נהרגו שלושת ראשי מדעני הגרעין הרוסיים שתכננו והפעילו את הכור הגרעיני בבושייר

שלושת מדעני גרעין רוסיים, שהיו מתכנני, מעצבי, בוני, ומפעילי הכור הגרעיני האיראני בבושייר, נהרגו ביום שני 20.6 בלילה בהתרסקות מטוס נוסעים של חברת התעופה 'רוסהאיירו' Rusaero air liner, שטס ממוסקבה לפטרוזאבודסק Petrozavodsk, הנמצאת בצפון-מערב רוסיה, אחרי סנט.פטרבורג, מרחק של למעלה מ-700 ק''מ. המקורות של תיקדבקה במוסקבה מוסרים כי המדובר במכה קשה מאוד לתעשיית הכורים הגרעיניים הרוסית.
המדובר גם במכה קשה לתעשיית הגרעין האיראנית, מאחר והשלושה היו אחראים לא רק על בניית הכור, אלא על הפעלתו השוטפת של הכור האיראני והסינכרוניזציה של מערכות הייצור השונות בתוכו. החברה הרוסית גאה בכך כי היא החברה הגרעינית היחידה בעולם המפעילה כורים גרעיניים שהיא תכננה בחמש מדינות בעולם, ביניהן איראן.
השלושה הם סרגי רייזוב Sergey Ryzhov, גנאדי באניוק Gennady Banuyk, וניקולאי טרונוב Nikolay Trunov. במוסקבה נפתחה חקירה כיצד קרה שלושת מדעני הגרעין הבכירים טסו בטיסה אחת, לאחר שתקנות הביטחון הרוסיות לגבי אישים פוליטיים, צבאיים-ביטחוניים, ובתעשיות רגישות כמו גרעין, אוסרות על טיסה של יותר אדם אחד בדרגה כזו במטוס.
השלטונות במוסקבה מנסים עתה לברר מה אירע בדיוק במטוס לפני שהוא התרסק, ומדוע שלושת מדעני הגרעין טסו ביחד במטוס אחד בניגוד לתקנות הביטחון.
עד עתה נמסרה הסיבה להתרסקות המטוס, בה נהרגו 44 איש מנוסעיו, ורק 8 ניצלו, גם הם במצב קשה ואנוש, כטעות אנוש של שלושת הטייסים שהחטיאו בעת הנחיתה את המסלול של שדה התעופה בפטרוזאבודסק, כנראה בגלל ערפל כבד שרר באותו זמן באזור. המטוס התרסק ועלה באש ליד כביש מהיר. ההתרסקות נחשבת לאסון התעופה הכבד ביותר שהתרחש ברוסיה מאז 10 באפריל 2010, כאשר מטוס שהוביל את נשיא פולין רעייתו, ואנשי צמרת פולנים רבים אחרים התרסק בנסיבות דומות ליד העיר סמולנסק. באסון הזה נהרגו 97 איש.
השלטונות במוסקבה מנסים לברר כיצד קרה כי שלושת המדענים עלו ביחד לטיסה במטוס מדגם Tupolev Tu-134, למרות שידעו כי המטוס הזה ידוע בשיעור התאונות הרבות הפוקדות אותו.
המקורות שלנו מוסרים כי שלושת המדענים היו המתכננים הראשיים של חברת הגרעין הרוסית 'גידרופרס' OKB GIDROPRESS ממוסקבה המגדירה את עצמה כחברה המתכננת, בונה, ומפעילה כורים גרעינים, ומבצעת התאמות עם מערכות גרעיניות קיימות. נקודה זו חשובה מאוד עבור האיראנים, ולכן הם בחרו בחברה רוסית זו לבניית ולהפעלת הכור, משום שבכור בבושייר יש מערכות ממדינות שונות, בייחוד מגרמניה, שהרוסים קבלו על עצמם לתאם את פעולותיהן ולהפעיל אותן ביחד.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי גורמי מודיעין איראניים ומערביים, סבורים כי הגיוון הבינלאומי של מערכות הייצור הגרעיניות בבושייר הוא שאפשר למתכנני ווירוס המחשבים Stuxnet לחדור אל תוך הכור הגרעיני בבושייר, בדיוק לפני שנתיים, ביוני 2009.
גם מבחינת הרוסים, וגם מבחינת האיראנים יש סמליות רבה לכך כי שלושת מדעני הגרעין הרוסיים נהרגו דווקא בחודש יוני.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי שלושת מדעני הגרעין הרוסיים שנהרגו היו בכור הגרעיני בבושייר לפני ארבעה חודשים בפברואר ובמרס 2010, כאשר הוועדה לאנרגיה גרעינית הרוסית עמדה על כך בתוקף כי צריך לפרק unloading את מוטות הדלק הגרעיניים מהכור אחרת הוא עומד בפני סכנת התפוצצות. מוטות הדלק הוטענו מאז בחזרה, והרצת הכור התחדשה.
סרגי רייזוב, היה בן 52 במותו, והוא מילא את התפקיד של ראש מערך העיצוב Director-General Designer ב'גידרופרס' OKB GIDROPRESS. גנאדי באניוק, היה בן 65 והיה סגן ראש המערך ומעצב ראשי Deputy Director and Chief Designer. ניקולאי טרונוב, היה בן 52 , ומילא את התפקיד של מעצב ראשי וראש מדור Chief Designer – Head of division.
בראש אתר האינטרנט של החברה הופיעה ביום ד' 22.6, מודעת אבל גדולה, שהייתה מעוטרת במסגרת שחורה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות