מתהדק שיתוף הפעולה הצבאי הרוסי-סורי-איראן בסוריה. מפקדים איראניים וסורים דורשים ומקבלים סיוע אווירי רוסי ישיר ומיידי

( תמונה שצולמה מתא הטייסים הרוסיים בעת ההפצצה בשבת 16.9 של כוח סורי-כורדי פרו אמריקני באזור דיר א-זור במזרח סוריה.)
מפקדי טייסות הקרב הרוסיות בסוריה קיבלו בסוף השבוע האחרון הוראות לתקוף מטרות לפי דרישה של כוחות קרקע אירניים וסוריים מבלי לקבל לכך אישור מראש של הדרגים הפיקודיים הרוסיים בשטח, בלטקיה או במוסקבה.

התפתחות צבאית זו הנותנת כוח מבצעי רב בידי המפקדים של  הכוחות הסוריים, או המפקדים של כוחות חיזבאללה, בשטח היא הסיבה  להפצצה הרוסית בשבת 16.9 של כוח סורי-כורדי פרו אמריקני באזור דיר א-זור במזרח סוריה, וההכחשה הרוסית שפורסמה ביום א' 17.9, לפיה מוסקבה טוענת שלא תקפה כוחות כאלה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ההחלטה הרוסית לאפשר למפקדים האיראנים  והסוריים, ודרכם הדבר מתאפשר גם למפקדי חיזבאללה בשטח, להתקשר ישירות עם חדרי המבצעים של הטייסות הרוסיות המוצבות בסוריה, מבלי שהבקשה תגיע קודם למפקדה הרוסית הראשית בבסיס האווירי  המיימים Hmeimim Air Base, מהמטכ"ל הסורי בדמשק, מהווה שינוי גדול ביכולתם המבצעית של צבאות איראן, סוריה וחיזבאללה.
בעבר, גם כאשר הבקשה לסיוע אווירי הייתה מגיעה מדמשק, היא לא הייתה מאושרת אוטומטית, והיא הייתה צריכה לקבל אישור נוסף או ממטוסי ביון רוסיים הנמצאים בשטח, או מקציני תיאום אוויריים רוסים המצורפים למפקדות הסוריות הפועלות בשטח.
מעתה כל המהלך המסורבל הזה התבטל.
השינוי הזה גם מעניק 'שיניים חדות יותר' להחלטה הרוסית מחודש אוגוסט לאחד את מערכות  הנ"מ הרוסיות והסוריות.
על השינוי המבצעי הזה בפעולת חיל האוויר הרוסי בסוריה, הודיע שר ההגנה הרוסי סרגיי שוייגו Sergei Shoigu, ביום ה' 14.9, כאשר נפגש בדמשק עם נשיא סוריה בשאר אסד.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי במרכז  הביקור של שר ההגנה הרוסי בדמשק עמדה השאלה מה יהיו הצעדים הבאים של הכוחות הסוריים ושל חיזבאללה, כאשר יחצו את נהר הפרת מזרחה לכיוון גבול סוריה עיראק, וכיצד הם נערכים לכבוש את הערים הסוריות המוחזקות עדיין אל ידי ISIS,  אבו קמאל ומייאדין. כמו כן דן שוייגו עם נשיא סוריה בשאר אסד על לוחות הזמנים של הגעת הכוחות האלה לגבול סוריה-עיראק והתמיכה האווירית, המודיעינית והלוגיסטית שהם יקבלו מהצבא הרוסי במהלכים אלה.
מיד לאחר מכן יצא שוייגו לביקור חשאי בטהרן שם מסר לראשי הצבא ומשמרות המהפכה האיראניים על ההחלטה המבצעית החדשה הרוסית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הצעד הרוסי של העמקת שיתוף הפעולה הצבאי בין רוסיה, איראן, סוריה וחיזבאללה בסוריה, ננקט זמן קצר לפני פגישתם ביום ב'  18.9 של נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, בהם הם עומדים לדון בהעמקת התבססותה הצבאית של איראן בסוריה.
אולם כבר יום לפני הפגישה בין טראמפ לנתניהו התברר, כי לוושינגטון אין שום תכניות מעשיות לעצור מהלכים רוסיים-איראניים אלה בסוריה.   
הפצצה הרוסית בשבת 16.9, של הכוחות 'הצבא הדמוקרטי הסורי' ה-SDF  המורכב בעיקר מלוחמים כורדים סוריים, היה איתות רוסי ברור לוושינגטון כי מוסקבה לא תרשה לארצות הברית לעצור את הכוחות הסוריים וחיזבאללה מלכבוש את השטחים מזרחית לפרת ואם וושינגטון רוצה בעימות בנקודה הזו מוסקבה לא תרתע ממנו, כל זמן שלא מדובר בהתנגשות  ישירה של כוחות אוויר אמריקנים ורוסיים.
מסר שני רוסי היה, כי מוסקבה אשר השקיעה משאבים צבאיים וכספיים גדולים מאוד בסוריה, לא תסכים לכך כי כוחות פרו-אמריקנים יקבלו חלק-נתח בניצחון הסופי על כוחות ISIS בסוריה.
לפי גרסת מוסקבה הניצחון בסוריה הוא כולו של רוסיה-סוריה-איראן וחיזבאללה, ולא של ארצות הברית והכורדים הסוריים.
בשלב זה נראה היה שמערכת השיקולים הרוסיים יצאה וידה על העליונה.
מלבד הודעה רפה של הפנטגון על הפצצת הכוחות הפרו-אמריקנים על ידי מטוסים רוסיים, וושינגטון הסתפקה בהכחשה הרוסית ולא נקטה בשום פעולה נוספת.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “מתהדק שיתוף הפעולה הצבאי הרוסי-סורי-איראן בסוריה. מפקדים איראניים וסורים דורשים ומקבלים סיוע אווירי רוסי ישיר ומיידי

 • ספט 18, 2017 @ 19:33 at 19:33
  Permalink

  איפה הפרופורציות
  סוריה נעזרה בחיזבללה באירן וברוסיה נגד כנופיות עם טויוטה ומקלעים
  בחייכם , עוד ניצחון כזה – אחרי שנים של מלחמה – ואבדנו !!!

 • ספט 18, 2017 @ 22:09 at 22:09
  Permalink

  אין דבר טוב יותר מאשר לאחל הצלחה לכל הלוחמים בסוריה.

 • ספט 18, 2017 @ 22:14 at 22:14
  Permalink

  פוליטיקה היא יותר מורכבת ממה שנראה בעין בלתי מזויינת. חבל להיות שטחי ולהלך אימים על הקורא

 • ספט 19, 2017 @ 0:06 at 0:06
  Permalink

  בס"ד
  מהלכים גאוניים,
  נפלאות דרכי השם,
  זה כל כך מתאים,
  מי אם לא ,
  שהנחשים יחסלו את העקרבים,
  והעקרבים יחסלו את העכברושים,
  והעכברושים יחסלו את הנחשים.
  תסריט, שעולה על כל דמיון.

  רק להחריש מרחוק, ולצפות בהתפתחויות.

  על זה נאמר:" השם ילחם לכם ואתם תחרישון".
  ישתבח שמו לעד.

Comments are closed.