מתיחות שיא לאורך גבולות סוריה לאחר שחוסלו קצינים איראניים ושל חיזבאללה. איום איראני לישראל: התקפה על סוריה כמוה כהתקפה עלינו

מתיחות שיא השתררה ביום ו' 25, לאורך גבולות ישראל וירדן עם סוריה, ובצה''ל, צבא ירדן, והכוחות המיוחדים האמריקנים המוצבים בצפון ירדן הוכרזה כוננות על, לאחר התפוצצותן של שתי מכוניות תופת גדולות ליד מטה המודיעין הסורי בצד הסורי של רמת הגולן ליד קוניטרה.
בהתפוצצות נהרגו לפחות שמונה קצינים, חלקם סוריים. אולם מקורות מודיעין מערביים העוקבים אחר המתרחש בסוריה, אומרים כי רוב ההרוגים הם קצינים איראניים גבוהים מיחידות גדודי אל קודס האיראניים, וקצינים גבוהים של חיזבאללה.

בשבת, 26.1, פרסם אחד מיועציו המקורבים ביותר של מנהיג איראן חמנאי, עלי אכבר וואליטי Ali Akbar Velayati, 'כי כל התקפה על סוריה תחשב כהתקפה על איראן', ציטוט המקור: Iran would consider any attack on Syria an attack on itself. וואליטי הוסיף ואמר, 'כי לסוריה יש תפקיד מפתח בקידומה של מדיניות ההתנגדות' (נגד ישראל). 'מסיבה זו, התקפה על סוריה תחשב כהתקפה על איראן ועל בני בריתה'. בכך כלל ואלייטי, גם את חיזבאללה החמס, והג'יאהד האיסלמי, במי שיכולים לקחת חלק בתגובה האיראנית לגורמים שייתקפו את סוריה. Syria has a very basic and key role in the region for promoting firm policies of resistance … For this reason an attack on Syria would be considered an attack on Iran and Iran's allies. 
המקורות המערביים מציינים, כי בעוד הידיעות מסוריה מדברות על מכוניות תופת שהוצמדו לבנין מפקדת המודיעין הסורית, הרי שמכוניות התופת חנו בצידי הדרך המובילה למפקדה, והתפוצצו כאשר שתי מכוניות ובהן הקצינים האיראניים ושל חיזבאללה עברו על פניהן. איש מנוסעי המכוניות לא נשאר בחיים, אומרים המקורות.
המקורות מציינים, כי למרות ידיעות כאילו ארגון ג'בעת אל נוסרה Jabhat al-Nusra, המזוהה עם אל קעידה לקח אחריות על ביצוע הפיגוע, לא הייתה לקיחת אחריות כזו, וכי שלא כרגיל שום ארגון סורי לא פרסם הודעה כי הוא ביצע את הפעולה.
מקורות המודיעין המערביים מסרו, כי עצם העובדה שזמן קצר לאחר התפוצצויות הגיעו לזירת הפיגוע ליד קוניטרה מסוקים סוריים שהביאו אתם כוחות סוריים גדולים, אשר פינו את הנפגעים, מצביעה על כך כי בשיירה היו קצינים גבוהים מאוד.
מקור צבאי מערבי בירדן אמר, כי ברור שהפיגוע הזה, חיסל לעת עתה את התוכניות הסוריות לפתוח במתקפה כללית על בסיסי המורדים הסוריים הפזורים בכפרים לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן.    
המקור המערבי אמר, כי המטכ''ל הסורי ממשיך להזרים כוחות גם בשבת 26.1 בבוקר, אל אזורי הגבול של סוריה עם ירדן וישראל, וכי המתיחות הצבאית באזור 'היא גבוהה מאוד'.
יום אחד לפני כן, ביום ה' 25.1, פרסם ראזה חאליל  Reza Kahlili, המוצג כאיש משמרות המהפכה האיראניים אשר פעל כסוכן של סוכנות הביון האמריקנית ה-CIA בתוכם, ואשר הצליח להימלט ולהגיע לארה''ב, כי בתחילת השבוע ביום שני 21.1, יום לפני הבחירות הכלליות בישראל, בשעה 11:30, אירע פיצוץ בעומק המתקן הגרעיני האיראני התת-קרקעי בפורדו. לפי הידיעה נלכדו בתא מספר 3 של המתקן הגרעיני 240 עובדי גרעין איראניים, ביניהם טכנאי גרעין רוסיים ואוקראינים. בידיעה לא דווח מה עלה בגורלם, ומה מידת הנזק שנגרמה, אם בכלל, ל-2,700 הצנטריפוגות הפועלות במתקן ואשר מעשירות את האורניום האיראני לדרגה צבאית של 20 אחוז.
הידיעה טענה כי הדיווח הזה הגיע  מחמידרזאה זקארי Hamidreza Zakeri, לשעבר סוכן במיניסטריון המודיעין האיראני. בידיעה נאמר, כי הפיצוץ נגרם באמצעות ציוד שחובל מראש על ידי ה-CIA, אשר הצליח לשתול אותו בתוך הכור. שום מקור איראני, או מערבי אחר, לא מסר פרטים על התפתחות זו.
לשרשרת פיגועים אלה בתוך איראן, ובמטרות איראניות ושל חיזבאללה בסוריה, יש להוסיף את הידיעה שפורסמה ביום ה' 24.1, ב'ידיעות אחרונות', כי הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ, וראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, העלו את דרגתו של מפקד סיירת מטכ"ל ג', מדרגת סגן אלוף לדרגת אלוף משנה כאות הוקרה על פעולות חשאיות יוצאות דופן.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות