נאום התוכחה של זלנסקי בכנסת הוא אישור לנלחש בחדרי חדרים במערב, כי מטרותיו אינן ברורות, וכי הוא יכול לדרדר את העולם למלחמת עולם שלישית

נאומו של נשיא אוקראינה וולדומיר זלנסקי , ביום א 20.3, בפני מושב של הכנסת בירושלים, וחזרתו בו מחלק מדבריו  כמה שעות לאחר מכן, הוא דוגמא טובה לדברים הנלחשים באחרונה בחדרי חדרים במערב והשואלים את עצמם מהי מטרתו הסופי end game של זלנסקי?
ישנם קולות המרחיקים לכת האומרים, כי אלמלא מדיניותו הפכפכה של האיש המלחמה באוקראינה לא הייתה פורצת. וישנם קולות אחרים המזהירים כי אם מדיניותו של זלנסקי תמשך היא יכולה להביא לפריצת מלחמת עולם שלישית.
מאחורי כל הדברים האלה מבצבצת ההנחה כי ייתכן שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין שאיבד את סבלנותו עם זלנסקי, אולי לא היה צריך להורות לצבא הרוסי לפלוש לאוקראינה, אולם יחסו לזנסקי ולאלה התומכים בו באוקראינה מובן!
רצונו של זלנסקי לשנות את מאזן הכוחות העולמי במרכז אירופה ולהכתיב מעמד חדש למעצמות העל באירופה, נידון מראש לכישלון. אוקראינה למרות גודלה, חלשה מידיי גם מבחינה צבאית וגם מבחינה פוליטית וכלכלית מלבצע מהלך כזה.
לכן לא ברור, מדוע זלנסקי בא בטענות לישראל שהיא איננה מספקת לאוקראינה סוללות 'כיפת ברזל'.
ישראל איננה מעצמה ואין לה מאות סוללות 'כיפת ברזל', וגם היא זקוקה  לעזרה של ארצות הברית (בסך 1 מיליארד דולר! ) כדי שיהיה לה מלאי של טילי יירוט.
אם ישראל הייתה מעבירה סוללות 'כיפת ברזל' לאוקראינה, היא הייתה חושפת את אחת מחזיתותיה בצפון או בדרום בפני טילים ומל"טים מתפוצצים. נוסף לכך ישראל הייתה צפויה לספוג מכת תגובה מצד רוסיה שהייתה חוסמת בפני מטוסי חיל האוויר את המרחב האווירי הסורי.
גם הניסיון הנואל של זלנסקי להשוות את השואה הנאצית עם פעולות הצבא הרוסי באוקראינה היא שערורייה בפני עצמה.  
במלחמת העולם השנייה בין השנים 1944-1941 רצחו יחידות ה'איינזגרופן' Einsatzgruppen הגרמניות, בהן השתתפו אוקראיניים רבים 1 מיליון מיהודי אוקראינה.
גם היום ישנה בצבא אוקראינה יחידה ניאו-נאצית  של כוחות מיוחדים הנקראת 'יחידת אזוב'  Azov Battalion, המשולבת במשמר הלאומי האוקראיני.
אין שום השוואה בין שואת יהודי אוקראינה במלחמת העולם השניה, ובין המתרחש כיום במלחמה באוקראינה, וטוב עשה ראש הממשלה נפתלי בנט שהבהיר זאת ביום שני 21.3,
אם בנט רוצה להמשיך אחרי נאום זלנסקי בכנסת בניסיונות התיווך שלו בין פוטין וזלנסקי, יהיה עליו להיזהר היטב שלא ליפול עוד פעם בפח של זלנסקי, שהולך ומתברר כי הוא לא האיש אשר יביא לסיום המלחמה.
להיפך, הוא דוחף כל הזמן להחריף אותה.


Print Friendly, PDF & Email