נאיף חוואתמה הגיע לגשר אלנבי, וחזר לרבת עמון.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: בשעה שראש הממשלה אהוד אולמרט, ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נפגשו ביום ב' 16.7 בצהרים בירושלים, הגיע לצידו הירדני של גשר אלנבי המפריד בין ישראל וירדן, נאיף חוואתמה, ראש החזית העממית הדמוקרטית לשחרור פלסטין. חוואתמה ביקש מהקצינים הירדנים שעל הגשר להודיע לקצינים הישראלים בצידו השני כי הוא עומד לעבור את הגשר ולהיכנס לתחומי הגדה המערבית. לאחר שהקצינים התקשרו עם המטכ"ל והמתנה של שעה הגיעה התשובה מירושלים. חאוותמה יכול לקבל רישיון ישראלי להיכנס לגדה רק כתייר/מבקר לתקופה של 3 שבועות שלאחריהם ישראל תשקול שוב את מעמדו. חאוותמה ביקש מהקצינים הירדנים לחזור ולהודיע לקצינים הישראלים כי הכוונה שלו היא להיכנס לגדה לצמיתות ואין הוא מוכן להיכנס אליה לתקופת שהות מוגבלת. שלוש שעות חיכה חוואתמה לתשובה חדשה מירושלים, אולם זו לא הגיעה. ירושלים סירבה לענות. לאחר מכן בשעה 4 אחה"צ חזר נאיף חוואתמה לרבת עמון. המקורות שלנו מוסרים כי ברבת עמון עושים הכנות אחרונות להיכנס לגדה אבו מאהר רינאם, שהוא ראש מערך הארגון הפלסטיני שעד עתה פעל מתוניס, והגנרל מוחמד ג'יאהד הנושא את התואר ראש הזרוע הצבאית של אש"ף. שני אישים אלה אינם מכירים בהסכמי אוסלו ובישראל. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי רינאם, הוא האיש בצמרת אש"ף המרכז בידו את הקשרים הארגוניים בין כל הקבוצות הפלסטינית, ביניהן אלה הנמצאות בדמשק. כניסתו לגדה, תיתן בפעם הראשונה לארגונים הפלסטינים היושבים בדמשק נציגות המקובלת עליהם ברמאללה.
המקורות שלנו מוסרים כי בין 2 ההתפתחויות החשובות שהתרחשו ביום ב' בעת פגישתם של ראש הממשלה אולמרט ויו"ר הרשות אבו מאזן, הייתה הסכמתו של אולמרט למינויו של תאופיק טיראווי, מי שעמד בראש גדודי אל אקצא, בשיא פיגוע ההתאבדות בשנים 2004-2001, ואיש הטרור מס' 1 של יאסר ערפאת, כראש מנגנוני המודיעין הפלסטיניים.
המקורות שלנו מוסרים כי אבו מאזן הסביר לאולמרט, בשיחה ב-4 עיניים שהייתה להם ונמשכה שעה, כי הוא עומד לגשת לפירוק מגנוני המודיעין המסכל, וכי טיראווי הוא האיש היחיד בצמרת הפלסטינית המסוגל לבצע מהלך כזה, ובו בזמן להקים מערך מודיעיני פלסטיני חדש. אולמרט הבטיח לאבו מאזן כי צה"ל ושירותי המודיעין הישראליים ישתפו עם טיראווי פעולה.
אולמרט גם הסכים לדרישתו של אבו מאזן לכנס מיד בשבוע הבא, לאחר שחרורם של 250 האסירים הפלסטינים, את הוועדה הישראלית הפלסטינית לנושאי אסירים שתקבע את הקריטריונים לשחרור הגל הבא של אסירים פלסטינים. זו הפעם הראשונה שישראל מסכימה בשנים האחרונות כי הקריטריונים לשחרור אסירים לא יקבעו רק על פי שיקולי שירותי הביטחון שלה, אלא גם על ידי גורמים פלסטיניים. המקורות של תיקדבקה מדווחים כי המדובר בשחרור של כמה מאות אסירים פלסטינים נוספים.

Print Friendly, PDF & Email