מתיחות קשה בין שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, 3 הגנרלים האמריקנים המטפלים בנושא הישראלי-פלסטיני, ושר הביטחון אהוד ברק.

מיוחד ובלעדי למקורות של תיקדבקה בוושינגטון: מתיחות קשה בין שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, ושר הביטחון אהוד ברק. 3 הגנרלים האמריקנים המטפלים בנושא הישראלי-פלסטיני, הגנרל קיית' דייטון Lt. General Keith Dayton, הגנרל וויליאם פרייזר Lt. General William Fraser, וגנרל ג'ים גו'ונס Gen. Jim Jones, מאשימים את אהוד ברק, בטרפוד מדיניותה המזרח תיכונית של רייס.
המקורות של תיקדבקה בירושלים מדווחים כי המתיחות הגיעה לשיאה כאשר שר הביטחון אהוד ברק ביטל לאות מחאה על עמדתם האנטי ישראלית של 3 הגנרלים האמריקנים, את השתתפותו ביום ו' 14.3 בפגישה שהתקיימה בירושלים בין שליחו של הנשיא ג'ורג בוש הגנרל וויליאם פרייזר Lt. General William Fraser, וראש הממשלה הפלסטיני סאלים פאייד.
במקומו שלח ברק לפגישה את המתאם המדיני-ביטחוני של מערכת הביטחון האלוף עמוס גלעד. אמנם גלעד אמר ביום ו', כי מראש תוכנן ששר הביטחון לא ישתתף בפגישה, אולם דברים אלה אינם נכונים. בפגישות קודמות שהתקיימו בדרג הזה, ברק הוא שייצג את ישראל, והוא הוזמן על ידי האמריקנים להשתתף גם בפגישה זו.
המקורות שלנו מדווחים, כי ברק החליט לבטל את השתתפותו לאות מחאה על הופעתו השבוע של הגנרל קיית' דייטון, בפני הסגל הדיפלומטי, בדרגת קונסולים המשרתים בישראל, שם מתח ביקורת חריפה על שר הביטחון ועל מערכת הביטחון. סיבה נוספת להחלטתו של ברק: הוא אינו מוכן לקחת יותר חלק ב'הצגות' הפלסטיניות, ולהשתתף בפגישות עם סאלים פאייד, בו הוא, בניגוד לאמריקנים, אינו מאמין יותר.
המקורות של תיקדבקהמביאים את 3 הנקודות העיקריות בדברי הביקורת של דייטון:
1. ישראל לא מאפשרת לשום גורם ביטחוני או מודיעיני פלסטיני לתפקד בצורה מסודרת ורציפה בשטחי A הנמצאים בשליטת הרשות הפלסטינית. בצורה כזו טוען דייטון, הרשות הפלסטינית לא תצליח אף פעם להשתלט על הערים הפלסטיניות בגדה המערבית, ולעקור משם בכוחות עצמה את גורמי הטרור. דייטון גם טען באוזני הדיפלומטים הזרים, כי המדיניות הזו של מערכת הביטחון מחזקת כל הזמן את החמס בגדה, ועוזרת לו לבנות תשתיות אשר בסופו של דבר יפגעו או יפילו את שלטונו של אבו מאזן.
2. התוצאה של הפעולות הצבאיות הישראליות הרצופות בערי הגדה מביאה לכך, לדעת הגנרל האמריקני, כי שטחי B ו-C בגדה הנמצאים בשליטתה הביטחונית של ישראל, הפכו לאזורי מקלט של מבוקשי טרור, כנופיות פושעים, ופורעי חוק, ברחו מהערים הגדולות. אם כי לא אמר זאת במפורש, הקונסולים הבינו מדבריו של דייטון, כי ישראל היא זו שיוצרת מצב של תוהו ובוהו בכל שטח הגדה המערבית, ואינה מאפשרת ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ולראש הממשלה הפלסטינית סאלים פאייד לבסס את שלטונם ואת סמכותם.
3. הגנרל קיית' דייטון התלונן בפני שומעיו, כי עד עתה, לא הוא ולא שום גורם אמריקני אחר, לא הצליחו לקבל משר הביטחון אהוד ברק, או מכל גורם אחר במערכת הביטחון הישראלית, למרות פניות אמריקניות חוזרות ונישנות שום מידע, איזה סידורי ביטחון חדשים יונהגו בגדה המערבית במקביל להתקדמות במו"מ המדיני בין ישראל לפלסטינים.
מקור דיפלומטי בכיר שהשתתף בפגישה עם הגנרל דייטון, אמר למקורות תיקדבקה כי הגנרל האמריקני השתמש במונחים קשים כלפי צורת התנהגותם של שר ומערכת הביטחון הישראליים, והרושם שהתקבל מדבריו היה, כי יש לו גיבוי מלא משרת החוץ קונדוליסה רייס לומר אותם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי כאשר הגיע תוכן הדברים לידיעתו של שר הביטחון אהוד ברק, הוא הגיב בזעם והורה לבטל את השתתפותו בפגישה ביום ו' בירושלים. שר הביטחון אמר למקורביו, כי לא רק שדבריו של דייטון אינם נכונים, אלא לא ייתכן שאם שרת החוץ רייס איננה מסכימה עם מדיניותו, אנשיה יביאו ויפרטו חילוקי דעות אלה לפני נציגים של גורמים זרים, חלקם אינם עוסקים ישירות בנושא הישראלי-פלסטיני, וחלקם עוינים לישראל.

Print Friendly, PDF & Email