מתרחבת ההתנגשות הצבאית בין ישראל ואיראן בסוריה. הותקפו שוב מטרות של צבא סוריה וחיזבאללה בהרי קלמון

המלחמה בין ישראל לסוריה מתעצמת. לאחר שחיל האוויר חיסל  חוליית מחבלים סורית-חיזבאללה שניסתה ביום א' בלילה  להניח מטען חבלה צמוד לגדר המערכת ליד מוצב סחייטה, בצפון רמת הגולן, ליד מג'דל שמס, חזר חיל האוויר ובסביבות השעה 02:30 לפנות בוקר של יום ב' 27.4, ותקף מטרות של צבא סוריה וחיזבאללה.
לפי טענת מקורות ערביים, התקיפות בוצעו באזור ואדי א-שייח עלי ובאזור אל-עבאסייה וברכס הרי אל-קלמון Qalamoun mountain. זו פעם שלישית שחיל האוויר תוקף מטרות בסוריה תוך חמישה ימים, לאחר שביצע כמה תקיפות על ריכוזים סוריים ושיירות של חיזבאללה במשך שלושה ימים, החל מיום ד' 23.4, ועד ליל שישי 24.4, באזור הרי קלמון. מקורות עלומי שם טוענים כי התקיפה בוצעה על ידי אל-נוסרה.  מקורות עלומי שם טוענים כי התקיפה בוצעה על ידי אל-נוסרה ולא על ידי ישראל.  
על פניו נראות חילופי מהלומות צבאיות אלה, כי המודבר במכה ישראלית ומיד לאחריה תגובת נגד מתואמת של צבא סוריה וחיזבאללה.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אפשר לראות כאן קוו פעולה שיטתי של חיל האוויר, והוא לפגוע קשה במערכים הצבאיים של צבא סוריה וחיזבאללה בהרי קלמון, שהם ההרים המפרידים בין סוריה ללבנון.
באם המערכה הזאת תימשך וצריך להניח שאנו עומדים רק בתחילתה, הרי המטרה של צה''ל ברורה. להשמיד את הבסיסים העיקריים של  חיזבאללה וצבא סוריה באזור קלמון, ולמנוע ירי טילים ארוכי טווח איראניים משם על ישראל.
בשעות הבוקר המאוחרות של יום ב', פרסמו מקורות עלומי שם כי התקיפה הלילה בהרי קלמון בוצעה על ידי ארגון ג'בהת אל נוסרה. לארגון ישנם כמה מטוסי קרב-הפצצה שנפלו לידיו בקרבות האחרונים בצפון סוריה.
אם אכן ידיעה זו נכונה, מדובר בהפצצה אווירית ראשונה מסוגה של כוחות המורדים על צבאות אסד וחיזבאללה.
הבעייתיות של הידיעה הזו  היא, כי כדי להפעיל מטוסים אלה במשימות הפצצה בהרי קלמון, אל-נוסרה זקוק נוסף לטייסים מיומנים, לתשתיות טכניות וחימוש, שאין לו.  מה שברור הוא כי ישראל מנסה להרחיק את עצמה מהידיעות על ההפצצה החדשה, כדי למנוע התלקחות נוספת. באותה טקטיקה נקטה ישראל  לפני ארבעה חודשיים באמצע חודש ינואר, כאשר תקפה שיירת של מפקדים מאיראן ומחיזבאללה ברמת הגולן הסורי וחיסלה אותם. מיד לאחר הפעולה טענו מקורות ישראליים באותתם לטהרן, כי לא ידעו שבשיירה נמצאים מפקדים איראניים, במטרה למנוע המשך הדרדרות.  מבחינות רבות לא משנה לטהרן לדמשק וחיזבאללה אם ישראל תקפה בהרי קלמון או אל נוסרה. כל הגורמים האלה טוענים כבר כמה שבועות כי ישראל מגישה עזרה צבאית לאל-נוסרה.
בעוד מערכת הביטחון וצה''ל מנסים לנהל את מדיניות הפרסום לגבי הפעולות הצבאיות בסוריה, לפי כללי משחק קלאסיים ומקובלים, הודיע כבר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, כי  כללים אלה אינם קיימים יותר מבחינתו.  
שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר, ביום א' בלילה, כי לא נאפשר העברת נשק מתקדם לחיזבאללה, וידנו הארוכה-כלומר,חיל האוויר, תגיע אליו בכל מקום. זו הייתה מעין חצי הודאה ישראלית כי צה''ל באמצעות חיל האוויר תוקפים בהרי קלמון.
כבר בשבוע שעבר כתבנו, כי כוחות סוריים ושל חיזבאללה, בפיקוד של קצינים ממשמרות המהפכה האיראניים , נערכים לכבוש את אחרוני בסיסי המורדים הסוריים באזור הרי קלמון, במטרה לטהר את השטח ולהבטיח תנועה חופשית של כוחות צבאיים, כולל שיירות נשק מסוריה ולבנון או להיפך. בדיווחים קודמים מסרנו, כי  חיזבאללה העביר חלקים גדולים של כוחותיו, כולל מאגרי הטילים שלו, מצפון לבנון אל בסיסיו בהרי קלמון, וכי ההרים הפכו למובלעת צבאית עלייה שולט חיזבאללה.
עתה צה''ל מאותת לטהרן, דמשק וביירות, כי על כל פעולה נגד ישראל, ישראל תגיב בהריסת עוד חלק של מערך צבאי, עד אשר רובו או כולו ייהרס. במילים אחרות, יש כאן פוטנציאל להרחבת המלחמה, כאשר מדובר למעשה בהתנגשות צבאית ברורה בין ישראל ואיראן בזירה הסורית.
להריסה שיטתית של המערך הצבאי של צבא סוריה וחיזבאללה בהרי קלמון, ישנם לפחות שלוש  משמעויות מרחיקות לכת.

1. הדבר יפגע קשה מאוד ביכולותיו הצבאיות של צבא סוריה  וביציבות משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד.

2. השמדת המערך הצבא יכול לעזור מאוד לכוחות המורדים הסוריים, גם בצפון וגם בדרום סוריה, ובראשם ארגון אל נוסרה המזוהה עם אל-קעידה. ארגון זה הפך בזמן האחרון להיות ארגון המורדים החזק ביותר מבחינה צבאית בסוריה.

3. ייבלם המהלך של העברת כוחות חיזבאללה מלבנון לסוריה, והפיכת הרי קלמון לטריטוריה בשליטתם, ולבסיס להתקפותיהם על ישראל.
אם התדרדרות זו תימשך, קשה להניח שטהרן תשב בחיבוק ידיים כאשר תיווכח לדעת שישראל פוגעת במכה אחת בשני הנכסים האסטרטגיים שיש לה בסוריה.
איראן לא תפעל בצורה ישירה, אולם היא תעודד את צבא סוריה ואת חיזבאללה להרחיב את המערכה נגד ישראל. לכן קיימת אפשרות כי זירת ההתנגשויות בין ישראל לסוריה וחיזבאללה תורחב ללבנון ולישראל.
אפשר גם וצריך להניח, כי ממשל אובמה  אשר הצליח בשבוע שעבר למנוע התנקשות ימית בין ציים אמריקנים, סעודים ומצריים לבין האיראנים מול חופי תימן, יפעיל עתה לחץ כבד על ירושלים ועל טהרן להפסיק את דו הקרב הצבאי הזה לפני שייצא מכלל שליטה ויהפוך למלחמה בקנה מידה מלא.
בהתרחשות כזו אפשר לצפות כי איראן לא תחתום על ההסכם הגרעיני המתגבש בינה ובין ארה"ב. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות