נאום בוש בכנסת, עורר וויכוח פוליטי על איראן והטרור, בין נשיא ארה"ב והסנטור באראק אובמה.

תיקדבקה. שמץ ממה שמחכה לישראל עם עזיבתו של הנשיא ג'ורג בוש את הבית הלבן בינואר 2009, וכניסתו של נשיא חדש, נחשף בעקבות נאומו בכנסת ביום ה' 15.5 של בוש. הנשיא אמר: 'כי ישנם כאלה המאמינים שאנו (ארצות הברית) צריכים לנהל משא ומתן עם טרוריסטים ורדיקאלים'… ברמזו רמז עבה מאוד לכיוון הסנטור באראק אובמה, אשר קרוב עתה יותר מתמיד להשיג את המינוי למועמד לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית. חלק מיועציו המזרח התיכוניים של אובמה מחזיקים בדעות כאלה. בוש המשיך ואמר, 'כאילו אפשר לשכנע אותם, את הטרוריסטים והרדיקאלים, (כוונה לראדיקאלים מוסלמים-קרי האיראנים) שהם טעו לכל אורך הדרך שלהם'. 'יש לנו מחויבות', אמר הנשיא ג'ורג בוש בחריפות שאינה מקובלת בפוליטיקה האמריקנית, 'לקרוא לילד בשמו. המדובר בנוחיות המזויפת של הפיוס, שכבר כמה פעמים הוכח בהיסטוריה כלא נכון'. הציטוט המלא:
"some seem to believe we should negotiate with terrorists and radicals, as if some ingenious argument will persuade them they have been wrong all along … We have an obligation to call this what it is _ the false comfort of appeasement, which has been repeatedly discredited by history."
לא עברו כמה דקות מאז סיים בוש את נאומו בכנסת, ובאראק אובמה הגיב בוושינגטון, בהגדירו את דברי בוש 'כהתקפת שווא פוליטית'. ציטוט: "false political attack"
אובמה ההוסיף ואמר כי מצער שבוש משתמש בחגיגיות ה-60 לישראל, כדי ליזום התקפת כזו. הנשיא בוש יודע, אמר אובמה, 'יודע כי אני אף פעם לא תמכתי המגעים עם טרוריסטים'.
ציטוט המקור: George Bush knows that I have never supported engagement with terrorists. אולם עיתונאים בוושינגטון שמו לב לכך, כי בהודעה הראשונה שאובמה פרסם המילה 'אף פעם' never, לא הופיעה. המילה הוספה לאחר מכן בגרסה מתוקנת שפורסמה. דבר המעיד על וויכוח פנימי בין יועציו, עד כמה אובמה צריך להרחיק לכת בהכחשה שהוא מפרסם, מאחר והמילה 'רדיקאלים' בה בוש השתמש מכוונת לאיראן, שאתה אובמה מבטיח לדבר.

Print Friendly, PDF & Email