מתקפה איראנית מול ישראל בדרום סוריה. המטרה: הצבת כוחות איראנים וחיזבאללה מול רמת הגולן

צריך לראות את המתקפה בה פתח הצבא הסורי, ביום א' 8.2, בדרום סוריה, הגדולה ביותר באזור מאז תחילת מלחמת האזרחים לפני 4 שנים ב-2011, כסיבוב מס' 3 בשרשרת ההתנגשויות הצבאיות בין ישראל-איראן-חיזבאללה שהחלו לפני שלושה שבועות ב-18 לינואר. גם השם של המתקפה מצביע על כך: 'מבצע חללי קוניטרה ע"ש הגנרל (האיראני)  עלי אללה דאדי'
בסיבוב הראשון בינואר תקפה ישראל שיירת מפקדים של איראן ושל חיזבאללה ליד קוניטרה, והרגה, בפעם הראשונה גנרל איראני בכיר עלי אללה דאדי, Gen. Mohamad Ali Allah Dadi, מי שהיה מפקד הכוחות הצבאיים של איראן בסוריה, ואת איש חיזבאללה הבכיר עלי אל-טאבטבאני Ali al-Tabtabani.  איראן וחיזבאללה הגיבו ב-28 בינואר כאשר חיזבאללה, בסיוע מודיעני וטקטי איראני תקפו שיירת מפקדים של צה''ל בתוך שטח ישראל, כאשר הם הורגים את רס"ן יוחאי קלנגל, ואת סמ''ר דרור ניני ז"ל.
גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וגם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, חזרו ואמרו כמה פעמים, כי צה''ל לא יאפשר לאיראנים ולחיזבאללה להקים מובלעת צבאית מול רמת  הגולן, ממנה תצאנה פעולות טרור וישוגרו טילים אל רמת הגולן.
במשך 12 הימים שעברו מאז שרר בגולן הישראלי, ובדרום סוריה, כולל אזור קוניטרה, שקט יחסי מטעה. היו אפילו מקורות של חיזבאללה אשר דאגו להדליף, כי ההתקפה על שיירת המפקדים הישראלית סגרה מבחינת הארגון את סיבוב הדמים הנוכחי, וכי חיזבאללה איננו מחפש פעולות נוספות נגד ישראל.
אולם ב-30 לינואר נשא מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בביירות נאום, בו הכתיב שורה של תנאים לישראל. לדבריו אם ישראל רוצה בשקט באזור, עליה להסכים להקמת אזור הביטחון שאיראן וחיזבאללה  מתכננות להקים בגולן ובחרמון הסוריים. אם ישראל לא תסכים לכך ההתנגשויות הצבאיות תימשכנה.   
כמה ימים לאחר מכן ביום שני 2.2, אמר עלא א-דין ברוז'רדי Alaeddin Boroujerdi, יו''ר וועדת החוץ והביטחון של הפרלמנט האיראני, 'כי החשבון (האיראני) עם ישראל הקשור לתקיפת בקוניטרה טרם יושב, ותבאונה פעולות נוספות'. הוא לא פירט.
עכשיו אנו כבר יודעים מה פירוש הדברים 'תבואנה פעולות נוספות'.
ביום א' 8.2, פתחו כמה אלמנטים של דוויזיה מס' 9, וחטיבה 121 של הצבא הסורי, ולצידם כוח של כ-4,000 לוחמים שיעיים שהובאו על ידי האיראנים לאזור, וכמה מאות לוחמי חיזבאללה-ביחד כ- 5,000 לוחמים, כולם תחת פיקוד של קצינים של משמרות המהפכה האיראניים, במתקפה  גדולה בדרום סוריה. הסורים והאיראניים ריכזו לצורך המתקפה כוח משורין של 50 טנקים מדגם T-72.
בניגוד למצופה המתקפה נפתחה כאשר הכוחות והקצינים האיראנים, מתקדמים מהעיר הסורית הדרומית דרעא, לכיוון מפגש הגבולות סוריה, ירדן, וישראל. למרות מזג האוויר הגרוע השורר באזור, המונע הפעלה של חיל אוויר הסורי, הצליח הכוח שיש לו עדיפות גדולה בכוח אש ובטנקים לכבוש חלקים גדולים מהשטחים שהוחזקו על ידי המורדים הסוריים, ולדחוק אותם לעבר גבול ישראל. מתצפיות בשטח אפשר להבחין, כי הכוח הסורי-איראני ושל חיזבאללה הפועל במרחק של כ-5 עד 6 ק"מ דרומית ומזרחית לקוניטרה, נערך לכבוש את העיר. 
שר החוץ הסורי ואליד מועלם, אמר ביום ב' 9.2 במוסקבה כאשר דיבר על ההתקפה, כי דמשק לא תאפשר לישראל ולצה''ל להקים מובלעת ביטחון בדרום סוריה, שתהייה דומה למובלעת הביטחון שישראל הקימה לפני שנים רבות בדרום לבנון.
במילים אחרות, טהרן דמשק וביירות רוצות לעקור מאזורים שבדרום סוריה מול רמת גולן את המורדים הסוריים, אשר לטענתם ישראל תומכת בהם, ולהציב מול רמת גולן הישראלית כוח צבאי סורי אשר ברובו יהיה מורכב מלוחמים שיעיים שאומנו על ידי משמרות המהפכה האיראנים ולוחמים של חיזבאללה. 
המטרה האיראנית-סורית היא להכריח את ישראל ואת צה''ל לקבל בדרום ומרכז הגולן, מה שהם סירבו לקבל בצפון רמת הגולן ובהר החרמון במחצית השנייה של ינואר.
ישראל שותקת ועדיין לא הגיבה על מהלכים צבאיים אלה, כאשר מזג האוויר הגרוע השורר באזור נותן לה מירווח החלטה של כמה ימים.  אבל אם נתניהו ויעלון יחליטו שלא להגיב, הקרב על הנוכחות האיראנית בגולן יוכרע לטובתה של טהרן.    

 

Print Friendly, PDF & Email