ניסיונות מערביים לקבל הסכמת קדאפי לא להטיל מצור על בנגאזי ולהפסיק את הלחימה

לאחר שבוושינגטון ובבירות האירופאיות הבינו את גודל הניצחון ביום ג' 8.3 של כוחות קדאפי על כוחות המורדים, וכי עתה הדרך לבאנגזי, בירת המורדים פתוחה לפניו, נערכים ביום ד' 9.3, מאמצים להגיע לשורה של הסכמות חשאיות בין קדאפי למערב ולמורדים שתמנענה התקדמות נוספת של כוחות קאדפי לתוך קירינייקה.
מגעים אלה מנוהלים עם קאדפי על ידי ראש הכת הצבאית המצרית שר ההגנה המצרי מוחמד טנטאווי. ראש ממשלת יוון ג'ורג פפנדראו, וחוגים מדיניים בכירים בווינה שמסרבים להזדהות.
התנאי של קדאפי לקיומם של מגעים אלה הייתה קבלת התחייבות ברורה מנאט''ו כי כוחות הארגון, כולל הכוחות האמריקנים, לא יתערבו במלחמה בלוב.
התחייבות כזו ניתנה ביום ד' 9.3 אחה''צ, על ידי המזכיר הכללי של נאט''ו אנדרס ראסמוסן Anders Fogh Rasmussen, שהופיע בטלוויזיה הבריטית ואמר, כי נאט''ו לא תתערב במלחמה בלוב, בעיקר מפני שאין החלטה של האו''ם המתירה מעורבות כזו.
זמן קצר לפני כן המריאו שלושה מטוסי מנהלים לוביים מטריפולי בדרכם לקהיר, לאתונה, ולווינה. במטוס שנחת בקהיר היה גנרל לובי שבא להיפגש עם ראש הכת הצבאית שר ההגנה מוחמד טנטאווי. המדובר בראש הרשות לאספקה לוגיסטיקה הלובית גנרל בן עלי אל-זאוויי Major-General Abdel Rahman Ben Ali al-Sayyid al-Zawy, שמסר לטנטאווי שדר מקדאפי. השלטונות בקהיר סרבו לומר מה היה בשדר ועל מה נסבה השיחה בין ראש הכת הצבאית והשליח הלובי.
לא נמסרו עדיין פרטים איזה שליחים לוביים היו במטוס העושה את דרכו לאתונה, והמטוס העושה את דרכו לווינה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים בלעדית כי ההצעה בה דנים עתה בשלוש הבירות אומרת, כי קדאפי יסכים להפסקת אש בלתי רשמית עם המורדים, תוך התחייבות שלא לתקוף אותם יותר ולא לקדם את כוחותיו הנמצאים כבר בקירינייקה.
כנגד זה יינתנו לקאדפי ערבויות מצריות ויווניות לפיהן המורדים יורו לכל אנשיהם במערב לוב להפסיק את התקפותיהם ואת ההפגנות נגד קדאפי, לא יתקפו יותר במזרח, ויאפשרו הפעלה תקינה של כל מתקני ונמלי הנפט הלוביים הנמצאים בשטחם.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי במידה וקאדפי יקבל תנאים אלה נשקלת האפשרות בווינה להסיר חלק מההגבלות שהוטלו על הבנקים האוסטריים לבצע עסקות עם בנקים אוסטריים, וכן ביטול ההקפאה שהוטלה על חלק מהכספים הלוביים.
במגעים עם קהיר עלתה האפשרות, כי מצרים תשלח משקיפים צבאיים מצריים אשר יפרידו בין שני המחנות הנלחמים, ויפקחו על ביצוע סעיפי שביתת הנשק הבלתי רשמית.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי ההצעות שהוצעו לקדאפי מתבססות על ההערכה הצבאית-מודיעינית המערבית האחרונה, כי אין לקדאפי מספיק כוחות כדי לכבוש את בירת המורדים בנגאזי, וכל מה שהוא יכול לעשות צבאית הוא להטיל על העיר בת 1 מיליון התושבים, מצור ולכתוש אותה בהפגזות ובהפצצות מהאוויר. פעולה כזו של קדפי תאלץ את ארצות הברית ומדיניות נאט''ו לקיים רכבת אוויריות וימית שתביא לבנגאזי עזרה הומניטארית, צעד שממנו קדאפי היה רוצה להימנע.
אולם המקורות שלנו מציינים, כי בשלב ראשוני זה של המשא ומתן  יש לקדאפי רשימת תביעות מרחיקות לכת יותר, כמו, הכרה בלגיטימיות של שלטונו כשלטון הריבוני הבלעדי בלוב. ביטול מוחלט של אמברגו הנשק והסנקציות שמועצת הביטחון הטילה על לוב.
אולם מאחר ומדובר רק בתחילתו של המו''מ ההנחה היא שקדאפי יהיה מוכן להתפשר ולהסכים לתנאים האחרים שמוצעים לו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מה שלא תהיינה ההתפתחויות במשא ומתן, ברור כי המצב הצבאי השורר בשטח, בו אין הכרעה ברורה סופית בין שני הצבאות, יימשך עתה עוד זמן רב.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות