ניקולא סרקוזי נלחם על עתידו הפוליטי מול הרוצח מ'הפרש האמיץ' Forsane AlIzza, הסלפי, מוחמד מארח

איך קרה שאיש אל קעידה המשוחרר בשנה שעברה, 2011, מבית סוהר בקנדאהר, בדרום אפגניסטן, ומגורש מיד לצרפת, לא רק שלא נמצא בעיקוב יומי של שירותי הביטחון והמודיעין הצרפתיים, אלא מצליח מתחת לאפם לארגן ולבצע שני פיגועים בהם נרצחים 7 צרפתים, מהם 3 חיילי עילית, ו-3 ילדים יהודים, מבלי שאיש ינקוף אצבע? זאת השאלה ששואלים את עצמם לא רק אזרחי צרפת, אלא גם אזרחים רבים באירופה ובמזרח התיכון.
מוחמד מארח Mohammed Merah, בן ה-24, היה כל הזמן על מסך המכ''ם של המודיעין הצרפתי מאז שנסע פעמיים בשנתיים האחרונות, 2010, ו-2011 לאפגניסטן ולפקיסטן. המידע המודיעיני שהקבל מתקופת שהותו שם הראה כי הוא התאמן במחנות אימונים של הטאליבן. ובכל זאת שחזר לצרפת לא נעצר ולא הושם עליו מעקב. מארח היה גם תחת עיקוב של המודיעין האמריקני, מאחר וכאשר הוא היה במאסר בקנדאהר, הם חקרו אותו.
גם כאשר כבר לא עמד בקשר עם אפגניסטן וחזר לצרפת, הוא הצטרף לקבוצה הסלפית הקיצונית 'הפרש האמיץ' Forsane AlIzza, אשר עבור הפרסומים ואתרי האינטרנט שלה הוא צילם כנראה במלחצת ווידיאו משוכללת, את הרצח 'באוצר התורה'.
לכן כאשר כוחות הביטחון הצרפתים יפרצו סוף סוף  אל הבית בצפון טולוז ויצליחו להשתלט על איש אל קעידה מוחמד כשהוא בחיים, תתחיל החקירה מה היו באמת הקשרים שלו עם אל קעידה? האם יש לו, ולאחיו שותפו לרצח, קשרים עם אנשים אחרים בצרפת, או במדינות אירופאיות ומזרח תיכוניות נוספות, ואיך קרה שלשירותי המודיעין הצרפתיים לא היה ידוע דבר על הכנותיהם של שני האחים, למרות שהיו תחת מעקב ממושך, לבצע פיגועים קטלניים במטרות מוסלמיות ויהודיות.
אחד הדברים העיקריים שהחוקרים הצרפתים ירצו לדעת הוא, האם הייתה בפרשה זו מערכת טרור מכוונת של גורמים מוסלמיים צרפתיים, או חיצוניים, להביא להפלתו הפוליטית של נשיא צרפת סרקוזי, הנחשב בעיניהם, מלבד היותו ממוצא יהודי, אנטי מוסלמי.
עד עתה הטיפול בפרשת זו החזיר לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי את האנרגיה והפרסום החיובי להם היה זקוק במערכת הבחירות שלו לנשיאות, כמו אוויר לנשימה. הנשיא הראה שליטה במצב וטיפל במתרחש בצורה מבצעית, פוליטית, ורגשית נכונה. הדבר הוסיף לו תמיכה רבה בציבור הצרפתי, אותה איבד בחודשים האחרונים. אולם עכשיו הוא עומד בפני סכנה שהחקירה תעלה מחדלים בדרך ששירותי הביטחון הצרפתיים הנתונים למרותו טיפלו בשני האחים והגורמים המוסלמיים הקיצוניים אליהם הם היו קשורים, מחדלים היכולים להזיק לסרקוזי אישית ופוליטית.
קודם לכן, במשך יום ד' 21.3, דיווחו המקורות של תיקדבקה
אוטובוסים שהגיעו ב-11:00 לרחוב  בצפון טולוז, בו נמצא הבית בן שלוש הקומות בו מתבצר החל משעות לפנות בוקר אחד משני אנשי אל קעידה שביצעו את פיגועי הירי בתלמידי בית הספר היהודי 'אוצר התורה', וקבוצת הצנחנים הצרפתיים, מצביעים על כך שהחל פינוי התושבים בסביבה לקראת פעולת השתלטות. בשעה 10:15 נשמע פיצוץ עז מהבית בן שלוש הקומות בו מתבצר  איש אל קעידה שזוהה בשם מוחמד מארה  Mohammed Merah, בן 24.  אחיו, החשוד אף הוא כשותף בביצוע הרצח וחברתו, נעצרו קודם לכן.
המחבל המתבצר בבניין זרק כלי נשק מבעד לאחד החלונות, אולם קצינים במשטרת צרפת אומרים, כי בידיו נמצאים כלי נשק אוטומטיים נוספים, כמו עוזי וקלצ'ניקוב.  מאוחר יותר הודיעה המשטרה, כי כלי הנשק נזרק מהחלון כתוצאה 'מעסקת חליפין' בינה למחבל, בה הוסכם כי המשטרה תספק לו מכשיר קשר, תמורת הנשק שהוא יזרוק מהחלון.  
כמו כן מעריכים הקצינים, כי  מוחמד מארה מתבצר בקומה הראשונה של הבניין, בעוד בקומות העליונות, כבר נמצאים אנשי משטרה צרפתיים. כוחות גדולים של היחידה ללוחמת טרור הצרפתית הנמצאים מסביב לבנין עורכים הכנות לפרוץ לתוכו, במטרה לתפוס את האיש בחיים.
קודם לכן בשעה 06:40 בבוקר דיווחו המקורות של תיקדבקה:
יחידת הלוחמה לטרור של משטרת צרפת RAID, מנהלת מאז שלוש לפנות בוקר, יום ד' 21.3, קרב עם שני אנשי אל קעידה המתבצרים בבית בצפון טולוז שביצעו את פיגוע הירי והרצח של  יונתן סנדלר, בן 30 צרפתי-ישראלי מירושלים, שני ילדיו אריה בן 3, וגבריאל בן 6, וביתו בת ה-8 של מנהל בית הספר  מרים מונסונגו. הקרב מתחולל כאשר ארונותיהם של הנרצחים הובאו לישראל.
בשידורי טלוויזיה צרפתים ישירים אפשר לראות את המצור על הבית ואת חילופי היריות. מקורות משטרה בצרפת מסרו, כי אחד מהשניים הוא שביצע את הרצח ביקר באחרונה באזור הגבול בין פקיסטן לאפגניסטן, שם התאמן  וקיבל הדרכה כיצד לבצע פיגועים. מקורות אחרים  ציינו כי החשודים, אחד ממוצא פלסטיני, ואחד ממוצא צרפתי, משתייכים לארגון האיסלאמי הקיצוני Forsane Alizz.  המשטרה הצרפתית אומרת גם כי האיש ביצע את ביום ה' 15.3 את פיגוע הירי בקבוצת צנחנים צרפתיים שעמדה ליד מרכז מסחרי בעיר מונטובאן Montauban, בדרום-מערב צרפת. שלושה צנחנים מחטיבת הצנחנים מס' 17 הצרפתית נהרגו, וצנחן אחד נפצע.  דיווחים מזירת האירוע מוסרים, כי אחד משני אנשי אל קעידה כבר נעצר, וכי לפחות שני שוטרים צרפתים נפצעו בפעולה. נראה כי משטרת צרפת עושה מאמץ גדול לתפוס את החשודים בחיים.  כמו כן נמסר, כי אחד משני החשודים הנצור בבית מסרב להיכנע. מקורות בטולוז אמרו כי איש אל קעידה העצור טוען כי ביצע את הפיגועים כדי לנקום את מותם של ילדים פלסטיניים בעזה.      
בהתפתחות זו הופרכו כל דיווחי התקשרות הישראלית, בייחוד ערוץ 2, אשר קבעו בביטחון רב, כי המדובר ב'פשע שנאה', שבוצע על ידי ניאו נאציים'. תיקדבקה היה כלי התקשורת היחיד אשר קבע כי הפיגוע גם בבית הספר 'אוצר התורה, וגם הפיגוע בעיר מונטובאן, בוצעו על ידי גורמי אל קעידה.
מיד לאחר הפיגוע בבית הספר אוצר התורה, ב-19.3 דיווחו המקורות שלנו: 'המקורות של תיקדבקה: אין ספק כי פיגועי הירי בטולוז ובסביבתה מבוצעם על ידי טרוריסט, או קבוצה של טרוריסטים מוסלמיים, הפועלים נגד מה שהם מגדירים 'מטרות אנטי איסלמיות'. חיילי הצנחנים מחטיבה מס' 17 הצרפתית שירתו באפגניסטן. עתה בא הפיגוע בבית הספר היהודי'.  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות