מתיחות בצפון, בלבנון ובסוריה, לקראת פתיחת משפטם בהולנד של חמשת אנשי מנגנון הטרור של חיזבאללה הנאשמים ברצח חארירי

המתיחות הצבאית בגבולותיה הצפוניים של ישראל, עם סוריה ועם לבנון עלתה,  לקראת פתיחת משפטם בהולנד, ביום ה' 16.1, של חמישה מראשי חיזבאללה הנאשמים ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר ראפיק חארירי, לפני שמונה שנים ב-2005.  המשפט ייפתח בעיר ההולנדית ליידשאנדאם Leidschendam, ליד האג, בבית הדין המיוחד שהוקם על ידי האו''ם ה-STL, לשפיטת החשודים ברצח.
חמשת החשודים הם מוסטפה באדר אל-דין Mustafa Badr al-Din,  שהוא כיום ראש מנגנון המבצעים המיוחדים של חיזבאללה, ונשוי לאחותו של עימד מורניה, שחוסל בדמשק ב-12 לפברואר 2008. סאלים אייעש Salim Ayyash. חסן אוניישי Hassan Oneissi. אסד סברא Assad Sabra. חסן מרעי  Hassan Marhi.  כולם אנשי מנגנוני הטרור של חיזבאללה.
אף אחד מחמשת הנאשמים לא יהיה נוכח במשפט, מאחר ורשמית איש איננו יודע היכן הם נמצאים. לפי כמה ידיעות חלק מהם נמצאים באיראן. את הנאשמים ייצגו עורכי דין צרפתים שנשכרו על ידי חיזבאללה.
הכוננות הצבאית עלתה בגלל איומיו החוזרים של חסן נסראללה, 'לקצוץ את ידיהם של אלה שיעזו לנסות להסגיר את הנאשמים לבית המשפט' to "chop off the hand" of anyone who tries to do so, ושבועתו כי דבר כזה לא יקרה גם בעוד 30 שנה.  כמו כן אומר נסראללה, כי בית הדין ה-STL והמשפט הם פרובוקציה אמריקנית-ישראלית.  על 'פרובוקציות' אסטרטגיות כאלה חיזבאללה מגיב.
אפשרות אחרת המעלה את המתח הצבאי באזור לקראת פתיחת המשפט, היא הזכרת שמם של נשיא סוריה בשאר אסד וחסן נסראללה על ידי התביעה, המורכבת בעיקר מעורכי דין קנדיים, כמי שהיו מעורבים אישית בתכנון הרצח או במגע  עם אלה שתכננו אותו. הערכה היא שלא אסד ולא נסראללה יעברו בשקט על התפתחות כזו.
מבחינה פוליטית בינלאומית, המשפט נפתח בזמן מאוד לא נוח, לארה''ב, לאו''ם, איראן, סוריה, וחיזבאללה.
בשבוע הבא, יומיים לאחר פתיחת המשפט, ביום ד' 22.1, תתכנס במונטרה Montreux שבשוויץ, וועידת ז'נווה 2 למציאת פתרון למלחמה בסוריה. העלאת שמן  במשפט של סוריה וחיזבאללה, ואולי גם איראן, במישרין או בעקיפין,  כמעורבות ישירות בטרור של רציחת ראשי ממשלות במזרח התיכון, יכול להקשות במידה רבה על הדיונים.
כל המשתתפים בוועידה, כולל ארה''ב ורוסיה המארגנות אותה ביחד עם האו''ם יודעים, כי בלי תמיכתן של איראן, סוריה, וחיזבאללה, אי אפשר יהיה להתקדם במציאת פתרון למלחמה בסוריה. אבל ערבוב שמן במשפט, או עדויות בלתי צפויות שישמעו בו, יכולות לסבך את המצב  גם בשטח בסוריה ובלבנון, וגם בעיר ההולנדית ליידשאנדאם, ובז'נווה שם יימשכו המאמצים למצוא פתרונות למצב בסוריה.
בתחילת השבוע ביקר בביירות במשך יומיים (יום א' וב' 13.1) שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף, והוא עמד על כך כי במסגרת הביקור הוא יבקר באתר הזיכרון המרכזי בביירות לראש מנגנון הביטחון המיוחד של חיזבאללה עימאד מורנייה, אשר חוסל לפני חמש שנים בדמשק ב-12 לפברואר 2008.  במילים אחרות, זריף נתן כבוד מיוחד למשפחת מוסטפה באדר אל-דין, ראש החשודים במשפט הטרור הבינלאומי  הגדול ביותר בשנים האחרונות.
זריף הניח זר מטעם ממשלת איראן על קברו של האיש שעסק בשנות השמונים בחטיפת ורציחת אזרחים אמריקנים ובפיגועים במטרות אמריקניות וישראליות. אין ספק כי שר החוץ האיראני זריף מכיר היטב את מוסטפה באדר אל-דין, והוא גם יודע היכן הוא נמצא.  
אפילו עבור ממשל אובמה טכס זה היה צעד איראני שקשה לבלוע אותו, וושינגטון גינתה אותו.    

 
 

Print Friendly, PDF & Email