מתפוררת הפעולה של הכוח הצבאי המיוחד שקייב שלחה למזרח אוקראינה. קצינים וחיילים אוקראינים עוברים לצד המליציות הפרו רוסיות

נושאי הגייסות המשוריינים, נושאי דגל רוסי שנכנסו, ביום ד' 16.4, לעיר סלאבינק Slavyansk , במזרח אוקראינה, שייכים לכוח הצבאי המיוחד שהקימה ממשלת קייב כדי לפעול נגד המליציות הפרו-רוסיות. נושאי הגייסות מאוישים בקצינים וחיילים אוקראיניים שהודיעו כי הם ערקו והצטרפו למליציות הפרו רוסיות. כמה מקורות מודיעין מערביים מוסרים, כי בין כוחות המליציות הפרו-רוסיות ישנם עכשיו מספר גדול של קצינים וחיילים מהצבא הרוסי הסדיר שעברו את הגבול ונכנסו למזרח אוקראינה. אם ידיעות אלה נכונות פירוש הדבר, כי צבא רוסיה נכנס כבר למזרח אוקראינה, וכי הפעולה הצבאית של ממשלת קייב, שבוצעה בתמיכת ארה''ב, מתמוטטת.  
קודם לכן דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
כשהן מאשימות אחת את השנייה בדחיפת אוקראינה לסף של מלחמת אזרחים, מנסות וושינגטון ומוסקבה לשלוט בכוחות הפועלים בשטח, כאמצעי ודרך להשגת עמדות טובות יותר מבחינתן, לקראת המפגש של נציגים אמריקנים, רוסיים, אירופאים, אוקראינה, והאו''ם בז'נווה ביום ה' 17.4 שידון במצב באוקראינה, כך מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.  
לא שקיים צפי כי בפגישה זו יימצא פתרון למצב, אולם עצם העובדה, כי כל הצדדים ממשיכים לדבר, שלכך נוספות שורה של שיחות טלפוניות ליליות שנערכו בימים האחרונים בין הנשיא אובמה וקנצלרית גרמניה אנג'לה מארקל, ונשיא רוסיה פוטין, משאירה עדיין תיקווה, כי אוקראינה לא תגלוש למלחמת אזרחים שיכולה להיות עקובה מדם.
בשטח, מלבד כמה יריות אזהרה, עדיין אין חילופי אש, בין כוחות אוקראיניים שקייב שלחה לשטח ביום ג' 16.4, ובין מליציות אוקראיניות פרו-רוסיות. אולם לכל הצדדים ברור, כי פעולה בלתי צפויה מצד זה או אחר, שאיש בוושינגטון ומוסקבה לא צפה אותה, יכולה לדרדר את המצב בשטח בפתאומיות, ולהוציא את המצב המבוקר עד עתה, כלל שליטה.
התמיכה החשאית הנמשכת של מוסקבה, בכסף ובאמצעים לוגיסטיים כמו חומרים למחסומים, אבל לא בנשק חם, בהקמת מליציות פרו רוסיות במזרח אוקראינה, ובפעולות ההשתלטות שלהן על מבני שלטון ותחנות משטרה במזרח אוקראינה, היא שהביאה בסוף שבוע שעבר, (שבת ויום א' 13.4-12), לביקורו החשאי של ראש סוכנות הביון האמריקנית ג'ון ברננן  John Brennan, בקייב.
התוצאה של ביקור זה הייתה הקמתו של כוח צבאי אוקראיני קטן, המורכב מכוחות מיוחדים של מנגנון הביטחון  הפנימי האוקראיני Ukrainian SBU special forces, כוח 'אלפא' Alpha force, שהוא הכוח המבצעי המיוחד של השירות החשאי האוקראיני SZRU,  צנחנים, וכוחות משטרה. המשטר בקייב מינה את הגנרל וואסילי קרוטוב General Vasily Krutov למפקד הכוח.
מצד אחד היה בכך איתות, כי הממשלה הזמנית בקייב נערכת לנסות להשליט את מרותה מעבר למרכז קייב, מהצד השני ריבוי הכוחות המשתתפים בכוח זה, חשף פומבית את המצב בו לממשלה בקייב אין שליטה על צבא אוקראינה, ועל חלקים של גופי המודיעין האוקראיניים השונים.   
הכוח הזה, לו ממשל אובמה באמצעותו של ג'ון ברננן, הבטיח מימון ומטריה מדינית, החל לפעול  ביום ג' בשתי ערים במזרח אוקראינה בסלאבינק Slavinsk, ובקרמאטאוסק  Kramatorsk ליד דונייצ'ק. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי למרות הדיווחים הדרמטיים על 11 הרוגים, חילופי אש, וטורי טנקים מתקדמים, במציאות בשטח לא התרחש והשתנה הרבה. עד עתה  אין אישור על מספרי ההרוגים ולמי הם משתייכים.
גם המטרות העיקריות שהוטלו על הכוח, להשתלט על בסיס התעופה בקרמאטאוסק, שהאמריקנים מעריכים כי במקרה של פלישה רוסית למזרח אוקראינה הצבא הרוסי ישתמש בו כבסיס עיקרי להנחתת כוחות, ותפיסת כלי הנשק שנפלו בידי המליציות הפרו רוסיות בסלאבינק, לא הושגו.
ביום ד' בבוקר התברר, כי הכוח האוקראיני המיוחד הזה, מצא את עצמו  גם בקרמאטאוסק ובסלאבינק, במצב בו המליציות הפרו-רוסיות שמו עליו מצור חלקי. ניסיונות של הגנרל וואסילי קרוטוב, מפקד הכוח האוקראיני, לדבר עם אנשי המליציות, הסתיימו בהשפלתו האישית, כאשר כמה מאנשי המליציות הורידו מעל ראשו את כובע הגנרל שחבש  ואילצו אותו להימלט במכונית.
עכשיו על הגורמים בוושינגטון ובמוסקבה, אשר עד עתה הוכיחו, כי הם שולטים בכוח המיוחד האוקראיני, ובמליציות הפרו רוסיות מרחוק, להחליט באם העימות הזה ייעשה צעדים נוספים, כלומר יחריף, או שעד סיומן של השיחות בז'נווה שיתחילו ביום ה', המצב יישאר בשטח ללא הכרעה. החלטה כזו צריכה להתקבל בדרגים הגבוהים ביותר בוושינגטון ובמוסקבה, על ידי הנשיאים אובמה ופוטין.     
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות