרות, מדובר גם בעליית חשיבותם ומעמדם של בני בריתה של איראן, סוריה, חיזבאללה, החמס, והג'יהאד האיסלמי.
המקורות שלנו מציינים, כי בהתפתחות אחרת ביום ה', הודיעה מוסקבה, כי היא הגיעה להסכם עם טהרן על לוחות זמנים להשלמת הכור הגרעיני בבושייר ועל אספקת מוטות הדלק הגרעיני הדרושים להפעלת הכור.
המקורות של תיקדבקה כבר דיווחו על כך ביום ג' 4.12, כאשר נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, נפגש בקרמלין עם ראש צוות המו"מ הגרעיני האיראני סעיד ג'אללי.
מלבד ההתקרבות המהירה והדרמטית בין ערב הסעודית ואיראן, שפירושה יצירת ציר איראני-סורי-חיזבאללה, עם מדינות ערב המתונות, הנקודה החשובה הנוספת בהתפתחויות אלה, היא תמיכתו של ממשל גורג בוש, בהן. התמיכה הזו היא שהביאה לפרסום הערכת המודיעין האמריקני ה-NIE, ב-3.12, לפיה איראן איננה מפתחת נשק גרעיני. ההערכה, בוושינגטון, ובבירות אירופאיות היא, כי ככל שיואץ תהליך ההתקרבות הסעודית-איראנית, כך יתגברו הצעדים המדיניים של ארצות הברית, אשר יביעו תמיכה בתהליך זה, ויעזרו לו לעשות את צעדיו הראשונים.
מבחינתה של ישראל, מדובר בראש ובראשונה בהתחזקותה של איראן, ובמתן לגיטימציה אמריקנית, ובין-ערבית לנשיא איראן אחמדי נז'אד, האיש אשר הבטיח למחוק את מדינת ישראל מעל המפה.
צריך וכדאי לזכור, כי ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושרת החוץ ציפי ליבני, ששמו במרכז מדיניותם את ההתקרבות למדינות ערב המתונות ובראשן סעודיה, כצעד לבידוד איראן, יצטרכו לקבל עתה את איראן כבעלת בריתם העיקרית של הסעודים, ומדינות ערב 'המתונות'. איך ומדוע קרה לפתע התהליך, התרחקות ממשל בוש מישראל, והתקרבותו לציר טהרן-ריאד-דמשק, על כך איש אינו מוציא מילה בירושלים, כאילו התמוטטות זו איננה קיימת.
בהקשר זה צריך גם לזכור את נסיעתו הדרמטית של אהוד אולמרט למוסקבה ב-18.10, ואת פגישתו עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, שלאחריה הודיע למספר מנהיגי אירופה אליהם נסע במיוחד, ביניהם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי,כי פוטין הבטיח לו אישית, כי מוסקבה לא תסיים את בניית הכור בבושייר, ולא תעביר לאיראנים את מוטות הדלק הגרעינים. הבטחות כאלה, אם כי גם יותר מעורפלות, ניתנו גם על ידי השר לאיומים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, המציג את עצמו כאילו הוא מקורב לקרמלין.

Print Friendly, PDF & Email