מתווה אובמה ופאנטה לישראל: הסכמה לאיראן גרעינית, לסהר איסלמי, ומטרייה אמריקנית

לא עברו שלושה ימים מאז שהנשיא באראק אובמה אמר, ביום ד' 30.11 בניו יורק, 'כי איננו מתפשרים כאשר הדברים נוגעים לביטחון ישראל'  We don't compromise when it comes to Israel's security, וכי 'אין לארה''ב בעלת ברית שעולה בחשיבותה על פני ישראל', no ally surpasses Israel in importance to the U.S, ובשבת לפנות בוקר 3.12, (יום ו' 2.12 בארה''ב), בא שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, ופירט, בהרצאה במכון ברוקינגס Brookings Institute , מה הנשיא מצפה מישראל בתמורה לכך.
בדברים מנוסחים היטב, אבל בעלי סתירות פנימיות קשות המתבססות על חצאי עובדות, והערכות שאינן מציאותיות, דרש פאנטה מישראל להתפשר מיד על ביטחונה, לשבת מיד לשולחן המו''מ עם הפלסטינים, אותו כינה 'שולחן ארור'  damn negotiating table,  לא לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית, מאחר וממלא כל הנזק שיגרם לה יביא לדחיית בניית הנשק הגרעיני האיראני בלא יותר מאשר שנה, או שנתיים בלבד, ותיקון מיידי של היחסים בין ישראל, טורקיה, מצרים וירדן.
על תנאים אמריקנים אלה כבר השיב מראש שר הביטחון אהוד ברק בראיון שנתן ביום ה' 1 בדצמבר,  כאשר אמר כי עם כל הכבוד והחשיבות לידידותה של ארה''ב לישראל, ישראל היא מדינה ריבונית המחליטה בעצמה על צרכיה הביטחוניים, והאחריות העליונה לביטחון ישראל היא של הממשלה  בירושלים ושל צה''ל, ולא של כל גורם אחר.
לאורך דבריו של פאנטה, להם  מלבד הכללות כלליות הוא לא הביא אפילו עובדה אחת שתוכיח את נכונותם, היה ניכר מאמץ רב ונרגז לסתור את דבריו של אהוד ברק, תוך הסתמכות על מה שפאנטה הגדיר 'ישראלים' Israelis, כלומר יריביהם הפוליטיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק בנושא התקיפה של התוכנית הגרעינית האיראנית.  קרי- מדובר  במאיר דגן ראש המוסד לשעבר, גבי אשכנזי המרטכ''ל לשעבר, עמוס ידלין ראש אמ''ן לשעבר, ויובל דיסקין, ראש השב''כ לשעבר. קשה להניח, כי כל הישראלים האלה מקבלים ומסכימים עם דבריו של פאנטה, למרות שהוא מסתמך עליהם
במילים אחרות, ממשל הנשיא אובמה בחר בנושא התקיפה הגרעינית של איראן, כמערכת הנשק העיקרית שלו לאזהרת וניגוח ממשלת נתניהו-ברק.  
אין סכנה גדולה יותר למזרח התיכון מאשר הנשק הגרעיני האיראני, קבע פאנטה, והנשיא אובמה לא הוציא מכלל אפשרות שימוש בכוח צבאי כדי למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני.  ציטוט המקור: there is no greater threat exists to the security of the Middle East than a nuclear-armed Iran…Obama has not ruled out using military force to stop Iran from going nuclear.
אולם כמה משפטים לאחר מכן חזר פאנטה על הערכתו מה-18 בנובמבר, הפעם בהסתמכו על 'ישראלים', כי כל התקפה אמריקנית, או ישראלית על התוכנית הגרעינית תגרום לעיכוב של לא יותר משנה או שנתיים בפיתוח הנשק הגרעיני האיראני, ותועיל יותר לאיראן מאשר לתוקפים,such an attack would "at best" delay Iran's nuclear program by one or two years, משום שהדבר יביא לכך שהעם האיראני ומדינות האזור יזדהו ויתמכו במשטר בטהרן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי אין אף הערכה צבאית ומודיעינית אחת ישראלית המדברת על עצירת התוכנית הגרעינית האיראנית לפחות לשלוש עד ארבע שנים. כלומר, פאנטה 'חתך' את הערכות הישראליות בחצי.
גם לטענה האמריקנית השחוקה  עוד מימי הנשיא ג'ורג בוש, כי במקרה של תקיפת התוכנית הגרעינית העם האיראני יתלכד סביב האייטוללות בטהרן, אין אחיזה במציאות.
המצב הוא הפוך.
תוצאות משאלי דעת קהל סודיים שנערכו בתחילת נובמבר באוניברסיטאות המרכזית בטהרן, שיראז, ואיספאהן, מראות כי 72 אחוז מהנשאלים סבורים, כי ברגע שתפתח התקפה האמריקנית, או ישראלית, על מתקני הגרעין, תתפרץ בערי איראן ובכוחות המזוינים שלה מרד נגד משטר האייטולות.
