נושאת המטוסים לינקולן עברה את מצרי הורמוז ערב פתיחת מו"מ בין וושינגטון וטהרן

שלושה שבועות לאחר שטהרן הזהירה ב-3.1 את ארה''ב, שלא להעביר יותר נושאות מטוסים אמריקניות במצרי הורמוז אחרת איראן תתקוף אותן , העביר הצי האמריקני ביום שני לפנות בוקר 23.1, את נושאת המטוסים 'אברהם לינקולן' USS Abraham Lincoln  את המצרים, מבלי שהיא נתקלה באיזה שהיא התנגדות מצד האיראנים. קודם לכן הודיע ביום א' 22.1 שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, כי וושינגטון שולחת למזרח התיכון, את נושאת המטוסים 'אנטרפרייז' וכוח התקיפה שלה The Enterprise Carrier Strike Group, במטרה לשלוח מסר ברור לאיראן כי נושאות מטוסים אמריקניות  תמשכנה לעבור במצרי הורמוז ולהיכנס דרכם למפרץ הפרסי. ה'לינקולן' עברה את מצרי הורמוז כשהיא מלווה גם באוניות מלחמה בריטיות וצרפתיות, צעד המראה כי המדובר במהלך אמריקני-אירופאי. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מציינים, כי בכך הגיעו לשיאם חילופי מסרים וצעדים חשאיים בין ארה'''ב ואיראן, שמטרתם להוביל למו''מ מחודש בין וושינגטון לטהרן בנושא הגרעין.  בכך  גם הגיע לשיאו הקרע בין ארה''ב וישראל  לגבי איראן. למרות ביקורו של ראש המטות המזוינים האמריקנים בישראל ביום ו' 20.1, והכרזותיהם של בכירים אמריקנים וישראליים שהם מתואמים בצעדיהם לגבי איראן, הרי הקרע בין שתי המדינות ברור יותר מקודם. ממשל הנשיא אובמה נערך לדבר עם איראן, דבר שיידחה  שוב פעם את ביצוע הסנקציות על הבנק הממלכתי ומשק הנפט האיראניים, בעוד שישראל נערכת לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית  מבלי לקבל לכך את הסכמתה של ארה''ב.   ביום שני לפנות בוקר גם הוברר, כי כאשר שר ההגנה ליאון פאנטה הופיע יום לפני כן ( א' 21.1) , כאשר הוא לובש מדים של צוות נושאת מטוסים, מוקף בכ-1,700 איש של כוח התקיפה אשר התאספו בהנגר הענק של נושאת המטוסים, ודיבר כי ארה''ב תשלח נושאת מטוסים בחודש מרס, כלומר בעוד חודשיים, הוא ידע כי המדובר בפעולת הטעייה אמריקנית-איראנית, וכי נושאת מטוסים כזו  'אברהם לינקולן' (בתמונה מימין), עומדת לחצות את מצרי הורמוז בעוד כמה שעות.
פאנטה אמר: 'אלה הם (המצבים) בשבילם יש נושאת מטוסים כזו' ('אנטרפרייז'). 'זו היא הסיבה מדוע אנו מקיימים נוכחות המזרח התיכון…'
'אנו רוצים שהם' (האיראנים), המשיך פאנטה, 'ידעו שאנו מוכנים לטפל בכל מצב מתהווה, ומוטב להם לנסות להתעסק אתנו באמצעות דיפלומטיה'. ציטוט המקור: That's what this carrier is all about, said Panetta. That's the reason we maintain a presence in the Middle East … We want them to know that we are fully prepared to deal with any contingency and it's better for them to try to deal with us through diplomacy.
במילים אחרות, האיום של פאנטה היה ברור מאוד, אם האיראנים לא יפנו למסלול המדיני שהאמריקנים מציעים להם, הם יצטרכו להתמודד צבאית  עם נושאות המטוסים האמריקניות.
פאנטה גם הודיע כי למרות הקשיים הכלכליים בהם היא נתונה תמשיך ארה''ב להחזיק בצי הגדול ביותר בעולם של 11 נושאות מטוסים מבצעיות ביחד עם כוחות התקיפה שלהן.
'הדעה שלנו היא', אמר פאנטה, 'כי נוכחותן (של נושאות המטוסים), הכוח שהן מייצגות, הם חלק חשוב מאוד מיכולתנו להקרין עוצמה בפסיפיק ובמזרח התיכון'. ציטוט המקור:  Our view is that the carriers, because of their presence, because of the power they represent, are a very important part of our ability to maintain power projection both in the Pacific and in the Middle East.
המקורות שלנו בוושינגטון מדווחים, כי  בעוד דבריו של פאנטה היוו  את הפעם הראשונה בה אחד מבכירי ממשל הנשיא אובמה מציג לאיראן מעין אולטימאטום: או שתשבו אתנו למו''מ על התנאים להפסקת התוכנית הגרעינית הצבאית שלכם, או שתצטרכו להתמודד מול כוחן של נושאות המטוסים האמריקניות, גם וושינגטון וגם טהרן ידעו כי המדובר  בהתבטאויות שנועדו להראות כאילו ארה''ב מציבה כוח מול איראן, בעוד שלמעשה היא מוכנה לדבר אתה.
'הוושינגטון פוסט' דיווח בשבת 21.1, כי הנשיא אובמה שלח שליח מיוחד להנהגה האיראנית, אשר הקריא להם בקול את השדר שלו בו הציע לפתוח מחדש במו''מ בין ארה''ב ואיראן על נושא הגרעין, כאשר ברור כי מצרי הרומוז צריכים להישאר פתוחים. העיתון לא מסר פרטים מי היה השליח, האם הוא היה אמריקני, או כפי שרבים בוושינגטון חושבים, שר החוץ הטורקי אחמאט דואוטולו, ומה הייתה התשובה האיראנית לשדר, אם אכן הייתה כזו. 
'הוושינגטון פוסט' מסר את העמדה שהובעה בשדר של הנשיא בצורה הבאה: 'לארה''ב והקהילה הבינלאומית, יש אינטרס חזק בחופש השיט ובזרימה חופשית בכל מעברי המים הבינלאומיים… מאז הנשיא אובמה נכנס לבית הלבן הנשיא הבהיר בצורה הברורה ביותר כי הוא מוכן להיכנס למו''מ רציני ומועיל עם איראן בנושא התוכנית הגרעינית שלה'. ציטוט המקור: The United States and the international community have a strong interest in the free flow of commerce and freedom of navigation in all international waterways. … Since taking office, the president has made it clear that he is willing to engage constructively and seriously with Iran about its nuclear program.
בשבת 21.1 הודיעו משמרות המהפכה האיראנים, כי הם רואים בחזרתן של אוניות מלחמה אמריקניות למפרץ הפרסי נושא שגרתי. Revolutionary Guard Corps said it considered the likely return of U.S. warships to the Gulf part of routine activity.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מציינים, כי לא היה בדברים אלה כל נסיגה איראנית. משמרות המהפכה האיראניים פרסמו הודעה זו מאחר והם נוכחו לדעת כי נושאת המטוסים 'סטנניס'  USS Stennis, אליה היה מכוון בראש ובראשונה האיום שלהם, עזבה ביום שישי 20.1 את אזור המפרץ הפרסי והים הערבי בדרכה לאוקיינוס השקט. האיראנים שמאז שפרסמו את האיום שלהם ב-3.1, לא הפריעו למעברן של אוניות מלחמה אמריקניות אחרות במצרי הורמוז, ראו בעזיבתה של 'סטנניס' נסיגה אמריקנית.
זמן קצר לאחר מכן בא שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, והבהיר לאיראנים כי במקום 'סטנניס' הם מקבלים את אברהם לינקולן.  האיראנים קבלו והסכימו מראש להסדר כזה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות