מתרחבת המלחמה בתימן. פקיסטן שולחת כוחות צבאיים לסעודיה. צפויה נחיתה של מרינס סעודים ומצריים בעדן

בעוד שיחות הגרעין של ארה''ב והמעצמות ואיראן מתנהלות בלוזאן, כאילו אין מלחמות במזרח התיכון, הולכת המלחמה בתימן ומתרחבת. פקיסטן הודיעה, ביום ב' 30.3, כי היא שולחת כוחות צבא להשתתף במלחמה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עדיין לא ברור איזה כוחות צבאיים איסלמאבאד תשלח לסעודיה, אולם הודעה פקיסטנית זו היא סימן נוסף לכך כי הולכת ומתקרבת פעולה קרקעית-ימית סעודית בתימן נגד ההוטים והאיראנים התומכים בהם.  הדוחות המודיעיניים מצביעים על הכנות בצבא פקיסטן לשלוח לסעודיה כוח בגודל של כמה חטיבות עד דוויזיה. הכוחות האלה יועברו לסעודיה ברכבת אווירית.
דובר פקיסטני בכיר אמר באיסלמאבאד, 'כי אנחנו כבר קודם לכן התחייבנו לתמיכה מלאה בפעולה הסעודית נגד המורדים (ההוטיים), ואנחנו עומדים להצטרף (לכוחות) הקואליציה.' ציטוט המקור: We have already pledged full support to Saudi Arabia in its operation against rebels and will join the coalition.
ביום ה' 26.3, לאחר שראשי ההוטים בתימן, כי כוחותיהם יפלשו לחבלי אסיר, נאג'ראן וג'יזאן, Asir, Najran, and Jizan,  בדרום סעודיה, בתגובה על המשך המתקפה הסעודית-מצרית בתימן, פרסמה ממשלת פקיסטן אזהרה חריפה כי היא תכה בכל מי שיפגע בשלמותה הטריטוריאלית של סעודיה. איסלמאבאד איימה 'בתגובה חזקה'-  .promised a "strong response" to any threat to Saudi integrity.
ביום ב' התכנסה הצמרת המדינית והצבאית הפקיסטנית בראשות הממשלה נוואז שריף Nawaz Sharif, לישיבת חירום לדון במצב המתפתח במלחמה  בתימן.  בתום הישיבה הוחלט לשלוח את שר ההגנה הפקיסטני קאוואג'ה אסיף Khawaja Asif, ואת הרמטכ''ל הפקיסטני גנרל ראחיל שריף  General Raheel Sharif,  לסעודיה.
המקורות שלנו מוסרים, כי הנחתת כוחות פקיסטנים בסעודיה תשחרר כוחות סעודיים קרקעיים גדולים הפרוסים עתה לאורך כ-1,000 הק"מ של גבול סעודיה-תימן, לקראת פעולה קרקעית סעודית בתימן. הכוחות הפקיסטנים יכולים גם לקבל על עצם, תפקיד שהם כבר מילאו בעבר, את הגנת שדות  ומוספי הנפט הסעודיים.
בריאד שוררת דאגה מהאפשרות, כי קבוצות טרור אשר אומנו על ידי האיראנים, בינהן קבוצות טרור של ההוטים, יכולות לחדור לסעודיה בניסיון לפגוע בשדות הנפט.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו, כי עתה עם כניסת המלחמה ליום החמישי שלה, והשמדת חיל האוויר  ומערכת הנ''מ התימנית, דבר המאפשר לסעודים להפעיל מסוקי קרב, הם נערכים להנחית כוחות מרינס סעודים, ושל מדינות מפרץ אחרות  כולל מצרים, בעיר הנמל הגדולה עדן. המטרה לייצב שם את קווי החזית ולמנוע את נפילת העיר בידי הכוחות ההוטיים.
הבעיה העומדת בפני הסעודים היא, כי למרות הישגיהם בתקיפות האוויריות, הכוחות ההוטים ממשיכים להתקדם לעבר עיר הנמל, ונמל התעופה של העיר כבר נמצא בטווח האש של הארטילריה שלהם. כתוצאה מהתפתחויות אלה, התערבו חיילות האוויר והים של מצרים, ביום ב', במערכה על העיר. ספינות מלחמה מצריות מפגיזות את הכוחות ההוטים המתקרבים לעיר, וחיל האוויר המצרי מפציץ אותם.  
אם הסעודים יצליחו לייצב את המצב הביטחוני בעדן, הם יוכלו להחזיר לשם את נשיא תימן עבד ראבו מנסור האדי Abd-Rabbu Mansour Hadi, שברח בשבוע שעבר לסעודיה, ולנסות לייצב שם את המערכת השלטון התימנית מחדש. 
צעד כזה הוא הכרחי לא רק להמשך ניהול המלחמה, אלא גם לקראת מו'"מ עם ההוטים לקראת סיומה.  
  

Print Friendly, PDF & Email