ניסיון הפיכה בירדן. יורש העצר לשעבר הנסיך חמזה ועוד 20 אנשי צבא וראשי שבטים נעצרו לאחר שקשרו קשר להדיח את מלך ירדן עבדאללה

ניסיון להדיח את מלך ירדן עבדאללה השני מכיסאו, ולהמליך תחתיו את מי שהיה יורש העצר הירדני לשעבר הנסיך חמזה בין חוסיין Prince Hamzah bin Hussein, שהוא בנם הבכור של המלך חוסיין ואשתו המלכה נור, המתגוררת כיום בארצות הברית, סוכל, בשבת 3.4. כוחות הביטחון הירדניים עצרו את הנסיך חמזה ( תמונתו מופיעה בראש המאמר ), והטילו סגר על ארמונו, וכן עצרו כ-20 קציני צבא וראשי שבטים באשמת 'איום ליציבות המדינה', threat to the country’s stability.
מקור מודיעיני אמריקני שתדרך  עיתונאים, דבר לא רגיל בשבת אמר, כי לפחות עוד אישיות אחת מבית המלוכה מעורבת בקשר, וכמוה כמה ראשי שבטים, וכמה אנשים בגופים הביטחוניים  הירדניים, וכי צפויים מעצרים נוספים. מקור ירדני בארמון המלוכה, אישר את המידע הזה.
המקור המודיעיני האמריקני לא מסר פרטים נוספים מלבד שהעצור הנוסף מבית המלוכה הוא שריף חסן  Sharif Hasan,  
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי אחד העצורים הוא באסם וואדאללה Bassem Awadallah , שהיה יועץ בארמון המלוכה והאיש הממונה על קשרי הארמון עם סעודיה. זה כנראה האיש בגללו הדובר האמריקני אמר, כי 'לקושרים  היו קשרי חוץ',  the plotters appeared to have foreign ties. באסם וואדאללה ( בן 57) הוא ממוצא פלסטיני.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי אם אכן 'קשרי החוץ' הם הקשרים של באסם וואדאללה עם סעודיה, או עם איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, שם הוא מחזיק בתפקידים כלכליים בכירים, מדובר ברעידת אדמה בעול הערבי. 
בית המלוכה הסעודי תמיד ראה בבית המלוכה האשמי הירדני  כבית מלוכה שאינו חוקי-ולהיפך. לבית המלוכה הירדני היו תמיד שאיפות לקבל תחת שלטונו חלקים מהטריטוריה הסעודית.
הנסיך חמזה בין חוסיין הוא בן 41, והוא שימש יורש העצר הירדני משנת 1999. בשנת 2004 הוא הודח מהתפקיד על ידי אחיו למחצה המלך עבדאללה השני.  
בהתבטאויות בשבוע שעבר, עוד שלפני שנודע על הקשר, הנסיך חמזה התבטא בחריפות נגד השחיתות בירדן והאשים את ממשלת ירדן בניהול כלכלה כושלת אשר מובילה את ירדן למבוי סתום.

Print Friendly, PDF & Email