נותק הקשר היבשתי-כלכלי בין ישראל ומצרים. התדרדרות בביטחון בדרום, בקהיר ובסיני

בפרסמו, ביום ב' 10.10, את אזהרת הטרור החמורה שלא לנסוע לסיני בחג הסוכות, ולישראלים הנמצאים כבר שם לצאת משם מיד, סתר המטה ללוחמה בטרור במשרד ראש הממשלה בנימין נתניהו, את הצהרתו של ראש הכת הצבאית המצרית פילד מרשל מוחמד טנטאווי Field Marshal Mohamed Tantawi, שאמר ביום ו' 7.10,  כי 'מצרים אבטחה עתה את כל חצי האי סיני' (מפעולות טרור). ציטוט המקור: Egypt has provided complete security on Sinai Peninsula.
אם אכן חצי האי סיני מאובטח עתה, לפי הגרסה המצרית, מדוע משרד ראש הממשלה מפרסם אזהרה המוגדרת 'חמורה' לגבי סיני העומדת בסתירה לדברי טנטאווי?
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי סתירה זו בין הודעות קהיר וירושלים, מצביעה על מדיניות הלהטוטים הבלתי אפשרית שמנהלת ממשלת בנימין נתניהו כלפי הכת הצבאית המצרית, וכלפי מצב הביטחון המתדרדר בסיני, ולאורך גבולה של ישראל עם מצרים.
מתוך רצון להימנע ממוקדי מתיחות נוספים עם הכת הצבאית המצרית, וכדי להימנע מפריצת הפגנות אנטי ישראליות נוספות בקהיר, ממשיכה הממשלה בירושלים להעמיד פנים כי היחסים עם הכת הצבאית המצרית חזרו למסלול נורמאלי, לאחר תקיפת, שריפת, והריסת, שגרירות ישראל בקהיר, לפני חודש, ב-10 לספטמבר.
כל זאת במצב, בו שגרירות ישראל בקהיר לא חזרה ונפתחה עד היום, במצרים שוהה צוות נציגים ישראלי מצומצם ביותר של 4 אנשים בלבד, הפועל מתוך אחת השגרירויות המערביות בקהיר, כאשר זו שומרת על כך בסוד, כדי שהיא לא תותקף.
ישראל גם איננה מוציאה מילה על כך, כי עד היום לא חודשה אספקת הגז המצרי לישראל, ורק ב-27 לספטמבר, פוצץ הצינור שוב בפעם השישית. כל יום שעובר ללא אספקת גז עולה לישראל כ-10 מיליון ש''ח (כ-2.7 מיליון דולר), ליום עבור דלקים לייצור חשמל, מאחר וישראל השתמשה בגז המצרי להפקת 45 אחוז מתצרוכת החשמל שלה.
ממשלת ישראל מוכנה גם לשאת בשתיקה את העובדה, כי זה החודש השלישי ברציפות שהקצה הדרומי של ישראל, מאילת, ועד למצפה רמון, ומשם עד למעבר ניצנה שבגבול ישראל מצרים או משותקים, או שהיה צריך לפרוס בהם כוחות צבא גדולים, בגלל, שלמרות דברי טנטאווי, החמס, הג'יהאד האיסלמי, וגורמי אל קעידה ברצועת עזה ובסיני, משתפים ביניהם פעולה בהחדרת חוליות טרור לסיני, ובתכנון פיגועים במטרות ישראלית.
מקור צבאי בכיר אומר, 'כי אם המטה ללוחמת טרור לא היה משרבב שיקולים פוליטיים של ראש הממשלה להודעותיו, הוא היה צריך לכלול באזהרת הטרור שלו לקראת תקופת הטיולים בסוכות, גם את האזורים אלה בדרום ישראל'.
במטכ''ל אומרים, כי יש גבול לכמה זמן אפשר יהיה להחזיק את חטיבת גולני פרושה לאורך גבול ישראל-מצרים בניסיון להדוף את איומי הטרור. החטיבה נמצאת שם כבר חודש ימים, החל מ-9 לספטמבר, ומקורות הצבאיים אומרים, כי הפריסה הזו פוגעת קשה בסדרת האמונים שלה.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי מול חטיבת גולני פרוסה בשטח המצרי קבוצת גדולה מאוד של כמה עשרות אנשי טרור של הג'יהאד האיסלמי מרצועת עזה, המחכים לפקודה, או להזדמנות, כדי לחצות את הגבול ולבצע פיגוע טרור גדול בתוך שטח ישראל.
הכוחות המצריים בסיני לא נקטו עד היום שום פעולת מנע, או מעצרים, של קבוצת טרור זו.
עוד מדווחים המקורות הצבאיים שלנו, כי בשלושת השבועות האחרונים, מאז אמצע ספטמבר, התדרדר עוד יותר מצב הביטחון לאורך גבול שתי המדינות, כאשר הבדואים בצפון סיני חסמו את הכביש המרכזי בתוך צפון סיני המוליך למעבר הגבול הישראלי-מצרי ניצנה, ומונעים ממשאיות מצריות להעביר סחורות לישראל, או להכניס למצרים סחורות ישראליות.  בפעולה זו, חסמו הבדואיים והפסיקו את התנועה המסחרית ממצרים לישראל, ובכיוון ההפוך.
אם אכן הצבא המצרי החזיר לשליטתו ולפיקוחו את כל חצי האי סיני, כיצד קורה כי בדואים חמושים מתנקים את מעבר הגבול המרכזי בין ישראל למצרים?
התשובה היא ברורה: גם הכת הצבאית המצרית, וגם הבדואים החמושים בסיני, המספקים הגנה ועזרה מודיעינית ולוגיסטית לגורמי הטרור השונים הנמצאים בסיני, מנצלים את שתיקתה של ממשלת ישראל.
דבריו של ראש הכת הצבאית טנטאווי על שליטה מצרית בסיני. דומים להפליא לדבריו של ראש ממשלת מצרים עיסאם שאראף Essam Sharaf, מיום ב' 10.10, לאחר המהומות הקופטיות הקשות מסביב לבניין הטלוויזיה המצרית, בהן נהרגו לפחות 24 אזרחים וחיילים מצריים, ויותר מ-200 נפצעו. שאראף האשים גורמים מחוץ למצרים 'בקשר זדוני' dirty conspiracy, וטען כי הצבא החזיר לעצמו את השליטה בקהיר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הכת הצבאית המצרית עומדת בפני משברי ביטחון תכופים כאלה בקהיר ובסיני, לא משום שישנם גורמי חוץ הקושרים נגד מצרים, אלא משום שהכת הצבאית איננה מתפקדת, איננה מושלת, ואיננה מפעילה את הצבא לא בנושאי ביטחון פנימיים כמו בקהיר, ולא בנושאי ביטחון חיצוניים, כמו בסיני.

Print Friendly, PDF & Email