מתקרבת הפיכה צבאית במצרים. ארה"ב הציבה כוח תקיפה USS Kearsarge מול איסמעלייה

התפרצות מחודשת של ההפגנות והמהומות האלימות ברחבי מצרים ביום ג' 8.2, הביאה בפעם הראשונה לדיבורים גלויים בקהיר על הפיכה צבאית כדרך היחידה להציל את מצרים מהתדרדרות למצב של תוהו ובוהו. סגן הנשיא עומר סולימן אמר למשלחת עורכי עיתונאים מצריים שביקרה אותו בלשון שאיננה משתמעת לשתי פנים, כי או שהסדר והחוק יחזרו לרחובות מצרים, או שבמדינה תחולל הפיכה צבאית. אחת מהדמויות הפוליטיות המצריות המרכזיות במצרים בשנות ה-60 וה-70, אשר זוכה להערצה רבה ברחוב המצרי, חסנין הייכל, אמר במקביל, כי לא נשארה למצרים שום דרך אחרת לפתור את המשבר מלבד להקים ממשלה אשר תישען על כידוני הצבא.
סימן בולט אחר של התפתחויות דרמטיות חדשות קרובות במצרים הייתה הצבת כוחות ימיים, מרינס, ואוויריים אמריקנים בתעלת סואץ.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי ארצות הברית הציבה באגם המר הגדול The Great Bitter Lake, הנמצא מול איסמעלייה, המשמש כחוליית הקישור האסטרטגית שבין צפון לדרום תעלת סואץ, את כוח התקיפה 'קארסארג' USS Kearsarge Expeditionary Strike Group, המונה 6 אוניות מלחמה, חלקן בעלי סיפונים מיוחדים למסוקים המובילים ומנחיתים כוחות מרינס. הכוח האמריקני כולל את כוח המשימה של המרינס מס' 26 Marine Expeditionary Unit, המונה 2,200 נחתים אמריקנים, המתוגברים בשני גדודי נחיתה של כוחות מיוחדים.
כן כולל הכוח האמריקני את צוללת התקיפה המהירה 'סקרנטון' USS Scrantonשהיא צוללת-חמקן stealth, המיועדת בעיקר לתמיכה בכוח אש בפעולות של כוחות מיוחדים deploy and support special force operations.
מבנה הכוח האמריקני הניצב עתה מול הגדה המערבית-המצרית של התעלה, ומול הגדה המזרחית של חצי האי סיני, ומפריד בין שתיהן, מראה על כך כי וושינגטון החישה לאזור כוחות מעורבות שיתערבו במקרה שהשייט בתעלת סואץ, בה עוברים מידי יום כ-40 אחוז מכמות הסחורות המעוברות בעולם, יופרע, או במקרה שבתוך מצרים תתרחשנה התפתחויות אשר יצדיקו מעורבות צבאית אמריקנית.
עוד מדווחים המקורות של תיקדבקה, כי בעוד שבשעות הבוקר והצהרים של יום ג' היה נראה כלפי חוץ כי החיים במצרים חוזרים למסלולם הרי משעות אחר הצהרים חלה התדרדרות פתאומית במצב, אשר הזכירה לרבים את אזהרתו של הנשיא מובראק משבוע שעבר, כי אם הוא יפרוש המדינה תידרדר לתוהו ובוהו.
הפגנות ענק, שלא נראו כמותן מאז תחילת ההפגנות ב-25.1 נערכו, מהפינה המערבית ביותר במצרים, המדבר המערבי הגובל עם לוב, ועד אל עריש בצפון סיני.
הפגנות ענק כאלה נערכו גם בקהיר, אלכסנדריה, ערי הדלתא המצרית, ערי התעשייה המצריות העיקריות מחלה אל כביר Mahalla-el-Kebir, וחילואן מרכז הברזל והפלדה במצרים. בפעם הראשונה מאז התחלתן נשמעו בהפגנות קריאות 'מוות למובראק', ו'לתלות את מובראק'.
עוד מוסרים המקורות שלנו על תופעה של התמרדויות של קבוצות עובדים, בעיקר בקהיר נגד הנהלות הממונות על ידי השלטונות, והקמת וועדים מהפכניים לניהול המפעלים. תופעות כאלה התרחשו בטלוויזיה הממלכתית המצרית, ובמערכת השבועון המצרי הגדול ביותר רוז אל-יוסוף.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות