ניצחון אסטרטגי שני חשוב לצבאות סוריה וחיזבאללה. כבשו את חומס. נפתחה לפניהם הדרך לכיבוש חלב

שלושה חודשים לאחר הניצחון האסטרטגי הגדול הראשון של צבאות סוריה וחיזבאללה בעיר אל קוסייר, באמצע חודש מאי, השיגו אותם צבאות באותו הרכב ניצחון אסטרטגי צבאי שני מכריע במלחמה, כאשר כבשו והשתלטו על עיר המפתח חומס, מערב מדמשק ו-162 ק''מ צפונית מהבירה הסורית.
ביום א' 28.7, כך מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, אפשר היה לראות בטורי משאיות הגוררות תותחים, ג'יפים נושאי תותחים ללא רתע recoilless guns mounted on jeeps, וטנדרים ועליהם תותחי נ''מ, עמוסים בלוחמים, כולם שייכים לחטיבת 'פארוק' Farouq Brigades של המורדים שהגנה על העיר, נסוגים ממנה.
במרכז העיר, בשכונות העיר העתיקה, ולפרבר חלאדייה Khaldiyeh, אפשר היה לראות את הטנקים של צבא סוריה וחיזבאללה חודרים לתוכן ללא התנגדות ומניפים את דגלי סוריה ובמרכזם תמונה של נשיא סוריה בשאר אסד.

מאחר והמורדים הסוריים הם שנתנו לחומס, עם תחילת המלחמה ב-2011, את התואר 'בירת ההפיכה' the capital of the revolution, אפשר לקבוע, כי ביום א' נפלה בירה זו לידי כוחותיהם של בשאר אסד וחסן נסראללה, וכי עתה נפתחה לפניהם הדרך להסתער על חלב Aleppo, בצפון-מזרח סוריה.
כיבוש חלב, שהיא העיר הגדולה ביותר בסוריה, על ידי צבאות סוריה וחיזבאללה, יביא לניצחון מכריע סופי של בשאר אסד במלחמה. נוסף לכך יביא הישג צבאי זה, להפיכתו של חיזבאללה לצבא בעל מעמד ויכולת אסטרטגית, שאף פעם לא הייתה לו במזרח התיכון, וחיזוק משמעותי של הציר טהרן-דמשק-חיזבאללה.
כבר בסוף השבוע ובמשך יום א', והשעות המוקדמות של יום ב' 29.7, החל חיל האוויר הסורי מרכך כוחות של מורדים ושל מליציות כורדיות הפרוסות מסביב לחלב, כהכנה לקרב ההכרעה עליה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי מלבד הפגזת ביצורי המורדים בחלב בטילי קרקע-קרקע, החלו מסוקי תקיפה של חיל האוויר הסורי, תוקפים יחידות כורדיות המשתייכות לזרוע הצבאית הכורדית PYG, הפרוסות לאורך גבול סוריה וטורקיה.
המסוקים הסוריים טסים בדיוק מעל קו הגבול סוריה-טורקיה ומשמידים את היחידות הכורדיות, מבלי שחיל האוויר, יחידות הנ''מ של טורקיה, וסוללות טילי הפטריוט של נאט''ו כולל של ארה''ב, הנמצאות באזור מונעות מהמסוקים הסוריים לפעול.
הסיבה שחיל האוויר הסורי תוקף את היחידות הכורדיות הוא למנוע מהן לנוע לעבר חלב ולהיכנס לשכונות הכורדיות שבעיר, כדי להלחם בכוחות סוריה וחיזבאללה העולים עליה.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מוסרים, כי מעבר לכל הדיונים והפרסומים בארצות הברית העוסקים בשאלה האם על וושינגטון להתערב בסוריה או לא, הולך ומתקרב הרגע בו הנשיא אובמה, ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, יצטרכו להחליט, באם שלושת מאפשרים לצבאות סוריה וחיזבאללה לכבוש את חלב.
עתה אין יותר שיקולים ופלפולים מדיניים, צבאיים, ופיננסים, כפי שהציג בסוף שבוע שעבר ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, אשר קבע כי יום לחימה של כוחות אמריקנים בסוריה יעלה כל חודש 1 מיליארד דולר.
עכשיו עומדת להכרעה השאלה האם הנשיא אובמה יאפשר לבשאר אסד לנצח סופית במלחמה, כן או לא?

Print Friendly, PDF & Email