מתיחות בין קניה לארה"ב וישראל. מדוע שירותי המודיעין האמריקנים והישראלים לא מנעו את ההתקפה בניירובי?

מתיחות השתררה בימים האחרונים בין נשיא קניה אואורו קנייטה Uhuru Kenyatta, ובין וושינגטון וירושלים, לאחר שקנטייה מאשים בשיחות סגורות עם עוזריו, כי הוא ציפה ששירותי המודיעין האמריקנים והישראליים יסכלו פיגוע טרור בהיקף כזה בניירובי בירת המדינה, ובמקום זה כפי שהוכח אף משני שירותי המודיעין לא האמריקנים ולא הישראלים ידעו עליו דבר.
הנשיא קנטייה טוען, כי קניה מאפשרת החל מאוקטובר 2011, שעה שצבא קניה פלש לסומאליה, לישראלים, ולאמריקנים אף קודם לכן, לקיים נוכחות מודיעינית רחבה ביותר בניירובי ובערים מרכזיות אחרות בקניה, בייחוד במומבסה, מתוך הבנה, כי שירותי המודיעין האמריקנים והישראלים, יקיימו בהן מעטפת ביטחון, אשר תמנע התקפות טרור מצד אל שבאב ואל קעידה מהסוג של ההתקפה שהתרחשה השבוע בקניון 'ווסט גייט'.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי המתיחות בין קניה לארה''ב וישראל גברה, לאחר שפקידים אמריקנים תיארו את הפעולות של המשטרה והצבא הקנייתי לעקור את הטרוריסטים מוך הקניון כלא יעילות, ואת האירוע כולו ככישלון קנייתי להקים בקניה 'אזור חיץ' buffer zone, בין אל שבאב בסומאליה לבין ארה''ב.
פקידים אמריקנים אמרו ביום ה' 26.9, כי מה שהתרחש השבוע בקניה מסכן את ביטחונה הלאומי של ארה''ב.
קנטייה אומר למקורביו, כי סדר הדברים הוא הפוך. לדבריו, ארה''ב וישראל הן שלקחו על עצמן להקים 'אזור חיץ' כזה ולא משטרת וצבא קניה. שתי המדינות האלה נכשלו במשימה שלקחו עליהן, אמר קנטייה.
קנייטה דורש עתה הסברים מוושינגטון ומירושלים, מדוע ואיך קרה כי מעטפת ביטחון זו נכשלה.
המתיחות בין ניירובי, וושינגטון וירושלים, גברה ביום ה', לאחר שאל שבאב פרסם שורה של הודעות בהן איים להמשיך בפיגועים.
מקורות מודיעין אמריקנים שדחו את טענותיו של קנייטה, אמרו כי הם יכולים לאמן את הכוחות הקנייתים עד לדרגה מסוימת, אולם לאחר מכן האחריות להדוף התקפות כאלה צריכה לעבור לידיהם.
המקורות האלה סירבו להגיב לשאלות, כיצד קרה בדיוק שנה אחת אחר ההתקפה של אל קעידה לפני שנה ב-11 לספטמבר 2012 על הקונסוליה האמריקנית בבאנגזי, שם נרצחו שגריר ארה''ב בלוב כריס סטיבנס Chris Stevens ושלושה מעוזריו, כולם אנשי מודיעין וכוחות מיוחדים אמריקנים, כי שוב ארה''ב לא ידעה דבר על כך כי מתארגנת ועומדת להתבצע התקפה נוספת של אל קעידה באפריקה.
הפעם הייתה התקפה זו בהיקף הרבה יותר נרחב, זאת למרות שמאז באנגזי, והתקפת הטרור על שדה הגז האלג'ירי 'אמיינס' Amenas, בינואר השנה שכוונה נגד העובדים המערביים בו, הוגברה מאוד הנוכחות הצבאית והמודיעינית האמריקנית באפריקה, ובוצע רה-ארגון בפיקוד האמריקני באפריקה U.S. Africa Command-AFRICOM.
חוגי ביטחון ומודיעין ישראליים, שהטילו איפול מוחלט על הפעולות הישראלית בניירובי, לפני ההתקפה על הקניון ולאחריה, אינם מגיבים על טענותיו של הנשיא קנטייה, ומתרכזים בהקמה מהירה מחדש של מעטפת הביטחון הישראלית בניירובי.
בשיחות פרטיות, מודים אנשי מודיעין ומשטרה ישראליים, כי הכישלון המודיעיני והביטחוני הישראלי הוא גדול במיוחד לאחר שבניירובי הותקפה מטרה ישראלית. חלק מקניון 'ווסט גייט', ועסקים רבים בתוכו הם בבעלות וניהול ישראליים.
עכשיו בודקים, כיצד קרה כי במשך חודשים רבים, לפני ההתקפה בשבת 21.9, קיימו אנשי הטרור תצפיות מודיעין בתוך הקניון, ואף הכינו בתוכו מאגרי נשק ותחמושת עבור הטרוריסטים, מבלי שאף איש ביטחון או מודיעין ישראלי אחד יבחין בכך ויצלצל בפעמוני האזעקה? הדברים חמורים במיוחד כאשר הכוננות במדינות אפריקה, ובמיוחד בקניה הייתה בדרגה גבוהה, בגלל חשש מהתקפות טרור איראניות ושל חיזבאללה.
 

Print Friendly, PDF & Email