מתהדק שיתוף הפעולה הצבאי-מודיעיני האמריקני-איראני במלחמה נגד אל אלקעידה

לפחות 18 לוחמי אל קעידה ISIS זרים, ביניהם אזרחים אמריקנים, נהרגו, ביום ה' 4.9, בהתקפת חיל האוויר הסורי בראקה Raqqa, על מטה אל קעידה עיראק והלבנט ISIS, ברובע גראבייה Gharbiya שבעיר. בעת ההפצצה שהו בבניין כמה מפקדים בכירים של אל קעידה, ומספר גדול לוחמים אמריקנים, ומערב אירופאים הנלחמים לצד אל קעידה. רובם נהרגו או נפצעו קשה.
במקביל לתקיפה בראקה, ביצע חיל האוויר הסורי תקיפה על מטה כוחות אל קעידה ISIS בעיר הסורית אבו קמאל Abu Kamal, הנמצאת במזרח סוריה ליד גבול סוריה עיראק. כמה מפקדים של אל קעידה נהרגו או נפצעו
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ההתקפות האוויריות הסוריות התרחשו בעת שבמטות התקיימו ישיבות מפקדים, כדי  לתאם את פעולות התקיפה של אל אל קעידה בסוריה, עם התקיפות של אל קעידה בעיראק.
בסוריה ISIS תוקף במזרח המדינה באזור דיר א-זור ואל קאים, (ראו מפה) ואילו בעיראק אל קעידה תוקף מטרות במזרח ובמרכז המדינה. התקיפות של חיל האוויר הסורי באו במקביל לכינוס ראשי מדינות נאט"ו ליומיים דיונים ( יום חמישי ושישי 5.9) בעיר ניופורט Newport שבווילס-בריטניה.
מידע מודיעיני על המיקום והשעה המדויקת בה מתקיימת ישיבת המטות של אל קעידה בראקה Raqqa, שבצפון סוריה, ובאבו קמאל Abu Kamal, יכול לבוא רק משני מקורות. לוויינים או טיסות תצפית של מודיעין האמריקני, או  אנשי המודיעין האיראני הפרוסים היטב בשטח ברחבי סוריה. לחיל האוויר ולמודיעין הסורי אין יכולות כאלה.
הפצצות ופגיעות מדויקות אלה, שאינן אופייניות לחיל האוויר הסורי, היא הוכחה נוספת לכך שככל שהמלחמה נגד אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS מתרחבת, כך מתהדק שיתוף הפעולה הצבאי המודיעיני בין ארה"ב ואיראן בעיראק ובסוריה.
במילים אחרות, הנשיא אובמה אשר משתתף בוועידת מנהיגי נאט"ו אשר דנה באיום של אל קעידה ISIS, וכיצד להלחם בו, מגיע לשולחן הדיונים בוועידה, כאשר בידיו כבר תוצאות ראשונות של המאמץ האווירי- מודיעיני אמריקני בסוריה ובעיראק. אולם אלה הן תוצאות הקשורות בהידוק הקשרים הצבאיים והמודיעיניים עם איראן, מהלך בו ספק רב באם יהיו תומכים רבים בין ראשי מדינות נאט"ו, בייחוד העיקריות שבהן, כמו בריטניה, גרמניה, ואוסטרליה.  עד עתה שיתף הנשיא אובמה את ראשי מדינות נאט"ו ואת צבאותיהן במלחמות נגד אל קעידה-בעיראק ובאפגניסטן. עכשיו הנשיא אובמה פנה לעבר איראן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, מדווחים כי כבר  שבוע שעבר (31 באוגוסט), לחמו כוחות מיוחדים אמריקנים לצידם של כוחות מיוחדים איראנים, ביחד עם חיילים עיראקים וכורדים, בעיר הקטנה אמרלי Amerili, הנמצאת במזרח עיראק במרחק של כ-100 ק"מ מגבול עיראק-איראן, והסירו את המצור שאל קעידה הטילה עליה.
ביום ד' 3.9 תקפו מטוסים אמריקנים את מטה ISIS בעיר הצפונית תל-עפאר Tal Afar והרגו את מפקד אל קעידה בעיר  אבו חאג'אר אל-סופי Abu Hajar Al-Sufi, ועוד שניים מעוזריו הבכירים של מפקד אל קעידה אבו באקר אל בגדאדי.
אפשר וצריך להניח, כי כל המתקפות האלה הם פרי שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין ארה"ב ואיראן בעיראק ובסוריה. המודיעין האיראני מקבל מידע מארה"ב על אל קעידה ומעביר אותו לסורים, המבצעים לפיו את התקיפות האוויריות.

 

Print Friendly, PDF & Email