נגיד ה'פדראל רזרב' החליט שלא לשנות את שיעור הרבית בארצות הברית והיא תישאר 2 אחוז. ירידות חדות בבורסות המזרח הרחוק, אירופה, ובתל-אביב. כל העיניים נשואות לגורלה של AIG, בה מבוטחים ברחבי עולם 70 מיליון איש.

ההתפתחויות בשעות האחרונות הן: נגיד ה'פדראל רזרב' הפתיע רבים ביום ג' בלילה, כאשר החליט שלא לשנות את שיעור הרבית בארצות הברית והיא תישאר 2 אחוז. הבורסה בוול סטרייט נפתחה ביום ג' 16.9, בירידת שערים בשיעור של 1.4 אחוז. ה'פדרל רזרב' הזרים 70 מיליארד דולר, כדי למתן את ירידות השערים. במערכת הבנקאית האמריקנית והאירופאית נעשים מאמצים קדחתניים להביא לאיחודם של בנקים כולל גדולים, בינוניים, וקטנים, במטרה למנוע את התמוטטותם. מסתמנת אפשרות, כי בנק ההשקעות האמריקני 'גולדמן זקס',Goldman Sachs יישאר בנק ההשקעות היחיד בוול סטרייט. מדינות מערב אירופה, ובייחוד בריטניה, הולכות בשבועות הקרובים לקראת מיתון חריף. בכיר במשק הפיננסי הבריטי: מי שחושב כי הסערה הכלכלית לא תפגע בו חי על פלנטה דמיונית. ירידות חדות בבורסות במזרח הרחוק, באירופה, ובתל-אביב.
אין ספק שקריאתו של שר הביטחון, שבעבר התבטא, כי המשק הישראלי עומד בפני 'צונאמי כלכלי', תשפיע על ירידות השערים בבורסה בתל-אביב, ועל מפלס החרדה במשק הישראלי מפני ההתפתחויות הבאות בשווקים הפיננסים בעולם.
אהוד ברק הוא גם הפוליטיקאי הישראלי הבכיר הראשון, אשר פרץ את חזית העמדת הפנים של הפוליטיקאים, וראשי המשק הישראלי, אשר עד יום ג' 16.9, ממשיכים להעמיד פנים, כאילו להתפתחויות בשווקי העולם תהייה השפעה מינימאלית על המצב הכלכלי בארץ.
מומחים כלכליים: הירידות הדרמטיות ביום ב' (15.9) בוול סטרייט, 4.42%, או 504 נקודות, שהיא הירידה הגדולה ביותר ב-6 השנים האחרונות, פשיטת הרגל של 'ליהמן ברזרס', מכירת ההצלה השנויה במחלוקת של 'מריל לינץ' ל'בנק אוף אמריקה', מחשש כי רכישה זו היא 'גדולה מידי' ומעבר ליכולתו של הבנק, שהפך עתה להיות הגדול ביותר בארצות הברית, ופיטוריהם ביום ב' של 30.000 עובדים בתעשייה הפיננסית, רובם הארצות הברית ובבריטניה, תשפיע לא רק על הבנקים וענף הביטוח בישראל, אלא גם על קרנות הפנסיה הישראליות ועל מצב התעסוקה בארץ.
ההערכה בארצות הברית, היא כי בזמן הקרוב יתמוטטו עוד כמה מאות בנקים אמריקנים קטנים יותר.
למרות דברי ההרגעה המעטים שנשמעו במשך יום ב' ממשרד האוצר ומבנק ישראל, סכומים גדולים מאוד, שאיש עדיין לא יכול לקבוע את שיעורם המדויק, נמחקו מקרנות הפנסיה והחסכונות של כל אחד מתושבי ישראל.
בהתמוטטות של יום ב' ב'וול סטרייט' איבדו חברות ישראליות רבות את מקורות המימון שלהן.
הניסיונות בארצות הברית להציל את ענק הביטוח האמריקני AIG , שמניותיו ירדו ביום ב' ב-60 אחוז, שנמשכו גם ביום ג' 16.9 לפנות בוקר, עדיין מאפשרים לחברות הביטוח בארץ להעמיד פנים כאילו המשבר הנוכחי בארצות הברית פסח עליהן בשלב זה. אולם כבר עתה ברור כי המשך המשבר ב-AIG, שכבר עבר לחברות ביטוח גדולות אחרות באירופה כמו Friends Provident הבריטית, ישפיע בסופו של דבר גם על שוק הביטוח הישראלי. כלכלנים בניו יורק העריכו, כי קיומה של AIG נתון בסכנה.
ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג, אמר ביום ג' לפנות בוקר, כי הכנסותיה של העירייה מוול סטרייט, הנאמדים ב-9 אחוז מכלל הכנסותיה, תרדנה עתה, וכי ניו יורק תצטרך למצוא מקורות הכנסה אחרים. צמצום התקציבים ושוק העבודה בניו יורק בו צפויים פיטורים נוספים יפגע בישראלים רבים המתגוררים בעיר שייאלצו לחפש מקומות עבודה חדשים, או להתחיל בהכנות לחזור לארץ, דבר שיגביר את הלחץ על שוק העבודה בישראל.ההנחה היא שמדובר באלפים ישראלים רבים.
המומחים הכלכליים מציינים, כי עוד לפני פרוץ המשבר הנוכחי היו חברות ישראליות גדולות בייחוד בענף ההיי-טק, שאין להם כבר היום חוזי עבודה נוספים עם גורמי חוץ. כתוצאה מכך העובדים, והמדובר באלפי עובדים, קיבלו כבר הודעות כי בעוד 6 עד 8 שבועות עליהם יהיה לדאוג לעצמם. כלומר הם יפוטרו. מספר העובדים הישראליים במערכת הפיננסית בניו יורק, הוא השני בגודלו לאחר מספר המעוסקים הקנדיים.
המשבר הפיננסי, הביא לירידת מחירי הנפט. חבית נפט נמכרה בניו יורק ב- 95.71 דולר. הירידה נובעת מהערכה כי העולם עומד בפני מיתון שיצמצם את כמויות הנפט שיהיה להן ביקוש בשווקים הבינלאומיים.

Print Friendly, PDF & Email