מתכנני פיגוע ההתאבדות בשטוקהולם, עמדו מאחורי הפיגוע בכיכר טיימס בניו יורק

התוצאות הראשונות של חקירת ניסיון פיגוע ההתאבדות בשבת 11.12 בשטוקהולם, מראות כי המדובר בפיגוע מתוחכם שתוכנן והוכן היטב במשך חודשים רבים, כאשר המתכננים משתדלים ללמוד ולהפיק את מירב הלקחים מפיגוע הנפל שביצע האמריקני ממוצא פקיסטני פייסל שאחזאד Faisal Shahzad, לפני שמונה חודשים ב-1 למאי בכיכר טיימס בניו יורק.
כמו כן מדובר על פיגוע של אל קעידה שתכנונו והכנתו בוצעו בפעם הראשונה בלפחות 5 מדינות: פקיסטן, עיראק, ירדן, שבדיה, ובריטניה, זאת כדי למנוע משירותי המודיעין המערביים לגלות אותו.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי המודבר בסוג חדש של פיגועי התאבדות בפניהם עומדים עתה ערים מרכזיות בארצות הברית, ובאירופה, וגם בסוג חדש של נשק התאבדות, חגורת נפץ המורכבת מ-12 מטעני צינור.
כמה אתרי אינטרנט הקשורים עם אל קעידה בעיראק פרסמו ביום ב' וביום ג' 14.12, דברי שבח למחבל המתאבד השבדי המוסלמי בן ה-29 ממוצא עיראקי, טאימור אל-עבדלי Taimour al-Abdaly, שהתגורר בבריטניה, ונהרג כאשר היה בדרך לבצע פיגוע ההתאבדות בשבת 11.12 בשטוקהולם. האתרים כינו אותו שאהיד muhjahid, וקדוש martyr, על שעמד לבצע את הוראותיו של מפקד אל קעידה בעיראק אבו עומר אל-בגדאדי Abu Omar al-Baghdadi, שקרא לנקום בשבדיה על פרסומי הקריקטורות על הנביא מוחמד, שצוירו על ידי הקריקטוריסט לארס וילקס Lars Vilks.
בכך הצטרפה עיראק, לפקיסטן ותימן, כמדינה שממנה יוצאים פיגועי אל קעידה באירופה ובארצות הברית. בכיסו של המחבל המתאבד נמצא פתק האומר 'אירופה הנה אנו באים אליך'.
התובע הכללי השבדי אמר ביום שני 13.12, כי המחבל המתאבד נשא עמו 3 פצצות. הייתה לו חגורת נפץ. בתוך תרמיל גב שנשא הייתה פצצה שנייה. בשתי ידיו החזיק מתקן דומה לסיר לחץ ובתוכו הייתה פצצה שלישית. התובע הוסיף ואמר כי נראה שאחת הפצצות התלקחה מוקדם מידי.
התובע הודה כי איש איננו יודע להיכן מערכת הפצצות החיה הזו עמדה להגיע ולהתפוצץ, אולם הוא הניח כי המטרה הייתה מרכז קניות, או תחנת רכבת תחתית בבירת שבדיה. אם המחבל המתאבד היה מתפוצץ שם, היו נהרגים במרכז שטוקהולם, הגדושים בקונים לקראת חג המולד, עשרות אם לא מאות אנשים, העריך התובע.
במקביל, פשטו יחידות ללוחמת טרור של משטרת בריטניה ביום א' וביום ב' בבוקר, על בתים בלוטון Luton , הקרובה ללונדון, ועל אוניברסיטת בדפורדשייר Bedfordshire, וערכו חיפושים הקשורים לפיגוע. הרחוב בו המחבל התגורר עם אשתו ו-3 ילדיו, ב-8 החודשים האחרונים נסגר, ובביתו נערכים חיפושים מדוקדקים. אשתו טוענת שהיא לא ידעה, או הבחינה בהכנות כלשהן של בעלה לבצע את הפיגוע.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי המדובר בפיגוע מתוחכם שתוכנן והוכן היטב במשך חודשים רבים, כאשר המתכננים משתדלים ללמוד ולהפיק את מירב הלקחים מפיגוע הנפל של האמריקני ממוצא פקיסטני פייסל שאחזאד Faisal Shahzad, שבוצע לפני שמונה חודשים ב-1 למאי בכיכר טיימס בניו יורק.
מתכנני הפיגוע הציבו גם הפעם ברובע הקניות ההומה ביותר של העיר מכונית עמוסה במכלי גז שהיו צריכים להתפוצץ באמצעות חומר נפץ שהוצמד אליהם והיה מופעל באמצעות שלט רחוק. אולם בניגוד לניו יורק, שם שאחזאד ברח מהמכונית לאחר שנכשל להפעיל את חומר הנפץ, הפכו מתככני הפיגוע בשטוקהולם את טאימור אל-עבדלי למכונת פיזור פצצות אנושית מתהלכת, שהיה עליה להניח עוד שתי פצצות במטרות שונות בשטוקהולם, ולבסוף להתפוצץ בעצמו במטרה נוספת.
בסך הכול עמדו להתפוצץ ביחד עם המכונית במוצאי שבת בבריה השבדית 4 פצצות. במילים אחרות, מתכנני הפיגוע קיוו להשיג באמצעותו של מתאבד אחד, פיגוע התאבדות רב שלבי בעת ובעונה אחת.
אולם למרבה המזל, שפי שכבר הוכח ב-10 השנים האחרונות מאז ניסיון פיצוץ מטוס הנוסעים האמריקני על ידי ר'יצרד רייד Richard Colvin Reid, ב-21 לדצמבר 2001, הניסיון הנוסף לפוצץ מטוס נוסעים אמריקני בשנה שעברה, ב-29 לדצמבר 2009, על ידי הניגרי עומר פארוק עבדולמוטאלב Umar Farouk Abdulmutallab, והניסיון לפוצץ מטוסי מטען אמריקנים באמצעות חומר נפץ המוחבא במדפסות של מחשבים לפני 4 חודשים, ב-3 לספטמבר השנה, מתקשים מומחי חומר הנפץ של אל קעידה להכין חומר נפץ ומנגנוני הפעלה מקצועיים אשר יבטיחו כי הם לא יפעלו טרם הזמן שנקבע לכך. בכל המקרים האלה, וגם בשטוקהולם, התלקח חומר הנפץ, גרם לשריפה קטנה ולמרבה המזל לא התפוצץ.
מלבד זאת, עולה מהחקירות, כי מתכנני הפיגוע עוסקים בהכנתו לפחות שנה, אם לא יותר. לאחר שבחרו בתאריך לא ידוע את המתאבד הם מימנו באפריל השנה את העברתו עם משפחתו משבדיה לבריטניה.
בכך השיגו המתכננים הפרדה בין קבוצת הסייענים שהכינה את חומרי הנפץ לפיגוע ובין הדרג המבצע. מצורת הכנת הפיגוע עולה, כי היו מעורבות בו לפחות 3 קבוצות של סייענים שפעלו במתואם בשבדיה ובבריטניה.
1. קבוצה אחת ביצעה תצפיות מודיעיניות שקבעה את מטרות הפיגוע, ואת הדרכים להגיע אליהן.
2. קבוצה אחת הכינה בשבדיה את מכונית הנפץ, חגורת הנפץ, והפצצות בתרמיל הגב ובמכשיר דומי סיר הלחץ.
3. קבוצה אחרת של סייענים אימנה בבריטניה את טאימור אל-עבדלי בהפעלת חומרי הנפץ.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי זו הפעם הראשונה שמה שמוגדר 'טרור מקומי' home grown terror, הפך עתה להיות 'טרור יבשתי' continental grown terror, דבר שיקשה מאוד על שירותי המודיעין וגופי הלוחמה בטרור לגלותו, ולהלחם בו.
 

Print Friendly, PDF & Email