מתי יופעל הקו האדום בין צבא רוסיה וצה"ל?

יש הבדל גדול מאוד בין הכותרות האומרות כי צבא רוסיה וצה''ל יתאמו ביניהם את פעולותיהם בסוריה, ובין דבריו של ראש הממשלה נתניהו, 'כי הוסכם (עם נשיא רוסיה פוטין) 'על מכניזם  שיימנע אי הבנות כאלה' בין שני הצבאות. agreed on a mechanism to prevent such misunderstandings.
לא לכוח הצבאי הרוסי בסוריה, ההולך ותופח מידי יום, ולא לצה''ל, יש תוכניות כלשהן להקים מרכז תיאום, בו כל צד יודיע מראש לצד שכנגד על תנועות אוויריות, קרקעיות, וימיות, שהוא עומד לבצע בשטח. הרוסים אינן רוצים שצה''ל ילמד דבר על תנועותיהם וכוונותיהם הצבאיות בשטח, ואילו צה''ל איננו רוצה כי הרוסים ידעו מראש באם כוחות מיוחדים ישראליים עומדים לפעול בגזרה מסוימת בתוך סוריה, או באם מטוסי חיל האוויר עומדים לאסוף מידע מודיעיני  על המתרחש בשטח אחר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי זו הסיבה מדוע בפגישה ביום ב' 21.9, בין נתניהו ופוטין, ולאחר מכן בין הרמטכ''ל הישראלי רב אלוף גדי אייזנקוט, לראש המטות  של צבא רוסיה הגנרל וואלרי גרסימוב  Chief of the General Staff Gen.Valery Gerasimov, הוסכם לפתוח קו ישיר אדום בין המטכ''ל הרוסי במוסקבה ובין המטכ''ל הישראלי בתל-אביב.
קו זה יפעל מלשכותיהם של סגן ראש המטות של צבא רוסיה גנרל ניקולאי בוגדאנובסקי  General Nikolay Bogdanovsky במוסקבה, וסגן הרמטכ''ל הישראלי האלוף יאיר גולן במטכ''ל בתל-אביב.
באמצעות הקו השניים יוכלו לשאול שאלות הבהרה אחד את השני, מבלי שיצטרכו לפרט את הסיבות לשאלותיהם.  במילים אחרות, כאשר הקו האדום הזה יופעל, זה יהיה כבר בעת שצבא רוסייה או צה''ל  יהיו בעיצומן של פעולות בתוך סוריה, וכאשר קצינים בכירים של שני הצבאות יעריכו כי צפויה או כבר מתקיימת התנגשות צבאית בין כוחות רוסיים וישראליים הפועלים בשטח.
האפשרות להפסיק התנגשות צבאית כזו בתחילתה, היא חשובה מאוד, כדרך למנוע את התרחבותה. 
מלבד הסידורים הטכניים להפעלת מנגנון כזה, יצטרכו שני סגני הרמטכ"לים להיפגש, להכיר אחד את השני, ולהסכים ביניהם על המסגרת של הנושאים הצבאיים עליהם ישוחחו-דבר שיכול לקחת כמה שבועות.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שראש המטות הרוסיים הגנרל גרסימוב קיבל את פניו של הרמטכ''ל גדי אייזנקוט כשהוא לבוש בחליפה אזרחית ולא במדים, מעידה כי הרוסים ביקשו להמעיט בחשיבות הצבאית של הפגישה ולאותת כי הם אינם מייחסים לה חשיבות רבה.  
במילים אחרות, המדובר לא במנגנון לתיאום הפעולות הצבאיות, אלא במכניזם שינסה לבדוק לאחר כמעט-התנגשויות רוסיות-ישראליות צבאיות, כיצד למנוע אותן בעתיד.
לא ישראל ולא צה''ל יכולים להקים מרכז לתיאום הפעולות עם צבא הרוסי, ובייחוד לא לגבי הזירה הסורית, מאחר וצה''ל מתאם את פעולותיו הנוגעות לסוריה, עם ארה''ב וצבא ירדן, באמצעות חדר המלחמה הקדמי של פיקוד מרכז האמריקני בירדן US Central Command-Forward-Jordan. זאת מלבד המנגנונים לתיאום הפעולות האוויריות, הימיות ושל טילים, הקיימים בין צבא ארה''ב וצה''ל.
זו הסיבה, מדוע מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו לומר עוד בהיותו במוסקבה, שהוא דיווח לוושינגטון על תוצאות שיחותיו של פוטין. המטרה של דיווח זה היה להבטיח לאמריקנים כי שום אספקט של שיתוף הפעולה הצבאי האמריקני-ישראלי לא ייפגע כתוצאה מההבנות שהושגו עם מוסקבה.

  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות