מתרחבת המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה. כוח ימי רוסי לטרטוס. כוחות מיוחדים רוסיים נערכים להנחתה מהאוויר בסוריה

רוסיה הגבירה ביום ג' 25.12 לפנות בוקר את הכנותיה למעורבות צבאית בסוריה, תחת הכיסוי של פינוי אזרחים רוסיים מאזורי הקרבות בסוריה. מקורות מודיעיניים מערביים מוסרים, כי בשורה של בסיסים אוויריים וימיים רוסיים בים השחור, בקווקז, וליד מוסקבה, שם מרוכזים כוחות מעורבות מהירה רוסיים גדולים, נצפו הכנות להטיס ולהנחית בסוריה תוך זמן קצר כוחות גדולים מצוידים בכלי רכב משוריינים.
שני כוחות צי רוסיים, המורכבים בעיקר מאוניות נחיתה גדולות, ועליהן אלפי חיילי מרינס רוסיים מצוידים בטנקים אמפיביים, נמצאים בדרכם לנמל טרטוס בסוריה, כשהם עומדים להיכנס אליו בשעות הקרובות, מתוך כוונה ברורה להקים בנמל ראש גשר רוסי ממנו תתנהל פעולת פינוי האזרחים הרוסיים בסוריה, ובמקביל פעולות צבאיות רוסיות אחרות שמוסקבה עומדת לנקוט במטרה למנוע את התמוטטות משטרו של בשאר אסד.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הכנות צבאיות רוסיות אלה התגברו והפכו גלויות יותר, לאחר הכישלון של השיחות שניהל בדמשק שליח האו''ם והליגה הערבית לסוריה, אל-אברהימי Lakhdar Brahimi, עם הנשיא הסורי בשאר אסד.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי זה יהיה הגל השני של מעורבות צבאית רוסית ישירה בסוריה, לאחר שבסוף שבוע שעבר, היו כוחות מיוחדים רוסיים מעורבים בהעברת וריכוז מאגרי הנשק הכימי והביולוגי הסורי 'לאתר מובטח אחד או שניים', כפי שהגדיר זאת שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב.

לברוב, אמר בשבת 22.12, כי ממשלת סוריה ריכזה את כל הנשק הכימי והביולוגי הסורי 'במקום אחד, או שניים' תוך כדי התקפות של המורדים, כדי שתוכל להגן עלים. לברוב הוסיף ואמר, 'כי רוסיה לה יש מדריכים צבאיים המאמנים את הצבא הסורי, מקיימת פיקוח הדוק על המאגרים הכימיים' (הסוריים).
כבר ביום שני 24.12, ובמשך יום שלישי לפנות בוקר, התרבו הסימנים כי המדובר בפעולה הצבאית הרוסית הגדולה ביותר העומדת להתבצע במזרח התיכון בתשע השנים האחרונות, מאז הפינוי הרוסי הגדול שנערך בין ינואר לאפריל 2003 מעיראק, שהייתה אז תחת שליטתו של סדאם חוסיין.
מוסקבה לא פינתה אז רק את אנשי הצבא הרוסיים ואזרחיה, ביניהן אנשי מודיעין רבים מעיראק, אלא פינתה גם את כל מערכות הנשק הרוסיות הרגישות שהיו בידי צבא עיראק, את כל מערכי המודיעין העיראקי שהיה בהם ציוד רוסי מתקדם, וכל המסמכים העיראקיים הסודיים אשר עסקו בקשרים הסודיים שבין משטר סדאם חוסיין למודיעין הרוסי. חלק מהציוד הרוסי הוטס אז חזרה לרוסיה, וחלק הועבר לסוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי המעורבות הצבאית-מודיעינית הרוסית בסוריה בשנים האחרונות וכיום, היא הרבה יותר נרחבת ועמוקה מאשר הייתה בשעתו בעיראק, וכדי לבצעה יהיה צורך במעורבות ישירה של כוחות צבאיים רוסיים גדולים בסוריה, אשר תבטיח כי לרשותם יעמוד לא רק נמל טרטוס, אלא גם שדות תעופה ברחבי סוריה שבהם, בסביבותיהם, ובדרכי הגישה אליהם, ישלטו כוחות רוסיים.
העיתון הרוסי 'קומרסאנט' Kommersant, לו יש מקורות טובים במשרד ההגנה הרוסי, היה המקור הרוסי היחיד אשר מסר, כי כוחות מיוחדים רוסיים הועמדו במצב הכן לקראת הטסתם לסוריה.
בין השאר דיווח העיתון, כי במוסקבה הועמדה במצב הכן יחידה המונה 100 קצינים של  שירות הביון החוץ הרוסי Russia’s foreign intelligence service-SVR, המכונה 'המסך' 'סקרין'-מסך Screen, אשר השתתפה בפינוי הרוסי בעיראק  ב-2001.
בוושינגטון ובמטה נאט''ו בבריסל העריכו ביום שלישי לפנות בוקר, כי פרסום זה נועד לאותת למערב, כי מעתה  המעורבות הרוסית בסוריה הועברה להיות תחת פיקודו ופיקוחו הישיר של ראש מוסד הביון הרוסי מיכאייל פראדקוב Mikhail Yefimovich Fradkov, הכפוף ישירות לנשיא רוסיה ולדמיר פוטין.
דירקטורט Directorate S, של מוסד הביון הרוסי, הוא שמפעיל את הכוחות המיוחדים הרוסיים ספטסנאז the elite Special Operations -Spetsnaz Group, שהועמדו במצב הכן כדי להתערב בסוריה.
אחד האיתותים הרוסיים הרבים היוצאים ממוסקבה בשעות האחרונות, ואשר מעוררים במערב חשדות כבדים, היה משפט שצוטט מפי מקור צבאי רוסי ביום ג' לפנות בוקר על ידי סוכנות הידיעות הרוסית 'אינטרפקס' Interfax news agency , ובו נאמר כי שתי אוניות נחיתה הגדולות שיצאו ביום שני את נמל  נובורוסייסק Novorossiysk, שהוא בסיס הצי הרוסי העיקרי בים השחור, בדרכן לנמל טרטוס, 'אזוב'  Azov, וניקולאי פילשנקוב  Nikolai Filchenkov, נושאות אתם מלבד אנשי מרינס רוסיים, גם 'כמה כמויות של ציוד צבאי כבד'. ציטוט המקור: 
detachments of marines and “several pieces of military hardware”.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי העובדה שמוסקבה מדברת עתה בגלוי, כי בדרך לסוריה נמצא ציוד צבאי כבד, מצביעה על כך כי הכוחות הרוסיים העומדים לנחות בסוריה, מתכוננים לא רק לשהות שם תקופה ארוכה יחסית, אלא הם גם נערכים לאפשרות שיותקפו על ידי כוחות של המורדים הסוריים, או על ידי כוחות מיוחדים אחרים מערביים וערביים הנמצאים בשטח.
גם בעת הפינוי מעיראק לפני 11 שנה הותקפו שיירות הפינוי הרוסיות.  ההתקפה הבולטת ביותר התרחשה ב-6 באפריל 2003, כאשר שיירתו של מי שהיה אז שגריר רוסיה בעיראק ולדימיר טיטוראנקו Vladimir Titorenko, שיצאה את בגדאד הותקפה פעמיים מהאוויר ומהקרקע על ידי כוחות מיוחדים מערביים שפעלו בשטח. מספר מכוניות בשיירה הרוסית נפגעו, ולרוסים היו מספר פצועים. היה ברור שגורמים צבאיים ומודיעיניים מערביים מנסים לעצור את השיירה הרוסית הזו מלהגיע לסוריה.   
רמז להתפתחויות אפשריות דומות כאלה בסוריה התפרסם ביום ב' בעיתון הבריטי 'גרדייאן' The Guardian. מקורות ביטחון בריטיים הצביעו לעיתון על מציאותם של קצינים וחיילים רוסיים במערך ההגנה האווירית הסורית, וכי החלטה מערבית להנהיג בסוריה אזור אסור לטיסה, או תקיפה מערבית בסוריה, אמרו המקורות, תביא בהכרח לאבידות רוסיות, דבר שיהיו לו השלכות גלובאליות.  

Print Friendly, PDF & Email