מתחת למכ"ם של ה'עמימות' והמציאות. קווים אדומים שבורים חושפים שיתוף פעולה מפתיע בין ירושלים וטהרן

בימים האחרונים אנחנו קוראים ושומעים הרבה על 'קווים אדומים' שהיו קיימים בין ישראל ואיראן, ואשר נשברו בהתקפות חיל האוויר וטילי השיוט הישראליים ביום ב' 21.1 על מטרות איראניות באזור דמשק ודרומה לו, ובשיגור טיל הפאתח-110 האיראני לעבר החרמון.

כדי לשבור 'קווים אדומים' צריך קודם לקבוע אותם!  כדי לקבוע אותם צריך להתקיים מו"מ עקיף!
מי ומתי קיים מו"מ ישראלי-איראני כזה?  האם היו אלה הרוסים שגם פקחו על ההסכמות הישראליות-האיראניות האלה?  ואם התשובה היא כן, הולכת ומתבהרת תמונה, שרוב המגעים שקיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכמה ממפקדי צה"ל עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שר ההגנה הרוסי סרגיי שוגוי, וקצינים רוסיים שביקרו בישראל, היו על נושא 'הקווים האדומים' שבין ישראל ואיראן בסוריה, ורק מיעוטם על יחסי הצבא הרוסי וצה"ל.

לכאן משתרבב הוויכוח המתנהל בימים האחרונים בישראל על דבריהם של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, והרמטכ"ל לשעבר רב אלוף גדי אייזנקוט, שהסירו את מסך 'העמימות' מעל ההתקפות הישראליות על מטרות איראניות בסוריה.
אלה המותחים ביקורת, בניהם ראשי ממשלה, שרי ביטחון ורמטכ"לים לשעבר, משתמשים בנימוק הכבד, לפיו הסרת 'העמימות' תחייב את איראן להגיב צבאית.
הבעיה עם טענה זו שהיא חושפת את העובדה שאף אחד מהמותחים ביקורת זו איננו מתמצא יותר במתרחש, ולאיש מהם אין מושג מה מתפרסם ברחבי המזרח התיכון על הנושא.  
 לפי המתפרסם על הסיבוב האחרון של מלחמת התעמולה הישראלית-איראנית על 'הקווים האדומים' המתנהלת בשבועות האחרונות, הוא לא פחות דרמטי מהעימות הצבאי המחריף בין שתי המדינות.
מה שמאפיין את מלחמת התעמולה הזו, אם הדברים אפילו נכונים בחלקם הוא. שגם ירושלים וגם טהרן אינן נרתעות מלחשוף בה מידע רגיש ביותר החל ממגעים חשאיים ועד לתיאום מהלכים צבאיים ומדיניים  המתקיימים ביניהן, במטרה לזכות בנקודות במלחמה פסיכולוגית זו.

להלן חמש הנקודות העיקריות שמלחמת תעמולה זו כבר חשפה לפי המתפרסם במזרח התיכון:
1. ירושלים הייתה מודיעה לטהרן, זמן קצר לפני תקיפותיה האוויריות בסוריה, מה הן המטרות שחיל האוויר או הטילים הישראליים עומדים לתקוף. ההודעה הייתה נותנת זמן מספיק מראש כדי שהמפקדים האיראנים יוכלו לפנות את הקצינים והחיילים האיראניים המאיישים מטרות אלה.  
במילים אחרות, שיטת 'הקש בגג' בעזה, הפכה בסוריה להיות שיטת 'הקש בטהרן'.  
עד כדי כך מנגנון אזהרה האיראני השתכלל בשנתיים האחרונות עד שליחידות האירניות היה מועברת מילת קוד אחת, שפירושה היה שעליהן לפנות מיד וללא דיחוי את בסיסיהן.  בכך מנעה ישראל אבדות איראניות, דבר שמנע פעולת תגובה איראנית נגד מטרות ישראליות.

2. כמה מקורות טוענים שרוסיה שהייתה מקבלת הודעות מוקדמות מישראל על תקיפות חיל האוויר הייתה מעבירה אותן, בידיעת והסכמת ישראל, לאיראנים. זו הסיבה מדוע באחרונה צמצמה ישראל את זמן ההודעה לרוסים לכמה דקות בלבד לפני ההתקפה וגם אז דיברה על אזורים כלליים, ולא על נקודות העומדות להיות מותקפות. הרוסים הודיעו לישראל כי הם רואים בכך שבירת 'הקווים האדומים' המוסכמים.

3. בהתקפה האווירית ובטילי שיוט הישראליים השבוע ביום ב' 21.1 לפנות בוקר על מטרות איראניות בדרום סוריה, תקפה ישראל מטרות שבהסכמי 'הקווים האדומים' נחשבו עד עתה חסינים. בכך הקו האדום הזה בין ישראל ואיראן נחצה. זו הייתה כנראה הסיבה, לדעת המקורות האלה מדוע האיראנים הגיבו בירי אזהרה של טיל קרקע-קרקע לעבר החרמון.

4. בתחילת נובמבר 2018 הודיע מי שהיה אז הרמטכ"ל הישראלי רב אלוף גדי איזנקוט, כאשר דיבר בשלבי הפתיחה של מבצע 'מגן צפוני' שחשף את מנהרות הטרור של חיזבאללה, כי בידי צה"ל נמצאת המפה המדויקת של כל אתרי המנהרות. 'בידינו נמצאת כל מפת המנהור של חיזבאללה', אמר איזנוקט.
עכשיו ישנם גורמים במפרץ ובלבנון הטוענים, כי הסיבה לכך שמנהיג חיזבאללה חסן נסראללה נעלם בחודשיים האחרונים מבלי שאיש ראה או שמע ממנו, (עומד להופיע לראשונה בשבת 25.1.),  היא  שהוא גילה/הבין שאיראן היא זו שמסרה את מפת המנהרות לישראל, במטרה לקדם את האינטרסים שלה במאבקי הכוח הפנימיים המתחוללים בימים אלה בהנהגת חיזבאללה.  
הסיבה: ההישגים הצבאיים של חיזבאללה במלחמה בסוריה, אפשרו לנסראללה להשיג את מטרתו האישית מזה שנים רבות, לבסס לעצמו עמדת מנהיגות עצמאית שאיננה תלויה יותר בטהרן.
איראן איננה מעוניינת בנסראללה חזק.  גם ישראל איננה מעוניינת שנסראללה יגיע לעמדה כזו!
מידע מודיעיני המגיע בימים האחרונים מביירות רומז על כך, כי בתוך הנהגת חיזבאללה  מתחולל עתה תהליך, המנוהל על ידי איראן, של העברת התפקידים המרכזיים, לידי אישים ומוקדי כוח חדשים בארגון.

5. עצם העובדה שאנשי 'גדודי אל קודס' המוצבים דרומית לאל קיסווא, הנמצאת במרחק של כ-25 ק"מ דרומית לדמשק, ובמרחק של כ-30 ק"מ מרמת הגולן, הם ששיגרו את טיל הפאתח-110 לעבר החרמון, מצביעה על כך, כי בניגוד להסכמות/הבטחות הרוסיות-איראניות-סוריות לארצות הברית ולישראל, הציבה טהרן חיילים וטילים איראניים קרוב לרמת הגולן.
במילים אחרות, איראן שברה את 'הקווים האדומים', שהיו מוסכמים על וושינגטון-מוסקבה-ירושלים-טהרן, בנושא זה.      

Print Friendly, PDF & Email