ניסיון התנקשות פלסטיני בחייו של הגנרל זיני, או איתות פלסטיני לו לעזוב את האזור.

בשעות הבוקר של יום שני תיקדבקה כתב כי צפויים לנו זמנים קשים. לא עברו מספר שעות וקצת לפני השעה 16:43 אחה"צ התפוצצה משאית עמוסה בבלוני גז וחומר נפץ בפרברים הצפוניים של רמאללה, ליד צומת עיוש שעה שהשיירה של גנרל המרינס האמריקני אנטוני זיני עברה שם בדרכו לפגישה עם ערפאת ברמאללה. המשאית התפוצצה שתי דקות לפני שמכוניתו של זיני עברה במקום. הגנרל זיני ואנשי השיירה שהייתה מורכבת כמעט כולה מאנשי ביטחון אמריקנים, לא נפגעו. הפלסטינים מנסים לומר כי המדובר בתאונה רגילה של התפוצצות מכונית בלוני גז. יותר מאוחר החלו הפלסטינים לטעון כי טנק ישראלי ירה ומהאש שלו המשאית התפוצצה. אחר כך העלו הפלסטינים את הטענה כי ההתפוצצות כוונה נגד מטרה ישראלית ולא האמריקנית.

מבדיקות ראשונות בשטח עולה כי בין בלוני הגז הוטמן חומר נפץ שהופעל בשלט רחוק או על ידי נהג המשאית שנהרג או על ידי שלט רחוק שהופעל מאחת מדירות או גגות הבתים הסמוכים. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי המדובר כאן באחת מהשתיים, או איתות אזהרה פלסטיני לגנרל זיני, או ניסיון להתנקש בחייו. אין ספק כי מי שהציב את מכונית התופת בדרכו של זיני ידע לא רק את השעה המדויקת של פגישתו עם ערפאת אלה גם את מסלול הנסיעה של הגנרל האמריקני. עובדה אחרת המראה בבירור כי המדובר הוא בהתנקשות בחייו של הגנרל זיני, היא כי שיירתו התעכבה בדרך מספר רגעים והגיעה אל מקום הפיצוץ באיחור. אם השיירה לא הייתה מתעכבת הייתה מכוניתו של זיני נמצאת בנקודה בה הוצבה המשאית עם חומר הנפץ ובלוני הגז.

כמובן שהשאלה מי בדיוק ניסה להתנקש בחייו של זיני או לאותת לו לעזוב את הארץ במהירות האפשרית כי חייו נמצאים בסכנה, היא חשובה מאוד. אולם לא פחות חשובה היא השאלה מי בסביבתו המיידית של ערפאת שידע על בואו של זיני ועל זמני הגעתו העביר את המידע הזה למתנקשים. שאלה חשובה אחרת היא מי הכין את פעולת ההתנקשות בשטח. הבאתה של משאית עמוסה בבלוני גז והטמנת חומר נפץ ביניהם אינה פעולה שאפשר לתכנן ולבצע בהתראה קצרה של שעה או שעתיים. מי שהוא בצד הפלסטיני השקיע הרבה זמן בתכנון הצעד הזה.

עד עתה, היחידים במזרח התיכון שניסו והצליחו להתנקש בחייהם של קצינים אמריקנים בכירים, היא אך ורק אנשי אוסמה בן לאדן וחיזבאללה. עכשיו נוספו לרשימה הזאת גם הפלסטינים. אחרי היריות הדיפלומטיות שנורו בשבוע האחרון על ידי ארצות הברית בפתיחת החזית שלהם עם הפלסטינים, פתחו הפלסטינים באש חיה על הנציג הבכיר של ארצות הברית באזור. זה היה רק הצעד הראשון. הקרב בין הפלסטינים לאמריקנים ולישראלים רק יתעצם.

Print Friendly, PDF & Email