בהתייחסו לכך כי כבר עתה קשה מאוד לפגוע במתקני הגרעין האיראניים משום שחלקם נמצא כבר במתקנים תת-קרקעיים, (הכוונה היא למערך הצנטריפוגות האיראניות  שמועבר בשבועות האחרונים למתקן התת-קרקעי בפורדו Fordo, ליד קום), צריך להעמיד בפניו של פאנטה שתי שאלות:
1. מדוע ארה''ב עצרה  בעד ישראל עד עתה מלתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית כאשר היא פעלה עדיין ממתקנים על-קרקעיים?
2.
מה היא הצעתו של פאנטה, להמשיך לא לתקוף? כלומר, לאפשר לאיראן להשלים את בניית הנשק  הגרעיני שלה. במילים אחרות, על ישראל ללמוד לחיות עם איראן גרעינית.
פאנטה היה ברור מאוד בדבריו, מה הוא הקו האדום האיראני מבחינתה של ארה''ב. …any Iranian disruption of the free flow of commerce through the Persian Gulf is a "redline" for the U.S. במילים אחרות, פעולה איראנית נגד מטרות נפט במפרץ הפרסי, היא הקו האדום מבחינתה של וושינגטון, ולא הנשק הגרעיני בידי טהרן.
בהתייחסו לסנקציות ולבידוד המדיני של איראן, טען פאנטה, כי הן משיגות את מטרתן. קשה מאוד למצוא מנהיג מזרח תיכוני, פוליטי, צבאי, מודיעני, או כלכלי, שיסכים עם הנחת יסוד של פאנטה. להפך, מנהיגי המזרח התיכון, וגם ראשי הקהילה הפיננסית הבינלאומית, סבורים כי איראן התגברה על סנקציות אלה, והן לא השפיעו כהוא זה כעל ההתפתחות המואצת של התוכנית הגרעינית האיראנית.
גם ההצעה של פאנטה, לפיה ארצות הברית וישראל צריכות לפעול ביחד למען המטרות המשותפות שהוא העמיד, כלומר יצירת מטריה אמריקנית מעל ישראל תמורת הסכמתה לתוואי המדיני-ביטחוני האמריקני במזרח התיכון, היא בעייתית ביותר.  ושינגטון של ממשל אובמה הציגה את אותה נוסחה, בפני ערב הסעודית, מדינות המפרץ הפרסי, טורקיה, מצרים וירדן, אולם הן דחו אותה. מדינות אלה אומרות לוושינגטון, כי הן מוכנות לשתף פעולה עם וושינגטון בנושאים מסוימים, אולם בנושאים של ביטחון לאומי, ובייחוד בנושא האיראני, הן תפעלנה לפי האינטרסים של עצמן, כולל בנושא של בניית אופציה גרעינית עצמאית. לא המדינות הערביות, ולא ישראל, מקבלות את הקו של אובמה-פאנטה, כי מנהיגי האחים המוסלמיים והקבוצות המוסלמיות הקיצוניות יותר, יהפכו עם הגיען לשלטון מתונות יותר. לפני 32 שנה, ב-1979 עם עלייתם של האייטולות השיעיות  לשלטון בטהרן, נשיא דמוקרטי אחר ג'ימי קרטר, החזיק בדעה דומה. ההתפתחויות מאז הוכיחו שהוא טעה.     
לכן הדברים של ליאון פאטנה כאילו אם בתחילת השבוע הבא, תסכים ישראל לשבת לשלוחן הדיונים עם הפלסטינים, היא תוכל לעשות זאת גם עם טורקיה, ירדן, ומצרים, והיחסים בין ישראל ומדינות שלה ישתפרו מיד, הם לא מציאותיים.
הבעיה העיקרית עם המטריה האמריקנית שפאנטה מציע לישראל היא, שכיום במצב הנוכחי במזרח התיכון, אובמה ופאנטה יכולים בגלל מדיניותם לפתוח את המטריה הזו רק חלקית.
נראה שפאנטה לא שמע על כך כי הפלסטינים הם שמסרבים לשבת לשולחן המו''מ, ופועלים בכל דרך אפשרית, כולל השבוע באמצעות האירופאים, לכפות על ישראל מו''מ עקיף, וכי מצרים, טורקיה, וירדן משתמשות בקלף הישראלי כדי ליצור רושם בדעת הקהל ברחובות שלהם כי הן תומכות בעליית האחים המוסלמיים ותנועות קיצוניות איסלמיות אחרות, כמו הסאלפים במצרים, לשלטון במדינות בהן מתחולל המרד הערבי.
הגיע הזמן שירושלים תבהיר בצורה חדה וברורה לממשל הנשיא אובמה בוושינגטון, כי עליו להבהיר את הסתירה הקיימת בתזה, שאפשר לדאוג לביטחון ישראל, ובאותו זמן לא לפעול נגד הנשק הגרעיני האיראני, ולעודד עלייתם לשלטון של האחים המוסלמיים במדינות הסובבות את ישראל.  לקרוא לישראל, כפי שפאנטה עשה בשבת 3.12, לטפל במצב בדרכים דיפלומטיות ולא צבאיות, I understand the view that this is not the time to pursue peace, and that the Arab awakening further imperils the dream of a safe and secure, Jewish and democratic Israel. But I disagree with that view, Panetta said, היא דרישה אמריקנית ברורה מישראל כי תזניח את ביטחונה. ההפך הגמור ממה שהנשיא אובמה טען רק ביום ד' בפגישה עם מנהיגים יהודיים בניו יורק.   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות