נבדקת אפשרות כי ווירוס ה-Stuxnet פוצץ את הטיל סאג'יל 2 Sajil, במערב טהרן

לאחר שבוע של בדיקות וחקירות מה באמת אירע לפני שבוע בשבת 12.10 בצהרים, בעת פיצוץ הטיל סאג'יל 2 Sajjil בבסיס הטילים אלגאדיר Alghadir ליד טהרן, הגיעו מומחי הטילים והמודיעין האיראנים, לאחר בדיקות מקיפות בטילים אחרים מאותו סוג ובמערכות השיגור שלהם למסקנה, כי התקלה הטכנית שהביאה לפיצוץ הטיל, ולחיסולה של 36 איש מצמרת חייל הטילים של משמרות המהפכה האיראניים, הייתה במערכות המחשבים שניהלו את הניסוי בטיל, ולא בטיל עצמו.
המקורות הצבאיים והאיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי ההנחות הרווחות עתה בקרב צמרות המודיעין ומשמרות המהפכה האיראניים היא, כי בשבת בצהרים, התרחשו שלושת האירועים הבאים:
1. צמרת הטילים האיראנית, בראשותו של מפקד והארכיטקט של הטילים הבליסטיים האיראניים גנרל חסן מוגאדאם Major General Hassan Moghaddam, התכנסה בשבת ליד הטיל סאג'יל 2 Sajjil, במטרה לבדוק ראש חץ חדש לטיל. למתכנסים נאמר כי ראש חץ זה יכול לשמש גם חומרי נפץ גרעיניים. לא תוכנן שום ניסוי ממשי בטיל. כל מטרת המפגש הייתה להציג בפני הנאספים בפעם הראשונה את ראש החץ החדש ולשמוע את הערותיהם לגביו.
2. הנאספים עקבו אחרי דברי ההסבר של גנרל חסן מוגאדאם, באמצעות מערכות הדמיה ממוחשבות שהיו מחוברות לטיל והוצגו על מסך ענק שהוצב במקום.
בשלב כלשהוא של דברי ההסבר, נתנה מערכת המחשבים שהייתה מחוברת לטיל הוראה שהביאה להתפוצצותו.
תחילה התפוצץ ראש החץ של הטיל, ולאחר מכן התפוצצו מכלי הדלק המוצק של מנועי הטיל. דבר זה מסביר את פשר שתי ההתפוצצויות שנשמעו בשבת בצהרים ברחבי טהרן.  התפוצצות הראשונה הייתה חזקה יותר, ואילו השנייה חלשה.
זו גם הסיבה מדוע האיראניים היו בטוחים בתחילה, כי התרחשו שתי התפוצצויות בשתי נקודות בבסיס הטילים הענק המשתרע על שטח של 52 קמ''ר. אולם החקירה והבדיקות העלו כי שתי ההתפוצצויות התרחשו בזירת הניסוי.
3. מאחר ואיש מכל צמרת הטילים האיראנית, ואף אחד ממהנדסי וטכנאי הטילים שהיו מעורבים בניסיון, לא נשאר בחיים, כולם נהרגו, וכל המבנים והציוד בקוטר של כחצי קילומטר ממקום הניסוי הושמדו, ולא נותר איש ממנו אפשר לקבל עדות ישירה על מה שהתרחש בניסוי, קיימות אצל ראשי המודיעין האיראניים שתי השערות לגבי סיבות הפיצוץ הפתאומי:
א. שירותי המודיעין המערביים, או הישראליים, הצליחו לחדור אל צוותי מערכת הטילים של משמרות המהפכה, כפי שהם הצליחו לחדור בשנה שעברה אל קבוצות המדענים הגרעיניים האיראניים, ואחד הטכנאים שפעל עבורם הוא שנתן באמצעות מערכת המחשבים לטיל את האות להתפוצץ. להשערה זו אין תומכים רבים בקרב המודיעין האיראני.
ב. ההשערה היותר מתקבלת על דעתם של ראשי המודיעין האיראני היא, כי אחד המחשבים באמצעותם נוהל הניסוי היה נגוע בווירוס המחשבים Stuxnet. כתוצאה מכך ניתנו למערכות הטיל הוראות שגויות מבלי שאיש שהיה מעורב בניסוי ידע על כך, וכולם סברו כי הכול מתנהל כשורה. הוראות שגויות אלה הביאו לפיצוץ.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מציינים, כי בצמרת האיראנית מודאגים ביותר מהאפשרות כי אכן זוהי הסיבה האמיתית להתפוצצות, מאחר ואם הדברים הם כך פירוש הדבר, כי כל מערכת הטילים הבליסטיים האיראניים מסוג שאהב 3 וסאג'יל 2 משותקות, עד לסיום הבדיקות המקיפות שנערכים עתה בהן, דווקא בשעה שהמתיחות המדינית והצבאית בין איראן, לארצות הברית וישראל, בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית מגיעה לשיאה.
מקורות מודיעין מערביים בכירים אמרו לתיקדבקה, כי דבריו של מפקד הכוחות המזוינים של איראן גנרל פירוז-עבדאי Gen. Hassan Firouz-Abadi השבוע, שאמר,  כי ההתפוצצות 'גרמה רק לעיכוב של שבועיים בייצור הניסיוני (של מערכת הנשק החדשה) של משמרות המהפכה האיראנים אשר יכולה להיות אגרוף חזק בפניה של השחצנות האמריקנית, ומשטר הכיבוש הישראלי', ציטוט המקור:It has only delayed by two weeks the manufacturing of an experimental product by the Revolutionary Guards which could be a strong fist in the face of arrogance-the United States, and the occupying regime -Israel, נועדו להרוויח זמן לחקירה בנסיבות הפיצוץ, וליצור את הרושם כי אפשר לנקות את מערכות הניהול הממוחשבות של מערכות הטילים האיראניים מווירוס ה-Stuxnet שתקף אותן, כפי שניקו בחודשים יוני וספטמבר 2010, את הווירוס הזה ממערכות ניהול המחשבים במתקן העשרת האורניום בנטאנז, ובכור הגרעיני בבושייר.
המקורות המערביים העריכו, כי בדיקה מקיפה של ניקוי המערכות הממוחשבות של הטילים האיראניים תיקח לפחות כחודשיים שלושה, ולא שבועיים כפי שגנרל פירוז-עבדאי טען.
עוד מוסרים המקורות המודיעיניים המערביים, כי אין כל מידע מוסמך המצביע על כך כי ווירוס ה-Stuxnet קשור באיזה צורה שהיא עם ווירוס המחשבים ה- Duqu, כפי שמומחי מחשבים  רוסיים ומערביים טוענים בשבועיים האחרונים.
ראש תוכנית ההגנה האזרחית האיראנית Iran's civil defense program head, גולם ראזה ג'אלילי Gholamreza Jalali הודה השבוע , כי הווירוס Duqu, נמצא במערכות המחשבים האיראניים, וכי עדיין לא הושלם הדו''ח המראה בתוך איזה מערכות הוא התפשט. ציטוט המקור:  "We are in the initial phase of fighting the Duqu virus, the final report which says which organizations the virus has spread to and what its impacts are has not been completed yet. All the organizations and centers that could be susceptible to being contaminated are being controlled.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות