מתמוטטת מדיניות אובמה בעולם ובמרד הערבי. המשטרים 'המתונים' של האחים המוסלמיים מתחילים לשתף פעולה עם המוסלמיים הקיצוניים

ארה''ב העמידה בשבת 15.9 לפנות בוקר כוחות צבאיים בכוננות במטרה להגיע במהירות לכל נקודה בעולם המוסלמי בו תפרוצנה מהומות אנטי אמריקניות וחיי אמריקנים יהיו בסכנה. כך אמר שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה. ציטוט המקור: The United States is positioning military forces so that it can respond to unrest in as many as 17 or 18 places in the Islamic world. 'אנו צריכים להיערך למצבים בהם ההפגנות האלה תצאנה מכלל שליטה' הוסיף פאנטה. We have to be prepared in the event that these demonstrations get out of control.
פאנטה אמר דברים אלא לאחר שביום שישי 14.9 התברר לראשי ממשל אובמה כי לא רק שהפגנות בעולם המוסלמי נגד ארה''ב וסרט הווידיאו  ' התמימות של המוסלמים'  Innocence of Muslims, התוקף את האיסלם ואת הנביא מוחמד אינן נרגעות, אלא שהן מתחזקות, מתפשטות, ומקבלות אופי מאורגן ואלים יותר, ומעמידות לא רק חיי אמריקנים בסכנה, אלא ממוטטות את מדיניותו של הנשיא אובמה במרד הערבי ובעולם המוסלמי.
לפחות בארבע ארצות ערביות, מתוך 21 בהן התחוללו מהומות אנטי אמריקניות, התרחשו ביום ו' אירועים בהן קבוצות מזוינות של מפגינים השתמשו בנשק.
האירוע החמור ביותר אירע בסיני כאשר עשרות חמושים, בדואיים סלפיים, הקשורים עם אל קעידה,הצליחו בליל שבת 14.9 לפרוץ באש של טילים,  רימונים, מרגמות, ונשק אוטומטי את עמדות השמירה של מחנה הכוח הבינלאומי בסיני ה-MFO, באל ג'ורה, ליד שייח' זוויד, דרומית-מערבית מאל עריש, בניסיון לפגוע בכוחות האמריקנים המוצבים שם.  גדוד של חיילים קולומביאנים נלחם שעות ארוכות בתוקפים, כשהוא מגן על מאות הקצינים והחיילים האמריקנים, אשר התרכזו במתחם מבוצר במחנה.  בשבת בבוקר התוקפים עדיין  מחזיקים בחלקים של  מחנה הכוח הבינלאומי. 
בקהיר החלו המפגינים מסביב לשגרירות ארה''ב, לירות כדורי גומי אל כוחות המצריים המנסים כבר ארבעה ימים לפזר אותם לשווא.
בטריפולי שבלבנון, התחוללו חילופי אש כבדים בין מפגינים וצבא לבנון. בחרטום השתמשו כמה המפגינים בנשק, כדי להתפרץ אל השגרירות ובית הספר האמריקני בבירה הסודנית, תוך כדי שהם מעלים  חלקים מהם באש.
בתוניס הלך והתפתח במהירות ביום ו' מסביב לשגרירות ארה''ב, מצב דומה לזה שהביא באמצע השבוע לרציחתם של שגריר ארה''ב בלוב ביחד עם שלושת עוזריו/ושומריו. היה צורך לפעיל את היחידה התוניסאית ללוחמת טרור כדי לחלץ את השגריר האמריקני ודיפלומטים אמריקנים אחרים מבנין השגרירות שחלקים ממנו עלו באש, ולהעבירם למקום מבטחים.
לאחר ארבעה ימי מהומות והתקפות נגד מטרות אמריקניות במזרח התיכון, החל מיום ג' 11.9, בולטות לפי הערכת המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה שבע התפתחויות עיקריות:
1. המהומות וההתקפות האנטי אמריקניות לא היו קשורות לסרט הווידיאו 'התמימות של המולסמים', אלא הן השתמשו בו כסיבה.
2.
המהומות אורגנו על ידי שורה של ארגונים מוסלמיים קיצוניים, החל מהסלפים ועד אל קעידה. ארגונים אלה הצליחו לארגן בשורה של מדינות ערביות פעולות מחאה לא רק נגד ארצות הברית, אלא גם נגד המשטרים המקומיים, חלקם בהנהגת האחים המוסלמיים, אשר עומדים בקשר עם ארצות הברית.
3. עדיין לא ברור כיצד מנגנון תיאום זה בין הארגונים השונים פועל בצורה כה מתואמת בארצות שונות, אולם דבר אחד הא מאוד ברור:  מנגנון זה פועל מהר ויעיל יותר, מאשר גופי המודיעין האמריקנים, וכי וושינגטון מופתעת מחדש כמעט בכל יום שעובר מהתפתחויות.
4.
לאחר שהצליחו להדליק את הרחוב הערבי ובמדינות רבות בעולם המוסלמי, מאמינה קואליציה של ארגונים קיצוניים מוסלמים אלה, כי יש בידיהם לדחוק את האחים המוסלמים  מהשלטון בשורה של ארצות ערביות, ולתפוס את השלטון בבירותיהן.  זו אחת הסיבות העיקריות מדוע ההערכה בוושינגטון היא, כי המהומות האנטי-אמריקניות תמשכנה.
5.
היכולת של הנשיא אובמה ושל ראשי ממשלו להגיש עזרה למשטרים במדינות אלה היא מוגבלת ביותר. ככל שהעזרה האמריקנית, כוללת הכלכלית, תהייה גדולה יותר, וככל שכוחות אמריקנים גדולים יותר יהיו מעורבים בה, כך תגבר הפופולאריות של המפגינים ברחוב הערבי ותפחת התמיכה במשטרים הקיימים.
6.
מצב זה מאלץ את האחים המוסלמיים השולטים היום בתוניס, לוב, ומצרים, לקבל החלטה אסטרטגית, האם הם מרחיבים את יחסיהם עם וושינגטון בניסיון להציל את משטריהם, או שהם מצמצמים אותם, כאשר הם במקביל הם מתחילים להתחלק בשלטון עם המוסלמיים הקיצוניים.
7. התחלת שיתוף הגורמים המוסלמיים הקיצוניים האנטי אמריקנים בשלטון בארצות אלה, מהלך שישקף למעשה את המצב האמיתי-הריאלי בשטח, פירושו התמוטטות המדיניות של הנשיא באראק אומבה בעולם המוסלמי, ובמרד הערבי. 

המהלך האמריקני הנאיבי, שאף פעם לא היה לו סיכוי,  להדיח את השליטים הערביים החילוניים בשם הדמוקרטיה, ולהעלות את האחים המוסלמיים לשלטון ככוח מוסלמי מתון שישתף פעולה עם ארה''ב, הסתיים בשבוע השני של חודש ספטמבר 2012 בכישלון מוחלט.
הכישלון של אובמה, דומה לכישלונו של נשיא דמוקרטי אחר לפני 33 שנה- ג'ימי קרטר, אשר עזר להדיח ב-1979 את השאח הפרסי, והעלה במקומו לשלטון בטהרן את האייטולות השיעיים.
 

Print Friendly, PDF & Email