מתקרבת פלישה רוסית לאוקראינה. מוסקבה מזהירה את ארה"ב להרחיק 'לטובתן' את אוניות המלחמה שלה מהים השחור. 'סיכויי ההתלקחות גבוהים מאוד'

רוסיה הזהירה בחריפות ללא תקדים, ביום שלישי 13.4, את ארצות הברית להרחיק את אוניות המלחמה שלה מהים השחור  ומאזור חצי האי קרים מאחר 'והסיכויים להתלקחות אירועים בלתי צפויים, באזורים האלה גבוהה ביותר ' The risk of unspecified incidents is very high.  את האזהרה השמיע סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאבקוב Sergei Ryabkov, הנחשב למעצב המדיניות הרוסית במזרח התיכון ובמזרח אירופה. ריאבקוב נחשב גם כמקורב ביותר לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
( בתמונה בראש המאמר: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על סיפון אוניית מלחמה רוסית בים השחור. )
סוכנות הידיעות הרוסית 'אינטרפקס' Interfax news agency ציטטה את ריאבקוב שאמר, כי הגעתן הצפויה של שתי אוניות מלחמה אמריקניות לים השחור 'היא פרובוקציה' provocation. 'אין לאוניות המלחמה האמריקניות בהחלט מה לעשות קרוב לחופים שלנו' There is absolutely nothing for American ships to be doing near our shores.  'זו היא פרובוקציה במלוא מובן המילה', אמר ריאבקוב this is provocative in the direct sense of the word, והוסיף: 'הם ( האמריקנים ) בוחנים את הכוח שלנו ומשחקים על העצבים שלנו. הם לא יצליחו בכך', they are testing our strength, playing on our nerves. They will not succeed,.
'הזהרנו את את ארצות הברית כי מוטב שלטובתם הם לא יתקרבו לחצי האי קרים וחופים אחרים של הים השחור'. 'הסכנה של התפתחויות בלתי צפויות היא גבוהה ביותר', הדגיש סגן שר החוץ הרוסי. We warn the United States that it will be better for them to stay far away from Crimea and our Black Sea coast. The risk of unspecified incidents is very high.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי הפנטגון מסרב להתייחס לידיעות הרוסיות בדבר הגעתן של אוניות המלחמה האמריקניות לים השחור, אולם מקורות בטורקיה אמרו, כבר ביום שישי 9.4, כי שתי אוניות מלחמה אמריקניות-סיירת מלווה במשחתת יגיעו לים השחור, דרך טורקיה ב-14 לאפריל או לכל המאוחר ב-15 לחודש.
דובר משרד הטורקי אמר, כי טורקיה כבר קיבלה כבר מסר לפני שבועיים, באמצעות ערוצים דיפלומטיים, כי שתי אוניות מלחמה יעברו דרכה וייכנסו לים השחור, בהתאם לאמנת מונטרה Montreux Convention. המסר אמר עוד, כי אוניות המלחמה האמריקניות יישארו בים השחור עד ה-4 במאי.
A notice was sent to us 15 days ago via diplomatic channels that two U.S. warships would pass to the Black Sea, in line with the Montreux Convention. The ships will remain in the Black Sea until May 4
הדבר היחיד שדובר הפנטגון היה מוכן לומר הוא, כי רוסיה אף פעם לא ריכזה כמות גדולה כזו של כוחות על גבולות אוקראינה ובחצי האי קרים מאז 2014, כאשר כוחותיה פלשו לחצי האי קרים.
מקורות צבאיים באוקראינה ובטורקיה אמרו, כי הרוסים ריכזו כ-80,000 חיילים- 40,000 חיילים בחצי האי קרים, ו-40,000 חיילים לאורך גבולותיה המזרחיים של אוקראינה עם רוסיה.
בשבת 10.4 הזהיר שר החוץ הרוסי סרגיי לברורב  את נשיא טורקיה ראג'יב טאייפ ארדואן לבל יתערב במתרחש באוקראינה. האזהרה הרוסית לטורקיה באה לאחר שהמודיעין הטורקי החל בסוריה בגיוס שכירי חרב סוריים שיגיעו לאוקראינה כדי להחם לצד הכוחות האוקראיניים באם תתרחש פלישה רוסית לאוקראינה. לכל שכיר חרב הובטחה משכורת של 4,000 דולר לחודש.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מוסקבה אף פעם לא השמיעה איומיים מפורשים כאלה על  אוניות מלחמה  או כוחות אמריקנים בים השחור ובמזרח התיכון, גם בתקופות של מתיחות צבאית בין מוסקבה וארצות הברית בסוריה, או בלוב.
אפשר וצריך להניח כי הצי וחיל האוויר האמריקנים באירופה ובמזרח התיכון הועמדו מול איומיים רוסיים אלה בכוננות גבוהה.
הקישו כאן לקרוא אתהניתוח של תיקדבקה שפורסם  ב-5 לאפריל תחת הכותרת: 'בוושינגטון חוששים כי נשיא רוסיה פוטין יעמיד בקרוב למבחן גלוי את כוחו ונחישותו של הנשיא החדש ביידן על ידי פלישה של צבא רוסיה לאוקראינה'.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות