מתקני הריגול שנתגלו בלבנון עקבו אחר טילים ארוכי טווח בסוריה ולבנון

'מתקני הריגול הישראלים' שצבא לבנון הודיע ביום ד' 15.12, שחשף, לפי מידע מודיעני שמסר לו חיזבאללה, על הר סאנין, מול בקעת הלבנון, ועל הר בארוק, או כפי שנקרא מהתקופה שצה''ל היה בו הר ברוך, באזור הרי השוף מול ביירות ודרום לבנון, נועדו לחשוף את הצבתם ואת פעולתם המבצעית של טילי קרקע-קרקע בכל אזור מרכז ומערב סוריה, ובכל לבנון.
מקורות צבאיים בלבנון מסרו בלילה שבין יום ד' ליום ה' 16.12, כי נתגלו 2 מערכות ריגול שבכל אחת מהן היו 5 אלמנטים מודיעיניים:
1. ציין מטרות שהפעיל קרן לייזר שהטווח שלה הוא 20 ק''מ.
2.
מערכת מודיעין חזותי. כלומר, מערכת המסוגלת לראות ולצלם כל פריט ותנועה בשטחים אליהם העדשות שלה מופנות.
3.
מערכת שמעבירה את התמונות ואת ההקלטות שמערכת המודיעין החזותי קולטת למפעילים, שלדברי צבא לבנון נמצאים בישראל.
4.
מערכת כוח חשמלי המורכבת מסוללות ענק שסיפקו כוח חשמלי למערכות השונות.
5. מערכת המקבלת תשדורות מהחוץ המכוונות את קרן הלייזר והמצלמות לזווית הרצויה למפעילים.
בנאומו ביום ד' שיבח חסן נסראללה את צבא לבנון על העבודה המאומצת שהשקיע בחשיפת ופירוק מערכות הריגול, כשהוא מציין כי הצבא היה צריך לפעול בתנאים קשים של שלג עמוק, ובאזורים שגם כך אינם ניתנים לגישה של כלי רכב. נסראללה אמר כי שוב פעם הוכח כי בלבנון פועל מה שהוא כינה 'צמד הזהב' –'ההתנגדות', כלומר חיזבאללה והצבא.
אולם המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לא צבא לבנון ולא נסראללה הציגו, בינתיים שום הוכחה, כי המדובר במערכות ריגול ישראליות. גם התמונות שפורסמו על ידי צבא לבנון מאתרי החשיפה נלקחו כנראה בתקופת הקיץ, ולא נראה בהן שום סימן של זרמי מים או שלגים המצויים באזורים אלה בתקופה האחרונה. מאחר והידיעה על קיום מתקני הריגול נמסרה לצבא לבנון רק בסוף השבוע האחרון כאשר בלבנון, ובייחוד בהר סאנין ובהר בארוק השתוללה סופת שלגים כבדה, צריך להניח כי הצבא קיבל את התמונות מידי חיזבאללה שצילם אותן בתאריך בלתי ידוע.
המקורות שלנו מציינים, כי הר סאנין והר בארוק, הן שני האתרים בהם איראן, סוריה, וחיזבאללה הציבו, או מתכוננים להציב מערכות מכ''ם וסוללות טילי נ''מ, שיפעלו נגד מטוסי חיל האוויר הטסים במרחבים האוויריים של לבנון.
כמו כן מציינים המקורות שלנו כי הר בארוק הוא אזור דרוזי, והר סאנין נמצא בלב האזור הנוצרי של לבנון, שני אזורים בהם כוחות או אנשי חיזבאללה אינם נמצאים.
ביום ד' ויום ה' לפנות בוקר התנהלה בלבנון פעילות צבאית רבה, רובה חשאית.
בים מול צידון וצור הופיעו ספינות טילים ישראליות, מטוסי קרב ומסוקים ישראליים טסו מעל אזור צידון ודרום לבנון, כשהם מאירים החשיכה במספר גדול מאוד של נורי תאורה אשר הזכירו את לילות המלחמה ב-2006. קולות הפיצוצים העזים בצידון היו של נורי התאורה הגדולים שהתלקחו.
מקורות צבאיים לבנוניים ומערביים אמרו כי ברור שהמטוסים מחפשים אחר מטרה אותה הם ניסו לזהות. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי האזור בו פעלו המטוסים והמסוקים רחוק מהר בארוק ומה סאנין.
במקביל, יצא ביום ד' באורח פתאומי מנהיג הדרוזים בלבנון ואליד ג'ומבלט לדמשק, שם נפגש עם שורה של גנרלים סוריים. עצם העובדה שניתן פרסום לפגישותיו של ג'ומבלט עם קצינים סוריים איננה שגרתית.
בשעות הלילה התקבלה הודעה כי בארמון של נשיא לבנון מישל סולימן בשכונת בעבדה נמצאה פצצה, למקום הוזנקו כוחות צבא רבים שלא מצאו דבר.
כמו כן צריך לציין, כי בישראל נמצא ביום ד' וביום ה' לדיונים עם צמרת צה''ל, ושירותי המודיעין הישראלים, יועצו המיוחד של הנשיא באראק אובמה לנושאי המזרח התיכון ואיראן, דניס רוס.

 

Print Friendly, PDF & Email